Oświetlenie łazienki
( ilość produktów: 68 )- 1
- 2
Florida lampa sufit. plafon czarno złoty+biały 18w led 33 cm klosz biały sky ef
Florida lampa sufitowa plafon biało złoty+czarny 24w led 38 cm klosz biały
Plafon satyna nikiel lampa do łazienki IP44 40W G9 Aquila
- 1
- 2
Łazienka to miejsce, w którym spędzamy stosunkowo mało czasu w ciągu dnia, niemniej są to ważne momenty dla każdego. O poranku każdy z nas szykuje się do wyjścia do pracy czy szkoły, dba o higienę i wygląd, natomiast wieczorem po całym dniu chcemy się odprężyć podczas relaksującej kąpieli i zabiegów pielęgnacyjnych.
Aby łazienka była miejscem, w którym będzie można zadbać o siebie, musi posiadać odpowiednie oświetlenie. Oświetlenie łazienkowe powinno odznaczać się równomiernym rozmieszczeniem punktowym, tak aby podzielić łazienkę na strefy. Bardzo ważne jest także właściwie dobrana moc źródeł światła oraz barwa światła. W uzyskaniu dobrego efektu pomóc mogą różne lampy łazienkowe, które nie tylko zapewnią idealne doświetlenie, ale będą też pasować do nowoczesnej aranżacji łazienki.
Dowiedz się:
- jakie lampy łazienkowe wybrać do dużej i małej łazienki,
- jak podzielić łazienkę na funkcjonalne strefy,
- co to jest ochrona IP i jakie ma znaczenie dla oświetlenia łazienkowego.
Jakie lampy łazienkowe warto wybrać?
Korzystanie z łazienki wymaga precyzyjnego oświetlenia. Robienie perfekcyjnego makijażu przez kobiety czy golenie się przez mężczyzn powinno odbywać się w oświetleniu najbardziej zbliżonym do światła dziennego. Poza tym łazienkowe oświetlenie dobrane do wielkości łazienki może skutecznie optycznie powiększyć wnętrze i sprawić, że będzie prezentować się czysto, estetycznie i przestronniej. Ma to znaczenie zwłaszcza w małej łazience bez okna.
Oświetlenie łazienki można podzielić ze względu na rodzaj:
- oświetlenie ogólne – służy do równomiernego oświetlenia wszystkich miejsc w łazience, zwykle montowane na suficie w centralnym punkcie,
- oświetlenie strefowe – służy do doświetlenia konkretnych stref w łazience, na przykład przy lustrze, nad umywalką, nad prysznicem lub wanną. Odpowiednio dobrane zapewnia lepszą widoczność, na przykład podczas robienia makijażu czy golenia,
- oświetlenie dekoracyjne – dodatkowa opcja w postaci nowoczesnych lamp pasujących do aranżacji łazienki, dają nastrojowe, nieco przytłumione światło i sprawdzą się, gdy zależy Ci na przyjemnej atmosferze podczas kąpieli.
W zależności od upodobań oraz wielkości łazienki, możesz wybrać oświetlenie główne, w postaci lamp wiszących z ozdobnymi żarówkami czy plafonów łazienkowych, lub oświetlenie strefowe poprzez zamontowanie kilku ściennych lamp ozdobnych, kinkietów czy oczek punktowych. W naszej ofercie znajdziesz funkcjonalne, nowoczesne i efektowne lampy dekoracyjne, lampy sufitowe, kinkiety łazienkowe, a także oświetlenie lustra, oświetlenie LED i wiele innych.
Plafony łazienkowe
Plafon sufitowy to płaska lampa montowana na suficie składająca się z dużego klosza, w którym ukryte jest źródło światła – żarówka lub oświetlenie LED. Plafon może stanowić główne źródło światła w łazience. Powieszony tuż przy suficie, mniej więcej na środku, da rozproszone równomiernie światło orientacyjne w całym pomieszczeniu.
Plafony łazienkowe sufitowe zwykle są okrągłe lub owalne, mogą też być kwadratowe, w kolorze bieli, z elementami chromowanymi. Proste wzornictwo sprawia, że pasują właściwie do każdego wnętrza i będą estetycznym oświetleniem ogólnym. Sprawdzą się zwłaszcza w małych łazienkach o niskich sufitach, gdzie nie jest potrzebna duża ilość światła, a lampa łazienkowa wisząca mogłaby być za nisko i świecić tylko w jednym kierunku. Posiadają szeroki kąt padania światła, dzięki czemu zapewniają dobre oświetlenie w całej łazience. W naszym sklepie internetowym oferujemy najmodniejsze modele plafonów łazienkowych wykonanych z trwałych materiałów w stylu nowoczesnym, rustykalnym, loft czy glamour.
