Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wyregulować drzwi w szafie?

2022-06-23
Jak wyregulować drzwi w szafie?

Nie musisz wzywać fachowca, żeby wykonać drobne prace w domu. W końcu regulacja drzwi szafy jest naprawdę prosta, szybka, a do tego nie wymaga specjalistycznych narzędzi. Dzięki temu będziesz cieszyć się estetycznym i funkcjonalnym meblem, a do tego samodzielnie zajmiesz się tą drobną usterką.

Co jest potrzebne do regulacji drzwi w szafie?

Naprawdę nie potrzebujesz specjalistycznych sprzętów, jeśli chcesz wyregulować drzwi w szafie. W większości przypadków zupełnie wystarczający będzie śrubokręt krzyżakowy. Zależy Ci na tym, żeby śrubki były naprawdę dobrze przykręcone? Zatem możesz skorzystać z elektrycznej wkrętarki. Z pomocą tego narzędzia praca jest jeszcze szybsza i bardziej precyzyjna.

Przed regulacją drzwiczek sprawdź, czy zawiasy w ogóle można mocniej dokręcić. Jeśli nie, to oznacza, że czeka Cię nieco więcej pracy, bo musisz całkiem wymienić zawiasy. Prawdopodobnie doszło do awarii na skutek długiej eksploatacji, co jest dość powszechne w często używanych meblach.

Zauważ, że podczas naprawy usterek, dotyczących frontów szafek, najważniejsze są trzy rodzaje wkrętów:

  • wkręty mocujące uchwyty do zawiasów obudowy – umożliwia to regulację pionową,
  • wkręty mocujące łapę zawiasu do uchwytu – te elementy służą do regulacji poziomej frontów,
  • wkręty ustalające łapę zawiasu – kluczowe znaczenie ma to, żeby je poluzować jeszcze przed regulacją, a później dokręcić, gdy już poprawisz położenie frontów.

Jak wyregulować drzwi w szafie? 4 przypadki

Opadnięte drzwi

Jednym z najczęstszych problemów są opadnięte drzwi, co może mieć związek z wagą frontów czy ich nadmierną eksploatacją. Możesz jednak z łatwością naprawić ten problem. Wystarczy odpowiednia regulacja drzwi szafy.

Przede wszystkim zamknij szafkę, przyjrzyj się dokładnie, w jakiej pozycji są ustawione fronty w stosunku do korpusu szafki, a później oceń odległość dolnej krawędzi drzwiczek do brzegu szafki. W ten sposób przekonasz się, w którym dokładnie miejscu jest błąd. Możesz go skorygować przy pomocy eliptycznych otworów zawiasu. To właśnie one umożliwiają regulację zawiasów w pionie. Najpierw poluzuj wkręty przy wszystkich zawiasach, jakie są wykorzystane przy konkretnych drzwiczkach. Następnie ustaw je w odpowiedniej pozycji i ponownie dokręć. Wykonuj powolne ruchy, a z pewnością fronty będą równo zamontowane.

Duża przerwa między frontami

Jak wyregulować drzwi w szafie, gdy jest zbyt duża przerwa między frontami? Pomoże Ci w tym środkowa śruba, ponieważ to właśnie ona jest odpowiedzialna za dopasowywanie frontów w płaszczyźnie poziomej. Wystarczy, że będziesz wkręcać bądź wykręcać konkretny koniec frontu w lewo czy w prawo. W konsekwencji możesz wyregulować przerwę między drzwiczkami. Najlepiej, jeśli wykonasz tę czynność w każdym zawiasie, a wtedy zyskasz pewność, że wszystkie fronty są odpowiednio ułożone względem siebie, a przerwa ma równą szerokość w każdym miejscu.

Nierówna przerwa między frontami

Podobnie, jak w poprzednim przypadku, tak również pochylone fronty i nierówne przerwy w szafce możesz naprawić przy pomocy środkowej śrubki, znajdującej się na zawiasie. Znów konieczne jest wykonywanie odpowiednich ruchów, czyli w zależności od potrzeb musisz ją wkręcać lub wykręcać. Oprócz tego regulacja drzwi w szafie polega na przesuwaniu wybranego końca frontu w lewo bądź w prawo, co umożliwia podnoszenie oraz opuszczanie frontu na styku z sąsiadującymi drzwiczkami.

