Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Szafa przesuwna czy otwierana?

2022-04-11
Szafa przesuwna czy otwierana?

Szafa to zazwyczaj największa przestrzeń do przechowywania w domu. Znajduje się w sypialni i przedpokoju, pokoju dziecięcym, czasem gościnnym, a zdarza się, że również w salonie. Przy jej wyborze zwracamy uwagę przede wszystkim na jej pojemność. Zależy nam na tym, aby było w niej wystarczająco dużo miejsca na nasze rzeczy. Nie bez znaczenia jest też jej wzór i kolor, pod względem których mebel musi pasować do wystroju wnętrza. Jeśli chodzi o funkcjonalność, to na pewno trzeba zdecydować, czy ma być to szafa przesuwna czy otwierana. Jakie drzwi do szafy wybrać, czym się kierować i co wziąć pod uwagę?

Jaka szafa? Drzwi przesuwne czy otwierane – kryteria wyboru

Stoisz przed wyborem, czy lepiej wybrać szafę przesuwną czy otwieraną i wiesz, że musisz uwzględnić przy tym swoje indywidualne preferencje. Drzwi otwierane są bardziej klasyczne, cechują się ponadczasowym charakterem, świetnie prezentują się we wnętrzach urządzonych prawie w każdym stylu, jednak szczególnie w klasycznym, glamour i angielskim. Jeśli chodzi o szafę przesuwną, to docenia się ją przede wszystkim za funkcjonalność. Jest praktycznym rozwiązaniem sprawdzającym się nawet na małej powierzchni.

Przeczytaj na blogu:

Szafa w przedpokoju. Jaka sprawdzi się najlepiej?

Jak dobrać odpowiednią szafę przesuwną do pokoju?

Jeśli szafa ma spełnić więc najlepiej swoją funkcję, to musi być wybrana z uwzględnieniem metrażu pomieszczenia. To, czy lepsza będzie szafa przesuwna czy otwierana, zależy również od aranżacji przestrzeni i wolnego miejsca przed meblem. Na pewno duże znaczenie mają nietypowe elementy w pomieszczeniu, jak np. skosy.

Przy wyborze uwzględnij ponadto wnętrze szafy. Rodzaj drzwi decyduje o tym, czy mamy dobry dostęp do całego wnętrza szafy czy też jest on nieco ograniczony. Warto jest też zastanowić się, gdzie będzie stała szafa. Drzwi przesuwne czy otwierane można oczywiście zastosować wszędzie, jednak np. przesuwne lepiej sprawdzą się w wąskim holu, podczas gdy otwierane w przestronnej sypialni.

Kiedy szafa przesuwna sprawdzi się lepiej?

Drzwi przesuwne powstały jako alternatywa dla drzwi otwieranych, są więc rozwiązaniem, które jest z nami nieco krócej. Z założenia mają zajmować maksymalnie mało miejsca, dlatego świetnie sprawdzają się w niewielkich mieszkaniach. Po otwarciu nie zajmują dodatkowej przestrzeni przed szafą, dzięki czemu są bezpieczniejsze i wygodniejsze w użytkowaniu w wąskich pomieszczeniach.

Jeśli zastanawiasz się, jakie drzwi do szafy wybrać, jeśli ma ona stanąć w pomieszczeniu o nietypowej formie, to przesuwne w większości przypadków okażą się lepszym wyborem. Świetnie wykorzystują wszelkie wnęki w małych pomieszczeniach, a także sprzyjają im skosy. Nawet tam, gdzie wydaje nam się, że niemożliwe jest postawienie pojemnej szafy, okazuje się, że taka z przesuwnymi drzwiami idealnie pasuje i nawet pozwala na swobodne poruszanie.

Warto też zastanowić się nad szafą przesuwną, jeśli będziemy w niej przechowywać większe pudełka. Po jej otwarciu mamy dostęp praktycznie do całego jej wnętrza. Łatwo jest nie tylko znaleźć ulubioną bluzkę, ale i wyjąć duże pudełko.

A może zastanawiasz się, jakie drzwi wybrać – drzwi przesuwne czy otwierane do domowego biura. Coraz częściej zastępujemy regały i szafki bardziej pojemnymi szafami. Przesuwne będą idealne, pomogą Ci stworzyć poukładane archiwum z dokumentami.

