Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Oświetlenie kuchni

( ilość produktów: 486 )

Wybór oświetlenia do Twojej kuchni może być sporym wyzwaniem. Ważne, aby lampa do kuchni miała modny wygląd i pasowała do aranżacji pomieszczenia. Równie istotne jest też, aby nowoczesne oświetlenie kuchenne właściwie doświetlało blat roboczy do przygotowywania posiłków i inne strefy funkcjonalne tego pomieszczenia. Duże znaczenie przy wyborze prawidłowego oświetlenia ma więc także liczba źródeł światła (żarówek), ich temperatura barwowa oraz energooszczędność.

Szukasz idealnej lampy kuchennej albo kinkietu? A może interesuje Cię modne oświetlenie LED w postaci taśm czy lampy podszafkowe? W naszej ofercie znajdziesz klasyczne i nowoczesne oświetlenie do każdej kuchni!

Kreatywne oświetlenie kuchni – jak je zaaranżować?

Oświetlenie w kuchni i jadalni dzieli się na trzy rodzaje.

  • Oświetlenie ogólne: montuje się je najczęściej na suficie, a jego zadanie to równomierne oświetlenie całego pomieszczenia. Najpopularniejsze pomysły na centralne oświetlenie to lampy sufitowe – wiszące lub plafony. Warto jednak zwrócić uwagę, aby klosze były łatwe w utrzymaniu w czystości i odporne na wilgoć, odpadają więc zdecydowanie klosze z tkaniny i dekoracyjne, np. kryształowe lampy, które ciężko się myje.
  • Oświetlenie miejscowe (strefowe): uzupełnia oświetlenie centralne, ponieważ gdy pracujesz przy blacie kuchennym, lampę sufitową masz zawsze za plecami. W dobrze zaprojektowanej kuchni nie może więc zabraknąć oświetlenia funkcyjnego, które podświetli blat, stół, kuchenkę czy zlewozmywak. Częstym wyborem są teraz ledy, które można zamontować jako oświetlenie podszafkowe.
  • Oświetlenie dekoracyjne: tworzy sceny świetlne i zapewnia niepowtarzalną atmosferę w kuchni i jadalni. Może to być np. energooszczędny panel led na obudowie wyspy kuchennej, taśmy led czy diody, które doświetlą dekoracje lub plakat, a nawet lampa podłogowa w okolicy stołu.

Rodzaje oświetlenia kuchennego. Jak wybrać rodzaj oświetlenia?

Kluczem do dobrego oświetlenia kuchni jest różnorodność źródeł światła. Wiele osób urządzających kuchnię nie wie o tym i popełnia błąd, decydując się na jedno źródło światła w postaci lampy sufitowej. To o wiele za mało, aby z kuchni korzystało się komfortowo!

Aby pogodzić funkcjonalność z walorami estetycznymi, potrzebujesz odpowiedniego oświetlenia wszystkich stref funkcjonalnych w kuchni: strefy zapasów, przygotowywania posiłków, strefy zmywania i jadalni ze stołem i krzesłami. Jakie rodzaje oświetlenia kuchennego są więc niezbędne w dobrze urządzonym wnętrzu? Oto nasze rekomendacje!

Reflektory i spoty do kuchni

Reflektorki, spoty i oprawy wpuszczane w ścianę czy meble kuchenne służą do doświetlenia miejsc, do których nie dociera odpowiednia ilość światła. Będzie to np. blat kuchenny, zakamarki i kąty, strefa zmywania ze zlewozmywakiem i baterią kuchenną czy kuchenka lub płyta indukcyjna.

Największa zaleta spotów i reflektorków to możliwość regulacji kąta padania światła. Reflektory i spoty dostępne są w wersji z jednym źródłem światła (jednopunktowe) lub z wieloma punktami. Można je obracać i odchylać, aby w 100% zapewnić sobie możliwość dopasowania oświetlenia do swoich potrzeb. Barwa powinna być neutralna lub chłodna – taka temperatura barwowa jest najlepsza do pracy.

Wyjątkowo funkcjonalnym rodzajem światła kuchennego jest oświetlenie meblowe podszafkowe. Mogą to być np. oprawy podszafkowe lub specjalne spoty wpuszczane w górne szafki. Na korpusach mebli od góry można też zamontować ciekawie wyglądające lampki wysięgnikowe, które ułatwiają korzystanie z szafek kuchennych oraz likwidują zbędne i męczące wzrok cienie.

