Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zapewnić prywatność każdemu z domowników?

2020-10-15
Jak zapewnić prywatność każdemu z domowników?

Pandemia koronawirusa, z którą mierzymy się właściwie od początku roku, pokazała wyraźnie, że przestrzeń, w jakiej żyjemy, powinna być przygotowana na najróżniejsze okoliczności. Kiedy nie można wyruszyć z domu w poszukiwaniu spokoju i wyspy samotności, warto zorganizować ją właśnie w mieszkaniu. Jak to zrobić? Tego dowiesz się z naszego wpisu!

Spokój w domu - pierwszy krok do satysfakcji z życia

Dom, w którym żyjemy, powinien umożliwić nam odprężenie po pracy czy intensywnych przygodach i dawać nam maksymalne poczucie bezpieczeństwa. Jeśli żyjemy samotnie, nie jest o to trudno - w końcu wtedy sami ustalamy zasady i pilnujmy ich przestrzegania, dopasowując przestrzeń do swoich potrzeb. Trochę trudniejszym zadaniem jest zapewnienie spokoju i prywatności, kiedy w grę wchodzą oczekiwania kilku domowników, zwłaszcza takich, którzy różnią się stylem życia, bądź godzinami aktywności. Na szczęście nawet w mniejszym mieszkaniu można tak zorganizować przestrzeń, żeby każda osoba czuła się komfortowo. Jak to zrobić? 

Wyspy samotności, czyli organizacja domu na medal

W dużym domu, w którym każda osoba ma własny pokój, w którym może się zamknąć w poszukiwaniu prywatności, sprawa jest prosta. Inaczej, jeśli dysponujemy raczej niewielkim mieszkaniem bądź żyjemy z partnerem czy partnerką w małej kawalerce. Jak w takich sytuacjach poradzić sobie z wyznaczaniem stref, w których w razie konieczności, nie trzeba będzie wchodzić sobie w drogę? Warto stworzyć różnego rodzaju „wyspy samotności”, w których każdy będzie czuł się bezpiecznie, nawet znajdując się w bezpośredniej bliskości innych domowników. Pomysłów na takie rozwiązania jest sporo! Warto zacząć od przestrzeni do pracy, zapewniając oddzielenie kącika biurowego meblościanką z szafą czy nowoczesnym parawanem. W każdym domu przyda się też kącik czytelniczy, najlepiej w ustronnym miejscu, tuż przy regale z książkami, z obowiązkowym fotelem i lampą podłogową, która wieczorami zapewni źródło światła, jednocześnie wizualnie wydzielając tę strefę. 

Meblościanka z komodą Fado

Szukasz miejsca dla siebie? Twoi domownicy narzekają, że wszyscy „siedzą sobie na głowie”? Wystarczy, że odpowiednio usytuujesz meble, tworząc inne relacje pomiędzy nimi. Kanapa skierowana w stronę telewizora stworzy jedną część salonu, podczas gdy mały okrągły stół i kilka krzeseł wokół niego wyczaruje jadalnię. Możesz też wziąć pod uwagę wykonanie tak zwanej wyspy, która rozgraniczy część jadalną od pokoju dziennego. A co powiesz na przepierzenie w postaci ażurowej konstrukcji z metalu lub drewna z haczykami na donice z roślinnością? To też genialny sposób na to, żeby poczuć się trochę odosobnionym nawet w najtłoczniejszej przestrzeni, bez konieczności budowania ścianek działowych.

Zawsze genialnym pomysłem na wydzielenie stref w ramach większej, otwartej przestrzeni jest wykorzystanie kolorów bądź dekoracji, takich jak chociażby fototapeta albo dywan, które wizualnie wyróżnią i oddzielą określone miejsce, sugerując innym, żeby traktowali je niemal jak inny pokój. 

Prywatność w pokoju dziecka

Ważnym aspektem, który koniecznie trzeba wziąć pod uwagę, planując aranżację domu, jest też prywatność dzieci, bez względu na ich wiek. Jeśli maluchy dzielą pokój z rodzeństwem, musimy zapewnić im różne przestrzenie, oddzielając je nawet symbolicznie. W ten sposób podkreślimy szacunek do ich intymności i pomożemy kilkulatkom nie wchodzić sobie w drogę. Tu również możemy wykorzystać różne style i kolory ścian w przestrzeniach przeznaczonych dla każdego dziecka. Pociecha powinna mieć też własne biurko, przy którym bez pospieszania będzie mogła odrobić zadania domowe, poczytać, posurfować po Internecie. Na szczęście nowoczesne, dostępne w naszym sklepie meble dla dziecka są tak zaprojektowane, żeby najlepiej spełniać swoje zadanie, nie zajmując przy tym zbyt wiele miejsca. To sprawia, że komody, pudełka na zabawki czy wygodne szafki dla każdego dziecka, zmieszczą się nawet w mniejszym pomieszczeniu. Jeśli metraż jest naprawdę niewielki, weź pod uwagę wstawienie do pokoju dziecięcego łóżka piętrowego. 

Meble do salonu Evo 11

Nawet w niewielkim mieszkaniu można tak zadbać o przestrzeń, żeby każdemu z domowników zapewnić w ciągu dnia odrobinę prywatności. Jeśli odpowiednio rozlokujesz w salonie meble, stworzysz kilka różnych stref, w których można pracować, relaksować się, swobodnie rozmawiać przez telefon i po prostu nie wchodzić sobie w drogę.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2020

Polecane

pixel