Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak ustawić łóżko w sypialni?

2022-08-22
Jak ustawić łóżko w sypialni?

Zdrowy i produktywny sen to klucz do tego, żeby kolejnego dnia już od samego rana być wypoczętym, pełnym energii oraz mniej zestresowanym. Duży wpływ na jakość snu mają takie czynniki, jak dopasowany materac i poduszka, temperatura w sypialni, unikanie użycia urządzeń emitujących niebieskie światło przed spaniem oraz ustawienie łóżka w sypialni. Konieczne jest zadbanie o wszystkie te aspekty. Jednak tym razem szczególnie zwrócimy uwagę na to, jak powinno być ustawione łóżko w sypialni. Sprawdź, jakie metody należy stosować, żeby poprawić swoją jakość snu.

Jak ustawić łóżko w sypialni? Najważniejsze wskazówki

Podczas ustawiania łóżka w sypialni należy kierować się kilkoma prostymi zasadami. Poniższe porady dotyczą sposobów ustawienia podwójnego łóżka.

 • Po pierwsze podwójne łóżko najlepiej ustawić na środku ściany, znajdującej się naprzeciwko drzwi wejściowych do sypialni. Takie rozwiązanie od lat stosowane jest m.in. w renomowanych hotelach, dzięki temu zaraz po wejściu do pokoju od razu zobaczysz imponujące i stylowe łoże.
 • Nie warto ustawiać łóżka tyłem lub tuż obok okna. Dlaczego? Przez to, że przy otwarciu okna będziesz często leżeć w przeciągu, co może powodować ból głowy, bóle uszu oraz częste przeziębienia.
 • Poza tym zwróć uwagę na to, żeby łóżko nie blokowało dostępu do szaf oraz swobodnego poruszania się po sypialni.
 • Wielu dekoratorów i projektantów wnętrz wskazuje na to, żeby wezgłowie łóżka było widoczne zaraz po wejściu do sypialni. Takie rozwiązanie podnosi walory estetyczne pomieszczenia. Warto też przyozdobić łóżko designerską narzutą i poukładać dekoracyjne poduszki.
 • Podczas ustawiania łóżka i projektowania sypialni warto wziąć pod uwagę również zasady feng shui, o których więcej dowiesz się w dalszej części tego artykułu.

Praktyczne porady jak ustawić łóżko w małej sypialni

Nie wiesz, jak ustawić łóżko w wąskiej sypialni? Jeśli niemożliwe jest ustawienie łóżka naprzeciwko drzwi, to po prostu poszukaj tak długiej ściany, która umożliwi umieszczenie przy niej łóżka. Najlepiej, żeby nie była to ściana z oknem. Poza tym z obawy o ból głowy i przegrzanie, warto odsunąć łóżko od kaloryfera.

Jeśli obawiasz się, że w małej sypialni nie będziesz mógł swobodnie otworzyć szafki czy komody przez ustawienie łóżka w centralnej części pokoju, to polecamy zamontowanie szafę typu komandor. Dzięki drzwiom przesuwnym otwieranie nie stanie się już problemem. W razie potrzeby możesz też zaoszczędzić miejsce w małej sypialni, gdy zdecydujesz się na podwieszany regał lub półki.

Inną ciekawą opcją w małych sypialniach będzie zakupienie rozkładanego łóżka, które w ciągu dnia można złożyć, żeby nie zajmowało dużo miejsca.

Rama łóżka nie może blokować drzwi, a wezgłowie nie powinno blokować okna. W razie problemów z drzwiami również warto pomyśleć o przesuwnych drzwiach w sypialni. Dzięki temu nie trzeba będzie rezygnować z dużego łóżka małżeńskiego.

Jak ustawić łóżko w sypialni zgodnie z feng shui?

Od lat wiele osób podczas ustawiania mebli w sypialni lub w innych pomieszczeniach, decyduje się na zastosowanie słynnych już zasad feng shui. Ta wschodnia praktyka jest powszechnie stosowana przy planowaniu rozmieszczenia poszczególnych pomieszczeń. Głównym celem tego rozwiązania ma być przede wszystkim poprawa jakości snu oraz sprawienie, by pomieszczenie było estetyczne i funkcjonalne. Feng shui wskazuje, co należy zrobić, żeby wybrane wnętrze zostało zaprojektowane w zgodzie ze środowiskiem naturalnym.

