Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak urządzić kuchnię o nietypowym kształcie?

2021-08-23
Jak urządzić kuchnię o nietypowym kształcie?

Aranżacja nowoczesnej kuchni o nietypowym kształcie absolutnie nie musi być problematyczna. Wystarczy tylko wziąć pod uwagę kilka przydatnych wskazówek ekspertów i wykorzystać cały potencjał wynikający z rozkładu pomieszczenia. Jakie szafki kuchenne sprawdzą się w takim przypadku? Gdzie ustawić stół, a gdzie sprzęty AGD? W tym wpisie znajdziesz kilka wartościowych podpowiedzi.

Nowoczesna kuchnia o nietypowym kształcie - problem czy wyzwanie?

Kuchnia o nietypowym kształcie wcale nie musi być trudna w urządzeniu. Podejdź do tego zadania jak do ciekawego wyzwania, angażując swoją kreatywność i pomysłowość. Układ jakiej kuchni możemy nazwać nietypowym? To przede wszystkim pomieszczenie na planie wielokąta, bardzo wąskie lub wysokie, ze skosami, przechodnie czy ze sporą ilością drzwi, ulokowane w nieoczywistym miejscu (na przykład we wnęce). Wiadomo, że najłatwiej jest zaaranżować i podzielić na odpowiednie strefy kuchnię prostokątną czy kwadratową. Jednak nawet jeśli dysponujesz innym planem pomieszczenia, możesz je w ciekawy i funkcjonalny sposób urządzić. Jakie rozwiązania warto zastosować? Oto kilka wskazówek.

Szafki kuchenne w stylu prowansalskim

Szafki kuchenne w stylu prowansalskim

Jak sobie poradzić z aranżacją kuchni o mniej typowym kształcie?

Jeśli planujesz aranżację nowoczesnej kuchni o nietypowym kształcie, weź pod uwagę trzy rozwiązania.

  • Pierwsze: możesz wykorzystać zastaną architekturę, dopasowując do niej szafki kuchenne, stół czy wyspę.
  • Drugie: możesz pokusić się o wyrównanie układu pomieszczenia, korzystając chociażby z konstrukcji stelażowych typu gips-karton.
  • Trzecie: zainwestować w indywidualnie zaprojektowaną zabudowę meblową.

Musisz jednak wiedzieć, że decydując się na to drugie rozwiązanie, możesz stracić naprawdę wiele miejsca, co ma kluczowe znaczenie w przypadku kuchni o małym metrażu.

Zestaw szafek kuchennych dąb artisan czarny MILANO

Zestaw szafek kuchennych Milano

Stylowe i tanie meble kuchenne do wnętrza o nietypowym kształcie - czy można takie znaleźć?

Tanie meble kuchenne, które wyglądają stylowo i perfekcyjnie wykorzystują zastaną przestrzeń? Znajdziesz je w naszym sklepie. Zanim jednak zamówisz gotowy komplet, zastanów się, czego tak naprawdę potrzebujesz i jakie możliwości daje Ci Twoja kuchnia. Jak najlepiej wykorzystać jej układ? Może się okazać, że na przykład w bardzo dużym wnętrzu śmiało możesz zorganizować także kącik jadalniany, a w wyjątkowo wąskim i wysokim niezbędne będzie “rozbicie” zabudowy modułowej w taki sposób, żeby zapewniła więcej miejsca do przemieszczania się. Weź pod uwagę mniej oczywiste zakamarki, takie jak np. wnęki pod dużymi parapetami, w które możesz wstawić szafki kuchenne czy nieużywany magazynek bezpośrednio sąsiadujący z kuchnią, który bez większego trudu możesz przerobić na spiżarnię z prawdziwego zdarzenia.

Bardzo ciekawym trendem, który możesz zastosować w kuchniach o nietypowym kształcie, jest wykorzystanie mebli, które na pierwszy rzut oka kompletnie nie kojarzą się z typowym kuchennym pomieszczeniem. Ławy z tapicerowanymi siedziskami czy designerskie fotele mogą pomóc w bardziej interesujący sposób wykorzystać miejsca chociażby pod skosami.

Jeśli nie masz możliwości ustawienia w kuchni prawdziwego jadalnianego stołu, możesz pokusić się o wykorzystanie innych możliwości, czyli na przykład wykonanie wąskiego barku z hokerami przy ścianie czy wyspy o kształcie dostosowanym do układu pomieszczenia.

Meble kuchenne Matera mat VIKI 4

Meble kuchenne Viki 4

O czym jeszcze pamiętać przy aranżacji bardzo wąskiej lub wysokiej kuchni?

Jeśli Twoja kuchnia ma trudny w aranżacji kształt, projektując jej nowy wygląd, zadbaj o świadome wykorzystanie kolorów i dodatków. To dzięki takim detalom możesz optycznie wyrównać proporcje pomieszczenia, na przykład wizualnie oddalając od siebie ściany (tak zadziałają jasne kolory farb) bądź odwrotnie - tworząc złudzenie, że znajdują się znacznie bliżej siebie. Pomogą Ci w tym nowoczesne szafki kuchenne, fronty zmywarek czy witryny w różnych odcieniach - wybierz je z rozmysłem!

Pamiętaj o tym, że ważną rolę odgrywa w kuchni o nietypowym kształcie także oświetlenie. Ono nie tylko spełnia funkcję praktyczną, ale też dekoracyjną, a do tego buduje pożądany nastrój. Jeśli zależy Ci na korzystaniu z pełni możliwości podczas pracy czy gotowania, przemyśl możliwość instalacji wiszących lamp na suficie podwieszanym, lamp LED na wysięgnikach, które można dowolnie modelować w zależności od potrzeby czy pasków LED-owych instalowanych pod szafkami kuchennymi i nad blatami roboczymi. Nie zapomnij też o kolorze światła - zimne będzie dawać zupełnie inny efekt niż ciepłe (a lepiej ich nie zestawiać w jednym pomieszczeniu).

Aranżacja nowoczesnej kuchni o dość trudnym kształcie, na przykład bardzo wysokiej, wąskiej czy ze skosami to niełatwe zadanie, ale możesz się go z powodzeniem podjąć. Wystarczy, że wykorzystasz potencjał każdego zakamarka, odpowiednio zastosujesz dodatki i kolory i postawisz na odpowiednie szafki kuchenne, stoły czy barki. Do urządzenia takiego pomieszczenia wykorzystaj tanie meble kuchenne z naszego sklepu internetowego!

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021

Polecane

pixel