Narożnik prawy czy lewy – jaki wybrać?

2022-12-09
Narożnik prawy czy lewy – jaki wybrać?

Narożnik to mebel, którego zadaniem jest przede wszystkim podniesienie komfortu domowników. Dzięki umieszczeniu go w salonie pomieszczenie zyskuje bardziej intymnego i rodzinnego charakteru. Tym bardziej że dziś możesz zakupić narożniki, wyróżniające się różnymi funkcjonalnościami, w wielu stylach i konfiguracjach. Jednak dla wielu osób sporym problemem jest to, aby podczas zakupu zastanowić się, czy chcesz zakupić narożnik prawy czy lewy. Przekonaj się też, jak je odróżnić, aby wybrać mebel wypoczynkowy na lata.

Narożnik prawy czy lewy – jak odróżnić?

Najważniejsze jest przede wszystkim to, aby wiedzieć, jak odróżnić narożnik prawy od lewego. Wiele osób ma z tym spory problem, co prowadzi nawet do sytuacji, że dokonują niewłaściwego wyboru mebla. Przez to też zaburzają cały schemat poruszania się w salonie, optycznie go zmniejszają lub są zmuszeni dokonać zwrot.

Dlatego też nasz artykuł sprawi, że przestaniesz mieć problem z tym, który narożnik jest prawy, a który lewy. Oto kilka naszych praktycznych wskazówek, abyś nie musiał lub nie musiała obawiać się pomyłki podczas dokonywania zakupu mebli w sklepie stacjonarnym bądź internetowym.

Narożnik prawostronny z funkcją spania Merlin

Narożnik prawostronny z funkcją spania Merlin

Zwróć uwagę na kąt prosty mebla

Pierwszą i w dodatku najczęściej stosowaną wskazówką, dzięki której dowiesz się, jak odróżnić narożnik prawy od lewego, jest zwrócenie uwagi na kąt prosty mebla. Następnie przyjrzyj się krótszej części wypoczynku. Wystarczy w takim razie, że ustalisz to, gdzie znajduje się krótka część narożnika względem kąta prostego, a wtedy będziesz w stanie określić, który narożnik jest prawy, a który lewy.

Narożnik lewy a prawy – skojarzenia związane z literami

Jeśli jednak nadal obawiasz się, że w pośpiechu lub przez przypadek zakupisz niewłaściwy mebel, to chętnie przedstawimy także kilka innych metod, dzięki którym dowiesz się, jak odróżnić narożnik prawy od lewego.

Bardzo popularną metodą jest skojarzenie z literami. To bardzo intuicyjna metoda, która wymaga zwrócenia uwagi głównie na dłuższy bok. Wystarczy, że spojrzysz na zdjęcie lub na faktyczny mebel i wyobrazisz go sobie w pozycji pionowej. Następnie przekonaj się, czy mebel bardziej przypomina literę L, to znaczy, że jest lewostronny, lub też dużą literę P, co świadczy o tym, że jest prawostronny. To zdecydowanie najłatwiejsza metoda, gdyż kształt narożnika jest powiązany z pierwszą literą wybranego modelu. Dlatego też znacznie trudniej będzie tutaj o pomyłkę.

Jednak nie da się ukryć, że ta technika będzie najlepiej sprawdzała się, gdy kupujesz narożnik przez Internet. Wszystko dlatego, że w takim przypadku będziesz mieć możliwość obejrzenia mebla z góry, na zdjęciu.

Musztardowy narożnik lewostronny do salonu Luis

Musztardowy narożnik lewostronny do salonu Luis

Narożnik prawy czy lewy – jak odróżnić metodą według ręki?

Jeszcze inną często stosowaną metodą, dzięki której dowiesz się, jak w łatwy sposób można odróżnić lewy narożnik od prawego, jest zastosowanie prostej metody według ręki. Polega ona na tym, że należy stanąć przed meblem, a następnie spojrzeć na sam środek narożnika. Kolejnym krokiem będzie po prostu ustalenie, z której strony – z prawej czy z lewej – znajduje się wystająca część mebla. Jak już dalej można wydedukować, w przypadku wystającej części narożnika z prawej strony, będziemy mieli do czynienia z narożnikiem prawostronnym. Z kolei wystająca część z lewej strony oznacza, że oglądany narożnik jest lewostronny.

Z tej metody warto szczególnie skorzystać w przypadku robienia zakupów w sklepach meblarskich stacjonarnych, choć oczywiście odrobina wyobraźni i stanie się ona przydatna również podczas zakupów online.