Kiedy warto zastosować zasady feng shui w sypialni? Gdy ciągle czujesz się niewyspany, czy też, gdy cierpisz na problemy z zasypianiem. W dodatku ten stan się nie zmienia mimo wizyt u różnych specjalistów i podjętego leczenia. Wtedy warto przemeblować swoje mieszkanie, bo być może magnetyzm Ziemi wpływa niekorzystnie na jakość Twojego snu.

Ustawienie łóżka względem stron świata - zgodnie z zasadami feng shui

 • Duże znaczenie ma rozmieszczenie pomieszczenia, w którym znajdzie się sypialnia. Najlepiej, aby pokój mieścił się w południowo-zachodniej części domu.
 • Według zasad feng shui łóżka do sypialni nie powinny być modelami rozkładanymi. Nie są wskazane sofy czy składane kanapy. Wszystko przez to, że tworzą one aurę pośpiechu oraz tymczasowości, która może powodować zwiększenie stresu i napięcia.
 • Gdy nie wiesz, jak postawić łóżko w sypialni zgodnie z zasadami feng shui, to najpierw określ północ i południe. Następnie zadbaj o to, żeby wezgłowie łóżka przylegało do północnej ściany, z kolei nogi w trakcie snu były skierowane na południe.
 • Łóżko powinno być ustawione tak, aby był do niego dostęp z trzech stron.
 • Co ciekawe feng shui wskazuje, żeby unikać ulokowania łóżka naprzeciwko drzwi i między oknami. Głównie ze względu na przeciąg, który niekorzystnie wpływa na zdrowie oraz na jakość snu.
 • Wszystko wskazuje też na to, że zlokalizowanie łóżka bardzo blisko okna może sprawić, że od rana będzie następował u nas nagły spadek energii, co wpłynie na pogorszenie się samopoczucia oraz na wzrost zmęczenia.
 • W dodatku, gdy zastanawiasz się, jak ustawić łóżko w sypialni według feng shui, to zwróć uwagę również na to, by drzwi znajdowały się po przekątnej od łóżka.
 • W sypialni należy minimalizować obecność urządzeń elektrycznych, bo mogą wpłynąć na problemy z bezsennością.
 • Poza tym warto wybrać łóżko z drewnianą ramą, zamiast z metalową. W ten sposób zadbasz o prawidłowy przepływ energii chi, która wpływa nie tylko na jakość snu, ale też na zdrowie całego organizmu.
 • Łóżko należy dosunąć całkiem do ściany.
 • Przed łożem powinno znaleźć się, jak najwięcej wolnej przestrzeni, co tylko potwierdza, że warto postawić na styl minimalistyczny.
 • Na tej samej ścianie co wezgłowie należy unikać gromadzenia zbędnych przedmiotów i ciężkich mebli.

Jak ustawić pozostałe meble w sypialni?

Łóżko to niejedyny mebel, jaki powinien znaleźć się w sypialni. Dobrym pomysłem będzie również ustawienie po obu stronach łóżka szafek nocnych, na których można umieścić lampki nocne, zażywane od rana medykamenty, telefon czy książkę.

Niezależnie od wielkości pomieszczenia popularne są szafy do sypialni typu komandor. Zastępują regał, komodę i standardowe szafki. Dzięki zasuwanym drzwiom można ukryć wnętrze szafy, aby zachować większą prywatność i porządek. Alternatywą może być szafka narożna, która zajmie zdecydowanie mniej miejsca i pozwoli na wykorzystanie niezagospodarowanej przestrzeni.

Jeśli chcesz, aby w sypialni znalazł się telewizor, to możesz umieścić go na komodzie lub specjalnej szafce RTV naprzeciwko łóżka.

Nie przesadzaj z liczbą mebli i dodatków w sypialni, gdyż im większy minimalizm będzie w niej panował, tym bardziej wnętrze będzie sprzyjało odpoczynkowi.

Mamy nadzieję, że teraz dzięki naszym wskazówkom już wiesz, jak powinno być ustawione łóżko w sypialni, aby kolejnego dnia od samego rana czuć się w pełni wypoczętym.

Poznaj także najpopularniejsze: rodzaje łóżek do sypialni.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022

Polecane

pixel