Kinkiety do łazienki
Kinkiety łazienkowe to nieduże lampy ścienne odznaczające się oświetleniem punktowym, Zwykle posiadają jedno lub więcej ruchomych ramion, na końcu których znajduje się żarówka i klosz czy halogeny. Stanowią uzupełnienie głównego oświetlenia, dlatego najczęściej montowane są nad lustrem, gdzie są dodatkowym źródłem światła. Nowoczesne kinkiety LED-owe charakteryzują się minimalizmem. Mogą posiadać jedynie podłużną listwę z paskiem LED-owym, którą najlepiej zamontować nad lustrem. Decydując się na montaż kinkietów przy lustrze, trzeba pamiętać, by znajdowały się na odpowiedniej wysokości – tak, by nie oślepiały podczas korzystania z łazienki.
Zaleca się, by kinkiety łazienkowe montować w górnych częściach ścian, na wysokości około 1,70-1,80 m. Dzięki temu będą poza zasięgiem wody. Posiadamy nowoczesne, minimalistyczne kinkiety łazienkowe, z elementami chromowanymi lub malowanymi proszkowo na czarny mat. Będą pasować do łazienek w stylu loft, minimalistycznym i modern.
Spoty i reflektory do łazienki
Spoty i reflektory sufitowe, podobnie jak kinkiety, dają punktowe, bardzo precyzyjne światło. Zajmują niewiele miejsca, a jednak mogą oświetlić całą łazienkę. Cechują się też różnorodnym i bardzo atrakcyjnym wzornictwem.
Reflektory sufitowe na listwie posiadają regulowane ramiona, dzięki czemu światło można skierować w dowolnym kierunku. Jeden reflektor z dwoma kloszami może więc jednocześnie oświetlić dwie strefy – na przykład strefę kąpielową oraz lustro i umywalkę.
Lustra z oświetleniem do łazienki
Wygodnym i praktycznym rozwiązaniem są też lustra z wbudowanym oświetleniem punktowym lub LED-owym panelem. W ten sposób uzyskasz dodatkowe doświetlenie strefy umywalki o właściwym natężeniu i umiejscowieniu.
Lustra z oświetleniem prezentują się bardzo elegancko. Pasują zarówno do małych, jak i dużych wnętrz. Będą dobrze wyglądać w łazienkach urządzonych w stylu minimalistycznym.
Lustra z oświetleniem LED-owym nie posiadają ramy, co nadaje im bardzo estetyczny wygląd. LED-y są dyskretnie wbudowane w lustro, bez żadnych widocznych elementów montażowych.
Jaką barwę powinno mieć oświetlenie łazienkowe?
Sztuczne oświetlenie w łazience powinno spełniać normy związane z barwą i natężeniem. Zbyt jasne lub zbyt ciemne światło mogłoby sprawić, że korzystanie z łazienki nie będzie przyjemne, a nawet utrudnić wykonywanie podstawowych czynności w tym pomieszczeniu.
Barwa światła to inaczej temperatura barwowa wyrażona w Kelwinach (K). Informuje o tym, jak ciepłe jest światło. Temperatura barwowa na poziomie 6000 K jest najbardziej zbliżona do światła w jasny, słoneczny dzień. Barwa światła na poziomie 4000-5000 K jest neutralna i sprzyja koncentracji. Z kolei oświetlenie o ciepłej barwie poniżej 3300 K pomaga się zrelaksować i odprężyć.
Do pomieszczeń takich jak łazienka dobranie odpowiedniej barwy światła nie jest łatwe. Wynika to z faktu, iż o poranku służy nam ona jako miejsce do wykonywania czynności higienicznych i dbania o swój wygląd, z kolei wieczorem często zamienia się w pokój kąpielowy do relaksu. Rano potrzebna jest więc jasna, dzienna barwa światła, zaś wieczorem nieco cieplejsza i ciemniejsza. Jak uzyskać „kompromis oświetleniowy” w tej kwestii?
Tu z pomocą przychodzi podział łazienki na konkretne strefy, dla których będzie przewidziane osobne oświetlenie. O podziale stref w łazience przeczytasz w następnym akapicie. Jako oświetlenie główne w postaci lamp wiszących lub plafonów sufitowych warto wybrać barwę światła jasną, dzienną i neutralną. Światło główne powinno być chłodne. Jeżeli w łazience dominują zimne kolory, wybierz barwę światła na poziomie 4000-5000 K. Z kolei gdy łazienka jest urządzona w cieplejszych tonach, wybierz nieco cieplejszą temperaturę barwową światła – 2700-3500 K.