Lampy sufitowe do kuchni

Oświetlenie ogólne to najważniejszy rodzaj oświetlenia kuchni. A najpopularniejszy model lampy z tego rodzaju to właśnie lampa sufitowa. Umieszcza się ją najczęściej w centralnym punkcie sufitu. Może mieć rozmaite formy.

Bardzo często spotykanym modelem są płaskie lampy sufitowe, czyli tzw. plafony. W odróżnieniu od modeli wiszących plafony montuje się bezpośrednio na suficie. Lampa płasko do niego przylega, daje miłe, rozproszone i przyjemne dla oka światło, a przy tym nie rzuca się w oczy.

Płaskie lampy typu plafon poleca się szczególnie do małych kuchni i mieszkań, w których salon, kuchnia i jadalnia tworzą jedną otwartą (najczęściej niewielką) przestrzeń. Taki rodzaj oprawy oświetleniowej będzie również idealny przy niskich sufitach, ponieważ nie zmniejsza optycznie pomieszczenia. Plafony najczęściej mają prostą, nowoczesną formę, z kloszem szklanym lub z tworzywa, choć zdarzają się też bardziej dekoracyjne modele.

Lampa sufitowa do kuchni nie musi być jednak przylegającym do sufitu plafonem. W nowoczesnych projektach spotyka się geometryczne czy tradycyjne lampy sufitowe, w których jedno lub kilka źródeł światła umieszcza się na długiej listwie czy panelu. Takie lampy sufitowe mają różne formy – tradycyjne, industrialne, glamour czy nowoczesne.

Lampy wiszące do kuchni

Kuchnia powinna być pomieszczeniem funkcjonalnym i komfortowym w użytkowaniu. Czy to oznacza, że jej piękny wygląd schodzi na dalszy plan? Absolutnie nie! Za modny wystrój kuchni odpowiadają nie tylko meble kuchenne, ale także dodatki, w tym efektowne i designerskie lampy wiszące.

Lampę wiszącą zazwyczaj montuje się nad stołem lub nad wyspą kuchenną. Jeśli Twoja kuchnia ma kształt litery L lub U, idealnym miejscem na lampę wiszącą będzie przestrzeń nad półwyspem lub barkiem.

Lampy wiszące do kuchni mogą mieć różnorodną formę. Bardzo popularnym rozwiązaniem są modele z pełnym lub półpełnym kloszem ze szkła, metalu lub tworzywa. Szczególnie polecamy lampy z kloszami transparentnymi, półtransparentnymi lub wykonanymi ze szkła w kolorze białym czy beżowym. Taki wybór to gwarancja, że lampa doświetli nawet ciemną i niewielką kuchnię.

W kuchniach w stylu nowoczesnym czy loftowym ciekawą opcją są lampy wiszące z żarówkami zamkniętymi w drucianych kloszach. Z kolei do modnej kuchni glamour czy modern classic pasują lampy wiszące z oprawami w kolorze złota, miedzi oraz srebra.

Na co zwrócić uwagę, wybierając lampę wiszącą nad stół lub nad wyspę? Pamiętaj, że kuchnia to pomieszczenie, w którym na co dzień panuje spora wilgotność, a opary i tłuszcz osadzają się na elementach wyposażenia, w tym także na oprawach lamp. Dlatego odradzamy do kuchni lampy z tekstylnymi kloszami i dużą ilością dekoracyjnych detali. Są trudne w czyszczeniu i szybko przestają wyglądać atrakcyjnie.

Jak zaprojektować funkcjonalne oświetlenie do kuchni?

Aby dobrze zaprojektować oświetlenie Twojej kuchni, musisz zacząć od podzielenia pomieszczenia na poszczególne strefy funkcjonalne. Będą to strefy: przechowywania i zapasów, przygotowywania posiłków, zmywania. Kolejna strefa to jadalnia – stół i krzesła, czasem także wyspa/półwysep.

