Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ile miejsca potrzebujesz na stół z krzesłami?

2023-07-25
Ile miejsca potrzebujesz na stół z krzesłami?

Coraz więcej i coraz śmielej mówi się o tym, że jedzenie powinno być celebrowane. To czynność wymagająca naszej niepodzielnej uwagi oraz moment na oddech i spotkanie z bliskimi. Specjaliści do spraw żywienia coraz wyraźniej sygnalizują, że nie ma najważniejszego posiłku w ciągu dnia – każdy z nich jest istotny!

Jeśli więc chcesz przywrócić śniadaniu, obiadowi i kolacji należną im rangę, potrzebujesz do tego odpowiedniej oprawy, czyli kącika jadalnego – w którym główną rolę odgrywają oczywiście stół z krzesłami!

Strefa jadalniana – ile miejsca zajmuje stół z krzesłami?

Strefa jadalniana może być osobnym pomieszczeniem lub fragmentem kuchni czy pokoju dziennego. Wszystko zależy od tego, jakim metrażem dysponujesz oraz ile osób na co dzień zasiada do posiłków.

Dlatego to, ile miejsca zajmie stół z krzesłami, w dużej mierze zależy po prostu od tego, ile przestrzeni zamierzasz na nie przeznaczyć. Oczywiście są pewne generalne zasady, którymi warto się kierować, kompletując wystrój strefy jadalnianej. Przedstawimy je poniżej. Trzeba jednak pamiętać, że dom ma być po prostu wygodny!

Przeczytaj na blogu: Jakie krzesła do salonu wybrać? Poradnik od BroMARKT

Ile miejsca zajmuje stół?

Stół może zająć tyle miejsca, ile chcesz. Skupimy się jednak na ergonomii i podamy wymiary odpowiednio dla dwóch i czterech osób, a także ogólne wytyczne, które warto wziąć pod uwagę, wybierając rozmiar blatu.

Tapicerowane krzesło do jadalni GROTTO

Tapicerowane krzesło do jadalni GROTTO

Jeśli w Twoim gospodarstwie domowym mieszkają dwie osoby, najlepiej zdecydować się na model o wymiarach:

  • 60x60 cm w przypadku stołu kwadratowego,
  • 60x80 cm dla stołu prostokątnego,
  • 80 cm średnicy dla stołu okrągłego.

Dla czteroosobowej rodziny wymiary stołu powinny wynosić odpowiednio 80x80 cm, 80x120 cm i 100 cm. Jak widać, zasada jest całkiem prosta. Każda dodatkowa osoba = 20 cm blatu ekstra. Kierując się tą zasadą bez problemu dobierzesz stół spełniający potrzeby wszystkich domowników.

Przeczytaj na blogu: Wymiary stołu – jaki stół dla 4, 6, 8, 10 i 12 osób?

Oczywiście jeśli na co dzień domownicy jadają posiłki o różnych porach lub na przykład mieszkasz sam/a i potrzebujesz dużego stołu okazjonalnie, na imprezę czy do gry w RPGi, możesz wybrać model z rozkładanym blatem. W ten sposób zaoszczędzisz sporo miejsca!

Ile miejsca zajmuje krzesło?

Jedno krzesło = minimum 50 cm przy stole. Oczywiście im więcej, tym wygodniej dla użytkownika. Poza tym warto zadbać o to, żeby odległość krzesła od ścian czy sprzętów wynosiła co najmniej 60 cm. W ten sposób unikniesz obitych mebli i tynków.

Warto tutaj zaznaczyć, że krzesło krzesłu nierówne. Jeśli nie masz na nie zbyt dużo miejsca, a ze strefy jadalnianej na co dzień korzystasz tylko Ty, jednak regularnie karmisz krewnych i znajomych, wybierz krzesła składane. W ten sposób zaoszczędzisz sporo przestrzeni, ale przy tym imprezy nie będą musiały odbywać się na stojąco.

Jeśli masz więcej miejsca na jadalnię i z rodziną lubicie długie biesiady w stylu południowoeuropejskim – postaw na wygodne krzesła tapiecerowane z oparciami i podłokietnikami. Co prawda zajmują więcej miejsca, ale są bardzo wygodne. Do tego stopnia, że z powodzeniem zastąpią fotel czy krzesło biurowe.

Krzesło tapicerowane do jadalni OLIMP

Krzesło tapicerowane do jadalni OLIMP

W sytuacji, gdy absolutnie nie masz miejsca, ale mimo wszystko nie chcesz rezygnować z wygodnego kącika do spożywania posiłków, doskonałą opcją będą niewielkie i lekkie taborety, które bez problemu wsuniesz pod blat stołu, gdy już nie będą potrzebne.

Jaki kształt stołu będzie odpowiedni?

Kształt stołu również w dużej mierze zależy od dostępnego miejsca. Jest też oczywiście kwestią gustu, ale względy praktyczne niestety są w tym przypadku priorytetem.

Jeśli nie masz zbyt wiele przestrzeni i na co dzień chciał/abyś korzystać z mieszkania bez obijania się o meble, wybierz stół o blacie kwadratowym lub prostokątnym. Takie stoły nie tylko zajmują mniej miejsca, lecz również możesz bez problemu ustawić je w rogu pomieszczenia czy przy ścianie, dodatkowo oszczędzając cenne centymetry.

Przeczytaj na blogu: Wysokość stołu – jak dobrać odpowiednią?

Gdy masz do dyspozycji więcej miejsca, stół okrągły lub owalny będzie bardzo praktycznym wyborem. Przy jego blacie zmieści się więcej osób, poza tym obły kształt blatu sprawi, że pomieszczenie stanie się przytulniejsze.

Oczywiście nie oznacza to, że do małego pomieszczenia nie możesz kupić stołu o okrągłym blacie i na odwrót. Po prostu w takiej sytuacji warto zdawać sobie sprawę ze wszystkich minusów tego rozwiązania i zdecydować, czy jesteś w stanie żyć z nimi na co dzień.

A jeśli chcesz mieć pewność, że i stół, i krzesła będą idealnie dobrane – nie tylko pod kątem proporcji, ale też ergonomii oraz designu – polecamy zakup kompletu. W ten sposób będziesz mieć pewność, że Twoja strefa jadalniana będzie funkcjonalna oraz miła dla oka.

Polecane

pixel