Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Oświetlenie wewnętrzne

( ilość produktów: 1015 )

Stylowe oświetlenie to niezbędny element wystroju wnętrza. Lampy wewnętrzne są piękną dekoracją, która ozdobi każdą aranżację. Dzielą pomieszczenia na strefy funkcjonalne, ułatwiają pracę i tworzą niepowtarzalną atmosferę.

Jeśli szukasz oświetlenia pokoju dziennego, sypialni, kuchni, pokoju dziecięcego i łazienki, znajdziesz je w naszym sklepie internetowym Bromarkt.pl. Oferujemy szeroki wybór lamp wiszących, sufitowych, ściennych, stołowych i podłogowych, dostępnych w różnych kształtach i w różnych stylach, od klasycznego po nowoczesny.

Jakie lampy wewnętrzne są dostępne?

Przeglądając ofertę oświetleniową, masz możliwość wyboru spośród wielu rodzajów lamp pokojowych. Każda z nich pełni nieco inną funkcję.

  • Lampy sufitowe – oświetlają całe wnętrze i dostarczają światła jako główne jego źródło.
  • Lampy wiszące – oprawy oświetleniowe (jedna lub kilka) wiszą tu na długich przewodach. Estetyczne, funkcjonalne i nowoczesne lampy wiszące najchętniej wybierane są do salonu, nad stół lub nad wyspę kuchenną.
  • Lampy ścienne i kinkiety – mają za zadanie rozjaśnić dodatkowo pomieszczenie oraz podświetlić obrazy czy inne dekoracje. Umiejętnie dobrane, tworzą ciekawe sceny świetlne we wnętrzu.
  • Lampy stojące – wykorzystywane jako dodatkowe, oprócz głównego, źródło sztucznego światła w salonie czy sypialni. Mają różne formy, choć najczęściej występują jako lampy jednopunktowe. Mogą być pięknym, designerskim elementem wystroju wnętrza. Dodatkowo poprawiają widoczność w określonych strefach, np. przy fotelu do czytania w salonie.
  • Lampy stołowe – umieszcza się je najczęściej na komodzie, konsoli, biurku. Stanowią dodatkowe źródło światła, a także są ciekawą dekoracją wnętrza.
  • Żyrandole – stylowe lampy, które wykorzystują bardzo dużo żarówek, najczęściej ledowych. Mają wyrafinowany, elegancki i designerski wygląd. Zapewnią efekt wow w każdym wnętrzu, ale potrzebują dużo przestrzeni, aby pokazać cały swój potencjał.
  • Oprawy i lampy wpuszczane w sufit – minimalistyczne lampy wewnętrzne, których trzon i okablowanie montuje się pod powierzchnią (np. sufitu podwieszanego), na zewnątrz pozostawiając jedynie górną, płaską część oprawy. Polecane do kuchni, łazienki, ale także do nowoczesnych salonów czy nad stół.
  • Reflektory i spoty – minimalistyczne oświetlenie punktowe, idealne do nowoczesnych wnętrz, mogą oświetlać całe wnętrze lub jego część, sprawdzają się jako światło strefowe i akcentujące.
  • Systemy szynowe – modne oświetlenie, które coraz częściej spotyka się w nowoczesnych projektach wnętrz. Systemy szynowe pełnią funkcję światła ogólnego lub strefowego, są także ciekawym elementem wystroju wnętrza.
  • Plafony – lampy, które umieszcza się tuż przy suficie, a klosz jest w nich płaski. Zalety plafonów to równomierne i rozproszone światło oraz minimalistyczny, ponadczasowy wygląd.
  • Lampki nocne – niewielkie lampy do pokoju dziecka lub przeznaczone do ustawienia na szafce nocnej w sypialni. Mają zwykle rozproszone, przyjemne dla oka światło, które pomaga się wyciszyć przed snem. Jeśli z kolei służą do czytania w łóżku, najczęściej można je regulować, a snop światła jest wąski i jasny.
  • Lampki biurkowe – lampki przeznaczone do doświetlenia miejsca pracy przy biurku. Mają jedną żarówkę, a ramię czasem jest regulowane dla większego komfortu pracy.

Jakie są typy oświetlenia do pokoju?

Dlaczego wyróżnia się tak wiele rodzajów lamp pokojowych? Ponieważ każda z nich ma inne zadanie. Najważniejszą zasadą dobrego projektu oświetlenia wewnętrznego jest różnorodność. W pomieszczeniu powinno zatem znaleźć się oświetlenie ogólne, ale dla lepszego komfortu domowników czy użytkowników przestrzeni nie może tu też zabraknąć oświetlenia strefowego oraz akcentującego.

Jaką rolę grają różne typy oświetlenia i które są niezbędne w każdym pomieszczeniu?

Oświetlenie ogólne

Oświetlenie ogólne to główne źródło światła, które zapewnia ogólną jasność pomieszczenia. Musi się znaleźć w każdym pokoju – tylko wtedy wnętrze będzie funkcjonalne i zdrowe dla osób, które w nim przebywają.

Oświetlenie ogólne najczęściej znajduje się na suficie (lampa sufitowa, wisząca, plafon, oprawy wpuszczane czy systemy szynowe) oraz na ścianach (lampy ścienne).

Oświetlenie strefowe (kierunkowe, lokalne)

Ta kategoria lamp ma za zadanie doświetlić określone obszary – część pomieszczenia czy też strefę funkcjonalną. Może to być np. oświetlenie stołu czy blatu w kuchni, lampa przy kąciku do czytania w salonie czy lampa przy łóżku.

