Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dekonstrukcja domowej przestrzeni. 9 zasad feng shui wg których warto urządzić swój dom

2020-10-29
Dekonstrukcja domowej przestrzeni. 9 zasad feng shui wg których warto urządzić swój dom

Chińskie zasady feng shui wracają! Zachodni sposób myślenia o aranżacji wnętrz coraz chętniej z nich czerpie, łącząc estetykę z poczuciem spełnienia i harmonii. O co chodzi w tej filozofii i jak możesz samodzielnie zorganizować zgodnie z nią swój dom lub mieszkanie? Podpowiadamy!

Feng shui - co to takiego i na czym polega?

Feng shui to po chińsku dosłownie wiatr i woda. Tym terminem określa się starożytną praktykę planowania przestrzeni, dzięki której można żyć w zgodzie z otoczeniem i z sobą samym. Jej popularność mimo upływu czasu się nie zmienia, a w ostatnich latach cieszy się szczególną popularnością również w świecie zachodnim. 

Na filozofię feng shui składa się przede wszystkim zasada pięciu elementów, uznawanych za podstawowe siły wszechświata. To żywioły: 

  • ogień, 
  • woda, 
  • ziemia, 
  • metal, 
  • drewno. 

Kiedy znajdują się w harmonii, gwarantują najlepszy przepływ energii, a kiedy ich proporcje nie są wyrównane, mogą negatywnie wpływać na poziom zadowolenia z życia, i zakłócać przepływ życiowej energii, którą Chińczycy określają jako „chi”. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zasad feng shui, zapraszamy do lektury dalszej części wpisu!

Zasada yin i yang

Podstawowa zasad feng shui to równowaga yin (czyli łagodnej, żeńskiej zasady natury) i yang (męskiej, aktywnej i silnej). Życie w harmonii, zarówno w kontekście natury, jak i przestrzeni domowej, wymaga idealnej proporcji obu tych pierwiastków. Można to odnieść bezpośrednio do aranżacji wnętrza, która musi być w przemyślany sposób zaplanowana. Zrównoważenie elementów surowych i delikatnych, odcieni ciemnych i jasnych, zapewni najlepszy rezultat. 

Meble do salonu Kuba

Przestrzeń w centrum

Według zasad feng shui centralne miejsce w pomieszczeniu powinno pozostać puste, przestronne. Warto usunąć z niego wszelkie zbędne meble i dodatki, rozstawiając meblościanki z szafą czy komody do salonu pod ściany. Rozkład pomieszczenia pomoże Ci podkreślić okrągły chodnik czy dywan znajdujący się właśnie w sercu salonu. Pod ściany warto też przesunąć siedziska - to zagwarantuje poczucie bezpieczeństwa i możliwość obserwowania całej przestrzeni. 

Zadbane wejście do domu 

Jednym z najważniejszych elementów aranżacji domu według zasad feng shui, jest odpowiednio przygotowane wejście do domu. Przedpokój to nie tylko przedsionek przed salonem. To przede wszystkim wizytówka Twojego domostwa, która powinna zachęcać do wkroczenia w jego intymną strefę. 

Odpowiednia kolorystyka

Zasady aranżacji mieszkań według feng shui skupiają się w dużym stopniu na odpowiedniej kolorystyce - przyjaznej, sprzyjającej zachowaniu spokoju i życiowej równowagi. Najlepsze barwy według tej filozofii to złamana biel i kolory ziemi, takie jak piaskowy, szary, delikatny brąz czy stonowana zieleń. Lepiej unikać ponurych, ciemnych odcieni, które mogą zakłócić relaks. 

Przyjazne faktury i formy

Dużo obłości, miłe w dotyku tekstylia, przyjazne faktury - to elementy, które szczególnie upodobała sobie filozofia feng shui. Meble o kanciastych kształtach jak najbardziej mogą się pojawiać w pomieszczeniach, ale dobrze, jeśli będą zrównoważone miękkimi detalami czy łagodną kolorystyką.  

Zachowanie funkcji pomieszczeń

Według chińskiej filozofii feng shui ważnym aspektem jest troska o to, żeby określone pomieszczenia spełniały jak najlepiej swoją funkcję. W kuchni lepiej więc nie pracować ani nie prowadzić zawodowych rozmów, a w sypialni lepiej nie ustawiać telewizora, który może rozpraszać i szkodzić zdrowemu wypoczynkowi. 

Meble systemowe Minos 1

Dbałość o szczegóły i porządek

Feng shui uczy nas, żeby zwracać uwagę na pozornie nieistotne szczegóły. Jeśli chcesz zapewnić sobie obfitość w życiu i czuć się bezpiecznie oraz komfortowo, zawsze zamykaj za sobą drzwi do pomieszczeń, opuszczaj pokrywę WC, a w kuchni dbaj o porządek, nawet na półce z przyprawami czy w szufladzie ze sztućcami. Jeśli dom będzie czysty i zdrowy, tacy sami będą jego mieszkańcy - to podstawowe założenie feng shui.

Dużo roślin

W domu urządzonym według zasad feng shui nie może zabraknąć roślin, które mają dobry wpływ na domowników. Najlepsze są te regularnie przycinane, zwłaszcza uwielbiane przez miłośników chińskiej filozofii drzewka bonsai, stawiane na parapetach czy komodach do salonu. Na balkonach, tarasach i w ogrodach przydadzą się wszelkie miniaturowe drzewka i krzewy. 

Światło i lustra

Chcesz zapewnić sobie szczęście i dostatek? Regularnie wietrz pomieszczenia w domu, żeby zapewnić dopływ świeżego, zdrowego powietrza, zadbaj o źródło naturalnego światła słonecznego, a wieczorami postaw na kilka różnych źródeł światła, zarówno górnych, jak i punktowych czy do czytania. Nie zapomnij o lustrach! Co ciekawe, warto je powiesić w jadalni, żeby potęgowały obfitość, odbijając spożywane posiłki, ale absolutnie nie należy ich umieszczać w sypialni (w kontekście małżeńskiej alkowy symbolizują zdradę).

Chcesz dobrze żyć - w zdrowiu, obfitości i zadowoleniu? Spróbuj zaaranżować swój dom zgodnie z zasadami feng shui. To zdecydowanie więcej niż wersja azjatyckiego minimalizmu! Poznaj założenia tej filozofii i sprawdź, ile mogą zmienić w Twoim podejściu do życia.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2020

Polecane

pixel