Zwróć uwagę na to, żeby odkręcić śrubki w zawiasach, gdzie fronty są najbliżej siebie. W miejscu, gdzie drzwiczki są najbardziej oddalone od siebie, trzeba przykręcić śrubę. Wówczas zyskasz równą przerwę, a szafka będzie się prezentować nienagannie i naprawdę estetycznie.

Szpara między frontem a korpusem szafki

Zastanawiasz się, jak wyregulować drzwi w szafie, jeśli powstała szpara między frontem a korpusem szafki? Przede wszystkim zadbaj o takie same proporcje dla wszystkich drzwiczek w meblach. Jeśli tylko cofniesz śrubkę, to zmniejszysz szparę. Natomiast jej wysunięcie do przodu zwiększy tę przestrzeń. Pamiętaj o tym, żeby podczas wykonywania tej czynności szafka była otwarta. Wtedy stanie się to dużo łatwiejsze i bez problemu uzyskasz pożądany efekt dla wszystkich frontów.

Jak wyregulować drzwi przesuwne w szafie?

Nieco inaczej musisz postępować, jeśli chcesz naprawić przesuwne drzwi. Jeśli pojawił się problem z ich swobodnym przesuwaniem, to przede wszystkim musisz odkryć przyczynę tego stanu. Na samym początku usuń wszelkie zabrudzenia, jakie mogły się nagromadzić w rowkach dolnych prowadnic. Pozbądź się kurzu, grudek brudu lub wełny przy pomocy śrubokręta, a następnie odkurzaczem zbierz pozostałości.

Czy wiesz, kiedy potrzebna jest regulacja drzwi przesuwnych w szafie? Zazwyczaj problem objawia się skrzywieniem drzwi, co w konsekwencji prowadzi do widocznej szczeliny w górnej lub dolnej części szafki. Czasem może mieć to związek z nieprawidłowym ułożeniem zatrzasku. Bez problemu możesz wyeliminować ten problem. Wystarczy, że zastosujesz się do kilku zasad.

  • Przesuwne drzwi mają taśmę uszczelniającą, która znajduje się na dole końca tarczy. Należy ją delikatnie oderwać, a tym samym zyskasz dostęp do śruby regulacyjnej.
  • Regulacja drzwi w szafie przesuwnej odbywa się przy pomocy specjalnego klucza sześciokątnego. Ogromne znaczenie ma wykonywanie odpowiednich ruchów – jeśli chcesz nieco opuścić drzwi, to przykręć je w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. W przypadku, gdy zależy Ci na wyższym zamocowaniu drzwi, to konieczne jest obracanie zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
  • Ruchy obrotowe powinieneś wykonywać do momentu uzyskania oczekiwanego efektu. Pamiętaj, że przerwa powinna być wręcz niezauważalna.
  • Gdy już będziesz zadowolony z uzyskanego efektu, ponownie przyklej uszczelkę, aby ograniczyć dostęp do śruby regulacyjnej.

Dlaczego konieczna jest regulacja drzwi przesuwnych w szafie?

Wiesz już, jak wyregulować drzwi przesuwne w szafie bądź w bardziej tradycyjnych meblach. Warto jednak zastanowić się również nad tym, dlaczego w ogóle czasem potrzebna jest taka regulacja. Niekiedy już na samym początku użytkowania mebla jest to konieczne, ponieważ nie zostało to właściwie zrobione przez ekipę montażową lub sklep meblowy. Poza tym ogromne znaczenie ma dostosowanie komody czy szafki do warunków, jakie panują w danym pomieszczeniu. Przede wszystkim odnosi się to do podłogi. Po prostu nierówna powierzchnia może wpływać na opadanie drzwiczek i inne kłopoty z zawiasami. Dlatego najpierw warto wypoziomować meble i w ten sposób przystąpić do poprawiania frontów.

Zauważ, że długa i nadmierna eksploatacja ma wpływ na sposób działania zawiasów bądź poszczególnych śrubek. Właśnie z tego powodu z czasem może być potrzebne ich wyregulowanie. W niektórych przypadkach może się okazać, że niezbędna jest całkowita wymiana zawiasów lub konkretnych śrubek.

Kolejnym powodem jest regulacja zawiasów, gdy szafka jest pusta. To częsty błąd szczególnie w przypadku dużych mebli o szerokości powyżej 45 cm. Po prostu, gdy zostaną wypełnione ciężkimi przedmiotami, to zmieni się także kąt korpusu. Wówczas mogą być widoczne przesunięcia osi drzwi lub opadające fronty.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022

Polecane

pixel