Oświetlenie strefowe to światło dodatkowe, które towarzyszy oświetleniu ogólnemu, ale nie powinno go zastępować. Warto też zadbać, aby lampy, które pełnią funkcję oświetlenia strefowego nie były jaśniejsze niż otoczenie, ponieważ zbyt duży kontrast męczy oczy.

Oświetlenie akcentujące i dekoracyjne

Ma za zadanie wyeksponować mebel, grafikę, obraz lub dekoracyjnie oświetlić pomieszczenie. Mogą to być np. taśmy i listwy ledowe, które tworzą wspaniałe akcenty świetlne w salonie, sypialni czy innym wnętrzu. Tego rodzaju oświetlenie pojawia się też w środku mebli, np. przeszklonych witryn czy regałów, jako dekoracja ściany z telewizorem, ściany za sofą lub za łóżkiem w sypialni, a nawet jako świetlna dekoracja wyspy kuchennej.

Oświetlenia akcentującego używa się też do budowania odpowiedniego nastroju, do wyeksponowania akwarium czy nawet obudowy wanny.

Jakie lampy do jakich pomieszczeń warto wybrać?

W ofercie sklepu Bromarkt.pl znajdziesz oświetlenie wewnętrzne do wszystkich pomieszczeń w domu. Jak je wybrać? Przygotowaliśmy kilka wskazówek.

Oświetlenie salonu – jako oświetlenie ogólne weź pod uwagę lampę wiszącą, sufitową lub żyrandol. Jeśli jesteś miłośnikiem/miłośniczką nowoczesnych rozwiązań, dobry wybór to też system szynowy. Uzupełnieniem lampy sufitowej może być jeden lub kilka kinkietów. Jako lampa strefowa będzie służyć lampa podłogowa przy fotelu lub kanapie. W salonie nie powinno również zabraknąć lamp akcentujących. Mogą to być kierunkowe lampy ścienne, spoty czy reflektorki oraz listwy ledowe.

Oświetlenie jadalni: najlepszy pomysł na oświetlenie ogólne to lampa wisząca z oprawami na długich przewodach. Zapewni ona także oświetlenie strefowe, jeśli Twoja jadalnia znajduje się np. w otwartej części dziennej. Jako światło akcentujące wybierz np. taśmy led, które podświetlą witrynę z porcelaną.

Oświetlenie kuchni: oświetlenie ogólne kuchni może stanowić lampa sufitowa albo też oprawy wpuszczane w sufit. Ważną rolę w kuchni gra oświetlenie strefowe – nie powinno tu zabraknąć np. taśm ledowych, które podświetlą strefę roboczą. Dobrym rozwiązaniem są również oprawy podszafkowe oraz specjalne oświetlenie meblowe.

Oświetlenie sypialni: funkcję oświetlenia ogólnego w sypialni może pełnić lampa wisząca lub nawet mały żyrandol. Najlepiej sprawdzają się jednak lampy z kloszem z tkaniny, które dają przytulne światło o ciepłej barwie. Potrzebujesz tu również lampek na każdej szafce nocnej oraz lampki na toaletce czy biurku. W sypialni może pojawić się również oświetlenie akcentujące – np. w postaci świecącego ledonu, listwy led na ścianie czy podświetlenia dzieła sztuki.

Oświetlenie łazienki: sprawdzą się tu lampy wpuszczane w sufit lub lampy sufitowe. Przy lustrze umywalkowym może pojawić się kinkiet. Coraz częściej w łazienkach spotykamy też podświetlane ledami lustra.

Przy zakupie oświetlenia do łazienki koniecznie zwróć uwagę, aby spełniało wymagania co do wodoszczelności. Lampy powinny mieć oznaczenia IP44 lub wyższe.

Idealne oświetlenie wnętrza. Jak je zaprojektować, aby podkreślało wystrój wnętrza?

Lampy wewnętrzne powinny podkreślać styl aranżacji. Oto pomysły, w jakim stylu wybrać lampy do Twojego domu.

  • Styl skandynawski: lampy o prostej formie, z białymi lub czarnymi oprawami, mogą to też być oprawy okrągłe lub druciane kosze. W detalach lamp scandi świetnie wygląda też drewno i transparentne szkło.
  • Styl glamour i modern classic: lampy mają bogate zdobienia, kryształy, złote, miedziane, srebrne akcenty. Stylistyka glamour lubi połysk i elegancję, pasują do niej żyrandole, kryształowe kinkiety i lampy z błyszczącymi detalami.
  • Styl industrialny: kojarzy się ze starą fabryką, lampy w tym klimacie będą więc wykonane ze stali i innych metali, najczęściej malowanych na kolor czarny. Do stylu loftowego pasują też lampki typu Edison, kolorowe kable i oprawy oświetleniowe w formie drucianych koszy.
  • Styl klasyczny, retro, vintage, mid-century modern: wybierz proste lampy o tradycyjnej formie, np. wykonane z tworzywa lub z tekstylnymi abażurami. Klasyka to także lampy o szklanych lub ceramicznych podstawach, lampy świecznikowe oraz naśladujące modele sprzed lat.

Lampy LED to oszczędność i nowoczesne źródło światła

Oświetlenie ledowe to sposób na oszczędności w domowych rachunkach. Tego typu lampy zużywają aż 15 razy mniej prądu niż standardowe żarówki, są też trwalsze i działają dłużej. Dzięki temu możesz pozwolić sobie na montaż w salonie lampy o bardzo wielu źródłach światła, nawet kilkudziesięciu – bez obawy o domowy budżet.

Chcesz znaleźć najlepsze oświetlenie do domu i dobrać je dokładnie do swoich preferencji? Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą lamp wewnętrznych!

pixel