Narożnik prawy czy lewy – jak odróżnić i jaki wybrać do salonu?
Jaki narożnik wybrać do swojego salonu? Zwróć uwagę, że w sklepach znajdziesz różne typy narożnika: prawy i lewy. Jakie znaczenie mają strony mebla i jak odróżnić narożnik lewostronny od prawostronnego?
Narożnik prawostronny czy lewostronny – dlaczego wybór jest tak ważny?
Najważniejsze jest przede wszystkim to, aby wiedzieć, jak odróżnić mebel prawostronny od lewego. Wiele osób ma z tym rozróżnieniem spory problem. Efekt? Zła decyzja zakupowa! Niewłaściwa wybór strony narożnika to prosty przepis na zaburzenie schematu poruszania się w salonie i zmniejszenie optycznie pomieszczenia. Strona mebla ma też znaczenie w przypadku narożnika rozkładanego - chodzi o umiejscowienie przestrzeni przeznaczonej do rozkładania oraz pojemnika na pościel.
W przestronnym, dużym pokoju nie ma znaczenia, czy masz do czynienia z narożnikiem lewym, czy prawym. Często zresztą spotyka się tu narożniki modułowe, których "moduły" dobiera się indywidualnie do przestrzeni przeznaczonej na wypoczynek. Zdarzają się więc też modele uniwersalne.
Jeśli jednak dysponujesz ograniczoną powierzchnią (a tak jest zwykle w mieszkaniach w bloku), wybór narożnika o złej stronie może utrudnić np. wyjście na balkon czy przejście z salonu do jadalni.
Przygotowaliśmy kilka praktycznych wskazówek, jak odróżnić narożnik lewy i prawy oraz który mebel czy też zestaw wypoczynkowy wybrać do danego pomieszczenia. Podpowiemy też, jakie są możliwości ustawienia mebli w salonie o różnym metrażu i układzie. Nasze porady odnośnie do narożnika lewostronnego a prawostronnego warto wziąć pod rozwagę zwłaszcza podczas zakupu narożnika online. Ze zdjęć i wizualizacji czasem ciężko wydedukować rodzaj narożnika, a producenci nie zawsze podają potrzebne informacje.
Zwróć uwagę na kąt prosty mebla
Pierwszą wskazówką, jak odróżnić mebel prawostronny od lewostronnego, jest zwrócenie uwagi na kąt prosty mebla. Następnie przyjrzyj się krótszej części wypoczynku. Określ, gdzie znajduje się krótka część narożnika względem kąta prostego, a wtedy będziesz w stanie określić, który narożnik jest prawy, a który lewy.
Narożnik lewy a prawy – skojarzenia związane z literami
Jeszcze prostszą metodą jest skojarzenie z literami. To bardzo intuicyjny sposób, który wymaga zwrócenia uwagi głównie na dłuższy bok. Wystarczy, że spojrzysz na zdjęcie narożnika lub na mebel, który przypadnie nam do gustu w sklepie i wyobrazisz go sobie w pozycji pionowej. Jak wygląda narożnik? Czy przypomina literę L, czy raczej P? Jeśli L, to znaczy, że masz do czynienia z narożnikiem lewostronnym. Jeśli P - prawostronnym.
To zdecydowanie najłatwiejsza metoda, gdyż kształt narożnika jest powiązany z pierwszą literą wybranego modelu. Dlatego też znacznie trudniej będzie tutaj o pomyłkę. Ta technika świetnie się sprawdzi, gdy kupujesz narożnik przez Internet!
Narożnik prawy czy lewy – jak odróżnić metodą według ręki?
Jeszcze innym popularnym sposobem, jak w łatwy sposób można odróżnić narożnik lewy od prawego, jest metoda ręki. Stań przodem do narożnika, a następnie spójrz na jego środek. Czy wystająca część narożnika znajduje się po lewej, czy prawej stronie? Jeśli po prawej - stoisz przed narożnikiem prawostronnym. Jeśli po lewej ręce - lewostronnym.
Z tej metody warto szczególnie skorzystać, jeśli robisz zakupy mebli do swojego mieszkania w sklepie stacjonarnym.
Metoda na przykładach, czyli mała podpowiedź podczas kupowania narożnika
Masz problem z wyobraźnią przestrzenną? Jeśli nadal trudno jest Ci odróżnik narożnik prawy od lewego, wydrukuj z internetu ściągawkę z rysunkiem lewostronnego i prawostronnego mebla. W trakcie zakupów dla pewności wyjmij kartkę i przyjrzyj się, czy oglądany mebel jest na pewno prawo-, czy też lewostronny.
Lepiej kupić narożnik prawy czy lewy?