Oświetlenie funkcyjne, czyli oświetlające ważniejsze punkty w łazience, może być nieco mocniejsze. Powinno wynosić jakieś 5500 K i jak najbardziej przypominać naturalne, dzienne światło. Dzięki temu dobrze doświetli wybrany obszar i pozwoli dostrzec najmniejsze szczegóły. To przydatne podczas robienia makijażu czy golenia twarzy. Z kolei oświetlenie dekoracyjne, na przykład w postaci rozmieszczonych na ścianach kinkietów, może być stłumione, o mniejszej mocy i ciepłej barwie – około 3300 K. Pozwoli stworzyć nastrój sprzyjający odprężeniu w kąpieli. Tu słowo przestrogi: montując światło nad kabiną prysznicową czy wanną, należy szczególnie zadbać o bezpieczeństwo. Lampa powinna się znajdować co najmniej 60 cm od źródła wody oraz być zasilana prądem o niskim napięciu.
Oświetlenie łazienki. Ile stref oświetlenia zaplanować?
Niezależnie od tego, czy Twoja łazienka jest duża czy mała, podzielenie jej na konkretne strefy pomoże zachować porządek i ułatwi korzystanie z niej w swobodny sposób. Takie strefy w łazience wyznacza przemyślane oświetlenie. Najprostszym podziałem jest oddzielenie strefy dziennej od wieczornej.
Chodzi o przestrzeń, z której najczęściej korzystasz rano podczas robienia makijażu lub golenia oraz o tę, z której korzystasz wieczorem, na przykład podczas długiej i relaksującej kąpieli w wannie.
Odpowiednio dobrane lampy do łazienki pozwolą na komfortowe korzystanie z tych stref. Popularnym rozwiązaniem jest dodatkowe oświetlenie nad umywalką i lustrem, a także punktowe oświetlenie nad toaletą, kabiną prysznicową czy wanną lub nad szafkami i półkami łazienkowymi.
W dużej łazience warto zaplanować stworzenie osobnej strefy SPA, czyli pokoju kąpielowego, gdzie znajdzie się duża wanna oraz przyjemne, romantyczne oświetlenie w postaci spotów i reflektorów. Dostępne w naszej ofercie lampy łazienkowe pozwolą Ci stworzyć wymarzone oświetlenie do łazienki.
Jak wybrać lampę do łazienki według stopnia ochrony IP?
Łazienka to miejsce, w którym na co dzień występuje wysoki poziom wilgoci. Dlatego montując w niej jakiekolwiek urządzenia elektryczne, w tym całą sieć oświetlenia, trzeba uwzględnić zasady bezpieczeństwa. Informuje o nich właśnie IP, czyli International Protecting Rating. To skala określająca stopień ochrony urządzeń elektrycznych. Wskaźnik zawiera dwie cyfry, gdzie pierwsza z nich oznacza odporność na przenikanie ciał stałych, a druga odporność na przenikanie wody.
Im mniejsza liczba, tym mniejsza odporność lamp na wnikanie wody i ciał obcych. Dlatego w łazience stosuje się wysoki poziom ochrony wynoszący IP44 i więcej. Oprawy o stopniu IP43 i IP44 są odporne na przenikanie wilgoci do wewnątrz. Z kolei te posiadające IP54 będą odporne na rozbryzgi wody (na przykład lampy montowane nad prysznicem).
Lampy montowane nad lustrem lub tuż przy suficie mogą posiadać niższy stopień ochrony (IP21), gdyż są one narażone na kontakt ze skroploną parą wodą, a nie z wodą. Lampy o bardzo wysokim IP65 będą odporne na pył i strugi wody, dlatego można je montować wewnątrz kabiny prysznicowej czy tuż nad wanną.
Podsumowując, w łazience wybieramy oprawy o poziomie ochrony IP44 do IP65, jeżeli istnieje ryzyko zawilgocenia, zachlapania lub zanurzenia lampy bezpośrednio w wodzie. Należy zwrócić uwagę zwłaszcza na okolice źródeł wody, a więc umywalki, wanny, prysznice.
W przypadku, gdy nie ma ryzyka zalania wodą, a jedynym problemem jest osiadanie pary wodnej, wybieramy oprawy o poziomie ochrony IP21. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą oświetlenia łazienkowego. Zapewniamy szeroki wybór asortymentu, zróżnicowane wzornictwo, trwałe materiały najwyższej jakości i spełnienie wszelkich norm bezpieczeństwa. A wszystko to w atrakcyjnych cenach!