Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zaplanować ergonomicznie kuchnię, aby osiągnąć optymalną funkcjonalność?

2023-01-17
Jak zaplanować ergonomicznie kuchnię, aby osiągnąć optymalną funkcjonalność?

Najważniejsze to zgrać swoje oczekiwania i przyzwyczajenia z możliwościami, jakie stwarza pomieszczenie. Jak to zrobić? Pamiętaj, aby wybierając meble do kuchni, trzymać się kilku podstawowych zasad.

Każda kuchnia powinna mieć zaplanowane strefy

Pierwszy krok to podział przestrzeni na strefy funkcjonalne. Powinien być zgodny z kolejnością działań w trakcie przygotowywania posiłków. Najpierw przynosisz do kuchni kupione produkty, wypakowujesz je, chowasz do lodówki i szafek. Oprócz pojemnych mebli w strefie przechowywania przyda się też kawałek blatu do odłożenia toreb z zakupami.

Przygotowując posiłek wyjmujesz produkty z lodówki, później myjesz je i kroisz, a następnie gotujesz albo pieczesz. Zasady ergonomii mówią, że lodówka, zlew i płyta grzewcza – jako najważniejsze elementy wyposażenia kuchni – powinny wyznaczać wierzchołki tzw. trójkąta roboczego. Minimalne odległości między nimi wynoszą ok. 120 cm. Poza tym musisz mieć do dyspozycji odpowiednią ilość blatu kuchennego.

Komplet mebli kuchennych VERA

Na koniec serwujesz przygotowane dania. Strefę spożywania posiłków możesz zorganizować tradycyjnie, stawiając w kuchni stół, albo bardziej nowocześnie – w formie baru śniadaniowego.

Wszystko zależy od metrażu kuchni. Wykorzystaj optymalnie przestrzeń

Zacznij od szczegółowego przemyślenia swoich potrzeb. Zastanów się, czy kuchnia służy Ci tylko do gotowania? W wielu mieszkaniach to centrum życia rodzinnego. Dzieciaki odrabiają tu lekcje, Ty sama pijesz rano kawę, sprawdzasz pocztę w telefonie itp. A kiedy niespodziewanie wpadają przyjaciółki, też najchętniej przesiadujecie w kuchni. Jeśli nie chcesz zmieniać tych nawyków, musisz dostosować do nich wyposażenie.

Weź też pod uwagę, ile osób przygotowuje jednocześnie posiłki w Twoim domu? Zazwyczaj gotujecie, pieczecie ciasta, czy raczej robicie kanapki i sałatki albo podgrzewacie jedzenie kupione na mieście? Jak często wydajesz przyjęcia i gotujesz dla większej grupy osób? To bardzo ważne pytania, które pomogą Ci najlepiej zorganizować przestrzeń.

Po dokładnej analizie potrzeb, możesz przejść do planowania wyposażenia kuchni.

Jak zaplanować małą kuchnię?

Jeśli masz do dyspozycji tylko kilka metrów kwadratowych, postaw na to, co jest Ci niezbędne. Często pijesz kawę na mieście? Może więc warto zrezygnować z ekspresu. Nie będzie zajmował miejsca na blacie, a ten przyda Ci się przy gotowaniu.

Pamiętaj, że meble do małej kuchni wpływają także na odbiór wizualny wnętrza. Nie chodzi o to, by wstawiać szafki kuchenne wszędzie, gdzie się da. Zabudowa aż po sam sufit sprawi, że wnętrze wyda się mniejsze niż w rzeczywistości. Zastanów się, czy nie lepiej zamiast zamkniętych wiszących szafek postawić na otwarte półki?

Przy dobrej organizacji wnętrza mebli nawet ciasna kuchnia zyska dodatkowe centymetry.

Zobacz także Jak dobrać meble kuchenne do małej kuchni?

Jak urządzić dużą kuchnię?

Mając do dyspozycji dużą przestrzeń, możesz pozwolić sobie na więcej swobody. Wyspa kuchenna jak najbardziej jest w Twoim zasięgu. Pamiętaj jednak, by nie dać się za bardzo ponieść wyobraźni. Trzymaj się podstawowych zasad. Przeanalizuj rozmieszczenie poszczególnych stref. Zwróć uwagę, by odległość zlewozmywaka od lodówki i płyty grzewczej nie była większa niż 210 cm. Odległość pomiędzy lodówką a kuchenką i piekarnikiem nie powinna przekroczyć 270 cm.

W przeciwnym wypadku będziesz skazana na długie spacery po kuchni. Można ich uniknąć montując płytę grzewczą albo dodatkowy zlewozmywak w wyspie kuchennej.

Ustawienia mebli w kuchni

Układ szafek kuchennych należy dopasować do kształtu pomieszczenia. Najczęściej w kuchni mamy do czynienia z jednym z czterech wariantów ustawienia szafek.

Kuchnia jednorzędowa

Zestawy mebli kuchennych ustawione w jednym ciągu sprawdzają się w niewielkich, wąskich pomieszczeniach. To również dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy chcesz urządzić aneks kuchenny wzdłuż jednej ze ścian pokoju dziennego.

Meble kuchenne retro KATE

Trzeba wówczas zwrócić szczególną uwagę na estetykę mebli kuchennych. Masz nowocześnie urządzony salon? Meble KATE idealnie wpisują się w najnowsze trendy.