Lewo- i prawostronny - który wariant zatem wybrać? Nie ma na to jednej odpowiedzi. Wszystko zależy od układu okien, drzwi, ścieżki komunikacji i innych mebli w salonie. W jednych wnętrzach lepszy będzie mebel, w którym większość miejsca do siedzenia znajduje się po naszej lewej stronie, w innych - odwrotnie.
Największe znaczenie ma to w przypadku niewielkich pomieszczeń. Jeśli w Twoim salonie, w sypialni czy w pokoju gościnnym nie masz zbyt wiele dostępnej przestrzeni na kolejny mebel, warto zastanowić się dobrze, gdzie ulokować poszczególne elementy wyposażenia. W przypadku dużych salonów masz znacznie większą dowolność podczas kupowania mebli wypoczynkowych, a decyzja, jaki narożnik lepiej wybrać, zależy przede wszystkim od gustu i własnych potrzeb.
Narożnik w kształcie litery U – czym jest i jaki wybrać?
Nie wiesz, czy lepszy będzie narożnik prawy, czy lewy? Wybierz narożnik uniwersalny, czyli narożnik w kształcie litery U. Taki model to w rzeczywistości kanapa, która ma dwa wyprowadzone z dwóch stron szezlongi (leżanki).
W narożniku w kształcie litery U obie połówki mebla najczęściej są swoimi lustrzanymi odbiciami. Jednak zdarzy się wariant, który ma nieco dłuższy jeden lub drugi szezlong, bez obaw zastosuj do jego odróżnienia powyższe metody i wybierz najlepszy mebel do układu funkcjonalnego Twojego salonu.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, kupując narożnik?
Oprócz tego, że musisz odróżnić narożnik prawy od lewego, przy zakupie tego mebla warto wziąć pod uwagę jeszcze kilka innych ważnych wskazówek. Oto one!
- Jeśli nie masz osobnego pokoju dla gości, zdecydowanie wybierz model narożnika z funkcją spania. Po rozłożeniu zmieni się on w wygodne łóżko dwuosobowe, a Twoi goście będą mogli odpocząć. Kanapa z funkcją spania sprawdzi się również w kawalerce, w której nie ma miejsca na wstawienie tradycyjnego łóżka z materacem. Szukasz narożnika rozkładanego? Sprawdź: narożniki z funkcją spania.
- Wybierz model, który będzie wykonany z wytrzymałej tkaniny, ale jednocześnie miękkiej w dotyku. Częste rozwiązanie to dziś modne i eleganckie narożniki z tkaniny welurowej, która mieni się i odbija światło - taki model będzie doskonały zwłaszcza w małym salonie.
- Jeśli w domu są małe dzieci, koniecznie kup mebel wypoczynkowy wykończony materiałem hydrofobowym, plamoodpornym i łatwym w utrzymaniu czystości. Zapytaj sprzedawcę o najlepszą tkaninę - lepiej dopłacić za wyższą jakość tapicerki niż później żałować.
- Jeśli w domu przebywają zwierzęta, tkanina obiciowa powinna być tak dobrana, by nie było na niej widać śladów pazurów. Odpadają więc bardzo gładkie materiały oraz skóra ekologiczna. Lepsza będzie tkanina z wyraźną teksturą, której nie da się łatwo zaciągnąć.
- Kolor narożnika to sprawa indywidualna, weź jednak pod uwagę, że bardzo jasne barwy wyglądają pięknie, ale mogą być trudne do utrzymania w czystości. dotyczy to zwłaszcza bieli i jej odcieni, jasnych beży, koloru kremowego czy popielatoszarego oraz np. pudrowego różu. Jeśli kupujesz narożnik do domu z dziećmi czy zwierzakami, unikaj takich odcieni tapicerki. Lepsza opcja to ciemniejsze kolory - ciemnozielony, ciemnoszary, brązowy, rudy, ciemnoniebieski, granatowy.
- Koniecznie dokonaj dokładnych pomiarów, aby mieć pewność, czy wybrany narożnik zmieści się w Twoim salonie, czy w innym pomieszczeniu. Pamiętaj, że samo zdjęcie to za mało. Nasza rada: sprawdź dokładnie rozmiar wypatrzonego narożnika i rozrysuje jego kształt kredą na podłodze w miejscu, w którym ma stanąć. łatwo sprawdzisz w taki sposób, czy narożnik nie jest za duży i czy nie za burzy dróg komunikacji w salonie (np. dojścia na balkon czy do stołu).
- Wybierz mebel o uniwersalnym i ponadczasowym designie. Nawet jeśli zmienisz aranżację pokoju, nie będzie trzeba go wymieniać na nowy. Prostota i funkcjonalność oraz naturalne kolory zawsze będą na topie.
Mamy nadzieję, że z naszymi wskazówkami zakup narożnika będzie bardzo łatwy! W razie potrzeby możesz w każdej chwili zajrzeć do naszego artykułu, aby przetestować jedną z opisanych przez nas porad.