Metoda na przykładach, czyli mała podpowiedź podczas kupowania narożnika

Masz problem z wyobraźnią przestrzenną? Jeśli należysz do grona tych osób, to mamy dla Ciebie jeszcze jedną przydatną metodę, aby dowiedzieć się, jak odróżnić narożnik lewy a prawy. Najlepiej wydrukuj z Internetu ściągawkę, która będzie przedstawiała wektorową grafikę, ukazującą prawostronny oraz lewostronny narożnik. Dzięki temu w trakcie zakupów zarówno w sklepie internetowym, jak i stacjonarnym, będziesz mógł lub mogła wyciągnąć tę kartkę i dla pewności przyjrzeć się, czy oglądany produkt jest na pewno prawostronny, czy też lewostronny.

Lepiej kupić narożnik prawy czy lewy?

Bagatelizowanie tak ważnej kwestii, jaką jest to, czy kupowany narożnik jest lewostronny, czy też prawostronny, często bywa nie najlepszym pomysłem. Dlaczego? Największe znaczenie ma to w przypadku pomieszczeń, które mają ograniczony metraż. Jeśli w Twoim salonie, w sypialni czy w pokoju gościnnym nie masz zbyt wiele dostępnej przestrzeni na kolejny mebel, to musisz jeszcze dokładnie przemyśleć, gdzie ulokować poszczególne elementy wyposażenia. W takim przypadku to, czy narożnik jest prawostronny, czy też lewostronny, może odgrywać kluczową rolę. W przypadku dużych przestrzeni mamy znacznie większą dowolność podczas kupowania narożnika i wtedy jest to zależne przede wszystkim od przyzwyczajeń czy od indywidualnego gustu.

Lewostronny narożnik mały z funkcją spania Serta

Mały narożnik lewostronny do salonu z funkcją spania Serta

Narożnik w kształcie litery U – czym jest i jaki wybrać?

Masz problem z tym, aby określić, czy lepszy będzie narożnik prawy, czy lewy? W takim razie być może najlepszą alternatywą dla Ciebie będzie mebel w kształcie litery "U". Taki model to w rzeczywistości kanapa, która posiada dwa wyprowadzone z dwóch stron szezlongi. Jednak znacznie częściej można spotkać go pod nazwą narożnik w kształcie litery U.

Zazwyczaj obie połówki mebla są swoimi lustrzanymi odbiciami. Jednak musisz też wiedzieć, że dostępne są również narożniki w tym wariancie, które mają nieco dłuższy jeden lub drugi szezlong. Jak w takiej sytuacji odróżnić, czy masz do czynienia z narożnikiem prawostronnym, czy z lewostronnym? Bez obaw możesz zastosować powyższe metody. Jednak zazwyczaj wystarczy, że sprawdzisz, który bok jest dłuższy, to pozwoli Ci określić, czy mebel jest lewy, czy prawy.

Narożnik w kształcie litery U - Riva

Narożnik w kształcie litery "U" - Riva

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, kupując narożnik?

Oprócz prawidłowego określenia ustawienia narożnika i jego kształtu podczas zakupu powinniśmy kierować się także kilkoma innymi kwestiami. Oto te najważniejsze:

  • jeśli nie masz pokoju gościnnego, to zdecydowanie wybierz model, którego można rozłożyć, aby goście mogli wygodnie odpocząć - sprawdź: narożniki z funkcją spania,
  • jakość materiału – wybierz model, który będzie wykonany z wytrzymałej tkaniny, ale jednocześnie miękkiej w dotyku, dobrym wyborem może być materiał hydrofobowy, który jest plamoodporny i łatwy w utrzymaniu czystości,
  • wygląd – dopasuj kolor i styl narożnika do aranżacji wybranego wnętrza,
  • rozmiar – koniecznie dokonaj dokładnych pomiarów, aby mieć pewność, czy wybrany narożnik zmieści się w Twoim salonie, czy w innym pomieszczeniu.

Mamy nadzieję, że teraz już na pewno wiesz, który narożnik jest prawy, a który lewy. W razie potrzeby możesz w każdej chwili zajrzeć do naszego artykuły, aby przetestować jedną z opisanych przez nas porad.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022
Polecane
Szary narożnik rozkładany NANCYSzary narożnik rozkładany NANCY
2 995,00 zł
Prosty narożnik z funkcją spania LERVISProsty narożnik z funkcją spania LERVIS
1 519,00 zł
pixel