Dzięki zabudowie jednorzędowej masz łatwy dostęp do wszystkich szafek. Pozwala to dwóm osobom wspólnie przygotować posiłek nawet w małej kuchni. W takim układzie strefę zmywania najlepiej umieścić pośrodku, między lodówką a płytą grzewczą.

Kuchnia jednorzędowa ma dodatkowy plus – brak narożników. Nie trzeba więc kupować specjalnych narożnych szafek, które są zazwyczaj droższe niż te standardowe.

Kuchnia dwurzędowa

Łatwo się domyślić, że kuchnia dwurzędowa to taka, w której szafki ustawione są wzdłuż dwóch przeciwległych ścian. To dość popularny układ, polecany do szerszych wnętrz, kształtem zbliżonych do kwadratu. Przy krótszej ścianie można ustawić np. stół i krzesła kuchenne lub zaaranżować barek śniadaniowy z hokerami.

Aby taka kuchnia była wygodna i funkcjonalna, trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości pomiędzy frontami szafek. Powinna ona wynosić przynajmniej 120 cm. W przeciwnym wypadku trudno będzie swobodnie poruszać się po kuchni, zwłaszcza przy otwartych drzwiczkach mebli.

Kuchnia w kształcie litery L

To zdecydowanie jedna z ulubionych przez Polaków opcji. Pasuje zarówno do otwartych aneksów połączonych z salonem, jak również do kuchni w osobnym pomieszczeniu. Zapewnia maksymalne wykorzystanie przestrzeni roboczej w przypadku długich i wąskich wnętrz.

W kuchni w kształcie litery L szafki i półki kuchenne ustawione są wzdłuż dwóch prostopadłych ścian. W zależności od proporcji pomieszczenia oraz liczby szafek, ramiona litery L mogą mieć zróżnicowaną (prostokątne wnętrze) albo zbliżoną długość (wnętrze w kształcie kwadratu). Taki układ umożliwia optymalne zaplanowanie trójkąta roboczego – podstawy ergonomicznej kuchni.

Zestaw klasycznych mebli kuchennych SENILIA

Widać to doskonale na przykładzie zestawu klasycznych mebli SENILIA. Na jednej ścianie zorganizowana jest strefa przechowywania z lodówką i wysokim słupkiem – spiżarnią, w którym przewidziano także miejsce do zabudowy piekarnika.

Drugą ścianę zajmuje strefa przygotowywania posiłków – ze zlewozmywakiem, płytą grzewczą oraz odpowiednią ilością blatu roboczego. Optymalne zagospodarowanie narożników zapewniają dwie szafki: wisząca i stojąca.

Wolisz bardziej nowoczesny styl? Równie funkcjonalną kuchnię uzyskasz, wybierając zestaw mebli ACELSIO.

Nowoczesne meble kuchenne ACELSIO

Kuchnia w kształcie litery U

Jeśli masz do dyspozycji więcej miejsca, możesz pokusić się o zabudowę w kształcie litery U. To pomysł, który sprawdzi się w oddzielnych przestronnych kuchniach. Na środku możesz jeszcze ustawić wyspę. W otwartej kuchni możesz natomiast uzyskać taki efekt dołączając półwysep do mebli ustawionych w literę L.

Meble kuchenne rozmieszczone w kształcie litery U dają naprawdę sporo możliwości aranżacyjnych. Sięgając po szafki z kolekcji EMILY, LAOS czy LATERANI, samodzielnie skomponujesz zestaw najlepiej odpowiadający twoim potrzebom. Sama zdecyduj, jaki styl i układ mebli będzie najlepszy dla ciebie.

Kuchnia EMILY
Kuchnia LAOS
Kuchnia LATERANI

Meble do kuchni na zamówienie czy modułowe?

Zastanawiasz się czy kupić gotowe szafki, czy zamówić u stolarza meble na wymiar? Każda z opcji ma swoje wady i zalety, które musisz indywidualnie rozważyć. Kuchnia na zamówienie daje ci swobodę doboru materiałów, wymiarów i wyposażenia szafek. Ty decydujesz, gdzie chcesz mieć półki, a gdzie szuflady. Dobry stolarz doradzi rozwiązania, które pozwolą optymalnie zagospodarować nawet nieustawne wnęki.

Niestety na fachowców trzeba zazwyczaj chwilę poczekać. Może się okazać, że realizacja kuchni w terminie, który sobie wcześniej wyznaczyłaś nie jest możliwa. Poza tym uwzględnienie wszystkich twoich życzeń i wykonanie szafek na miarę musi kosztować. Cena okazuje się zazwyczaj główną przeszkodą w spełnieniu marzeń o meblach kuchennych na wymiar.

Na szczęście istnieją jeszcze meble kuchenne modułowe. Korzystając w oferty Bromarkt.pl masz możliwość skomponowania zestawu w stylu klasycznym, nowoczesnym, loftowym czy retro.

Spośród dostępnych w danej kolekcji typów i rozmiarów szafek, wybierasz te, które najlepiej pasują do twoich możliwości finansowych, potrzeb i wymiarów pomieszczenia. Potraktuj poszczególne elementy serii jak klocki i zbuduj z nich swoją kuchnię. Możesz mieć ją u siebie już za 2-3 tygodnie, bo tyle wynosi termin realizacji większości zamówień.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023
pixel