Duża szafa przesuwna 280cm dąb lefkas Loft

Duża szafa przesuwna Loft na ubrania - różne szerokości i kolory, opcje z lustrem i bez

Szafa przesuwna jest bardzo praktyczna ze względu na to, że po otwarciu drzwi nie zajmują dodatkowej przestrzeni. Jest więc to rozwiązanie uniwersalne, dobre też do małych i wąskich pomieszczeń. Jest również bardzo funkcjonalna, drzwi przesuwne umożliwiają dostęp do całego wnętrza szafy. Ponadto istnieje wiele rozwiązań i dodatkowych opcji, dzięki którym taka szafa jest jeszcze wygodniejsza w użytkowaniu. Można w niej zamontować domykacze, niektóre szafy już mają je w standardzie. Odpowiadają one za spowolnienie pracy drzwi w ostatniej fazie domyku.

Szafa przesuwna jest też łatwa w obsłudze. Nie ma uchwytów, więc otworzyć ją mogą nawet dzieci uczące się obowiązków, np. samodzielnego ubierania się. Podobnie jak szafę otwieraną, również przesuwną można zabezpieczyć przed maluchami

Gdzie wykorzystać szafę otwieraną?

Rozważając te dwie opcje – szafę przesuwną czy otwieraną, trzeba poznać cechy każdej z nich. Szafa otwierana jest klasyczna i pomimo pojawienia się nowocześniejszego rozwiązania, to wciąż cieszy się bardzo dużym powodzeniem i zainteresowaniem. Taka konstrukcja umożliwia stworzenie szafy o różnej szerokości półek. Świetnie sprawdza się przy modułowych rozwiązaniach, ponieważ dla każdej strefy powstają osobne drzwi.

Szafa z drzwiami otwieranymi będzie doskonałym wyborem w przypadku, kiedy zależy nam na wyraźnym podziale przestrzeni szafy. Po otwarciu chcemy mieć dostęp tylko do wybranej strefy. Jest więc niezwykle dyskretna i dlatego polecana jest do pomieszczeń ogólnodostępnych, z których korzystają nie tylko domownicy.

Z szafy otwieranej może jednocześnie korzystać kilka osób. Poszczególne drzwi otwierają się niezależnie, więc ktoś może w tym samym czasie wyjmować buty, podczas gdy ktoś inny wiesza kurtkę, a osoba trzecia wybiera czapkę.

Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie szafy z drzwiami otwieranymi do stworzenia domowej biblioteczki. Wtedy wybieramy przeszklone drzwi, dzięki którym szafa nabiera wyglądu witryny. Możemy w ten sposób wyeksponować też pamiątki, zdjęcia i ceramikę.

Poznaj zalety szafy otwieranej

Drzwi otwierane w szafie sprawiają, że można ją traktować jako mebel modułowy. Każda strefa stanowi integralny element całości, ale jednocześnie można z nich korzystać całkowicie niezależnie. Fronty mogą mieć różne kolory, wzory, ale też uchwyty. W ten sposób łatwo jest dopasować wygląd szafy do indywidualnych potrzeb.

Rozważając zakup mebla do przechowywania i zastanawiając się, jakie drzwi do szafy wybrać, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie ta szafa będzie stała. Szafa otwierana zapewnia większą prywatność, jeśli chodzi o swoją zawartość. Otwieramy tylko tę część, strefę i szafki, których potrzebujemy, inne pozostają zamknięte. Nie można jednak zapominać, że taka szafa potrzebuje więcej miejsca, ponieważ drzwi po otwarciu zajmują dodatkową przestrzeń.

Szafa przesuwna czy otwierana? Nie zawsze musisz wybierać

Szafa z drzwiami przesuwnymi czy otwieranymi będzie najlepsza do Twojego salonu, sypialni lub przedpokoju? Nie zawsze trzeba się zastanawiać, które rozwiązanie będzie lepsze. W szafach czasem łączy się oba rodzaje drzwi i tak, częściowo są one otwierane, a częściowo przesuwne. Taki mebel prezentuje się bardzo ciekawie. Można zdecydować się na szafę z przeszkloną sekcją otwieraną na książki oraz przesuwną pełniącą funkcję garderoby. Taki mebel 2w1 będzie idealnym wyborem do wnętrz wielofunkcyjnych. Nierzadko salon jest jednocześnie sypialnią i potrzebna jest w nim garderoba. Zdarza się też, że sypialnia to także domowe biuro i trzeba wygospodarować miejsce na dokumenty.

Szafa przesuwna na pewno jest rozwiązaniem, które będzie lepsze w przypadku małych i wąskich pomieszczeń. Zajmuje tyle samo miejsca, jak jest zamknięta i otwarta. Szafa otwierana sprawdzi się wszędzie tam, gdzie chcemy jej wnętrze wyraźnie podzielić na sekcje o różnym przeznaczeniu. Niezależnie od wariantu szafy, fronty dopasowujemy do stylizacji wnętrza, może się wyróżniać lub też stanowić prawie jednolitą całość ze ścianą.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022

Polecane

pixel