Każda z tych stref potrzebuje oświetlenia o różnych funkcjach i różnym charakterze. W strefie przechowywania i zapasów trzeba dobrze oświetlić szafki kuchenne, tak aby wygodnie dało się przejrzeć, co się w nich znajduje. Oprócz lampy sufitowej przyda się więc oświetlenie wnętrza szafek, np. na wysięgnikach lub różnego rodzaju reflektorki i spoty.

W strefie przygotowywania posiłków i zmywania musisz doświetlić blat roboczy, zlewozmywak i kuchenkę. Pomocą służą więc tu lampy podszafkowe, taśmy ledowe czy inne rodzaje punktowego oświetlenia strefy, w której pracujesz.

Nie rezygnuj z oświetlenia funkcyjnego! To najczęstszy błąd przy projekcie kuchni. Gdy kroisz czy gotujesz, główne oświetlenie zawsze masz za plecami. Jeśli nie doświetlisz blatu roboczego, będzie tu za ciemno! Oświetlenie funkcyjne zapewnia też bezpieczeństwo w trakcie przygotowywania posiłków.

Ostatni etap projektu oświetlenia to wybór lampy wiszącej nad stół czy wyspę oraz ewentualnie dodatkowego oświetlenia dekoracyjnego.

Jak wybrać lampy nad stół kuchenny?

Najbardziej efektowny pomysł na oświetlenie nad kuchenny stół to lampa wisząca. Jej wybór zależy przede wszystkim od wysokości sufitu i długości stołu. Przy długich, prostokątnych stołach świetnym pomysłem są lampy wiszące o kilku źródłach światła umieszczonych w rzędzie. Taka lampa może być trzypunktowa, cztero- czy nawet pięciopunktowa.

Jeśli Twój stół jest okrągły, lepsze rozwiązanie to duża lampa o równie okrągłym kształcie. Rekomendujemy też, aby nad kuchenny czy jadalniany stół wybierać lampy z kloszem zamkniętym od góry. Dzięki temu światło nie będzie uciekało, ale oświetli równomiernie powierzchnię pod lampą.

W naszym sklepie znajdziesz piękne, designerskie modele lamp wiszących tego typu. Ozdobią kuchnię i jadalnię oraz nadadzą jej niepowtarzalny charakter.

Lampa umieszczona nad stołem to niezbędny element kuchennego oświetlenia. Przyda się, gdy jemy posiłki, ale także, gdy stół zamienia się w biurko do pracy, odrabiania lekcji, grania w planszówki czy dziecięcej zabawy.

Na jakiej wysokości umieścić lampę wiszącą nad stołem? Zwróć uwagę, że klosze nie mogą przeszkadzać w swobodnym widzeniu osoby siedzącej po drugiej stronie blatu. Optymalna wysokość to ok. 60 cm powyżej blatu. Gdy lampa jest szczególnie okazała, lepiej podnieść ją wyżej, nawet na wysokość 90 cm nad stół.

Oświetlenie nad wyspą – jakie będzie najlepsze?

Wyspa kuchenna jest coraz popularniejszym rozwiązaniem w nowoczesnych kuchniach, zwłaszcza otwartych, połączonych z salonem. Wyspa zastępuje lub uzupełnia jadalnię. Może służyć jako miejsce do okazyjnego spożywania posiłków, np. rano, ale bywa też sercem domu, miejscem, w którym gromadzą się domownicy i spędza się czas z gośćmi.

Kolejna funkcja wyspy to miejsce do przygotowywania posiłków – nierzadko umieszcza się tu płytę indukcyjną z okapem, czasem także zlewozmywak.

Jak oświetlić wyspę kuchenną? Podobnie jak w przypadku stołu, najlepsze rozwiązanie to lampa wisząca, najlepiej długa, z kilkoma źródłami światła. Klosze lampy powinny być otwarte na dół, aby dobrze doświetlić cały blat wyspy.

Alternatywą dla lampy wiszącej nad wyspą kuchenną może być też ciąg reflektorków, powieszonych np. na długiej listwie. Takie rozwiązanie pasuje do kuchni loftowych, nowoczesnych, ale także boho. Miłośnicy designerskich rozwiązań decydują się czasem na powieszenie nad wyspą lampy typu pająk, z gołymi żarówkami Edison i kolorowymi lub czarnymi kablami.

pixel