Jaka lampa do sypialni? Dowiedz się, jak zaplanować idealne oświetlenie
Światło w sypialni powinno być tak dobrane, by zapewnić przytulną atmosferę sprzyjającą odpoczynkowi. Niezależnie od tego, czy Twoja sypialnia jest duża i przestronna, czy też nieduża i minimalistyczna, musisz zadbać o odpowiednie lampy sypialniane.
Ich dobór powinien być podyktowany zarówno względami estetycznymi, jak i wymiarami i ustawieniem poszczególnych mebli w sypialni. Z tego artykułu dowiesz się, jakie oświetlenie do sypialni warto wybrać oraz jaka barwa światła będzie najlepsza.
Jakie oświetlenie sufitowe do sypialni?
Najbardziej podstawowym rodzajem oświetlenia do sypialni jest oświetlenie sufitowe. Zaliczamy do niego lampy wiszące, sufitowe typu plafon oraz żyrandole. Stanowią one źródło światła ogólnego i zwykle są zainstalowane w centralnym punkcie pokoju. Jak dobrać je do sypialni?
Lampy wiszące i sufitowe
Lampy wiszące z regulowaną długością oraz kilkoma źródłami światła to dobry wybór do niewielkich sypialni. Taka lampa równomiernie oświetli całą sypialnię, a jednocześnie będzie elementem dekoracyjnym.
W zależności od potrzeb możesz wybrać lampę wiszącą z jednym lub kilkoma kloszami. Mogą to być lampy nowoczesne wykonane z metalu, szkła, ceramiki czy tworzywa sztucznego, w stylu loft, z ozdobnymi żarówkami i drucianymi osłonami, czy też w stylu glamour, ze zdobieniami w postaci kryształków.
Lampa sufitowa czarna Olena 4xE27
Wybór jest naprawdę duży, a taka lampa wisząca może stanowić świetne uzupełnienie aranżacji. Lampę wiszącą można powiesić pośrodku sufitu, nad komodą lub nad łóżkiem.
Lampy sufitowe montowane są tuż przy suficie, mogą to być lampy punktowe (tak zwane reflektorki) na listwie i regulowanych ramionach, albo wspomniane wcześniej plafony. Oba rozwiązania są dobre zarówno do dużych, jak i mniejszych sypialni. Dają równomierne oświetlenie całego pomieszczenia, jednocześnie nie oślepiając.
Lampy sufitowe z oświetleniem punktowym można ustawić w różnych kierunkach, dzięki czemu doświetlone są najważniejsze miejsca.
Do sypialni szczególnie praktyczna będzie lampa wisząca z funkcją ściemniania – w zależności od pory dnia i indywidualnych potrzeb dopasujesz natężenie i barwę światła.
Plafony to płaskie lampy, w których ukryta jest instalacja oraz niewielka żarówka. Plafon wykonany jest w taki sposób, aby rozpraszać światło. Zwykle są to owalne, okrągłe lub kwadratowe lampy, a nowoczesne modele posiadają zamiast żarówki oświetlenie LED.
Plafony pasują do minimalistycznych sypialni, w których dominuje biel, proste formy i brak zdobień. Z kolei do sypialni w stylu glamour będzie pasować ozdobny plafon chromowany z wiszącymi kryształkami odbijającymi światło. Da to niesamowity efekt, grę świateł i poczucie luksusu.
Żyrandole
W latach 80. i 90. żyrandole byłe obecne w każdym domu. Dziś wracają do łask, sprawdzając się nie tylko jako ozdobne oświetlenie salonu, ale też sypialni. Żyrandol w sypialni, podobnie jak lampy wiszące i sufitowe, powinien znajdować się w centralnym punkcie pomieszczenia, aby w całości je oświetlić.
Duży, stylowy żyrandol z kryształkami sprawdzi się w przestronnej sypialni urządzonej w ekskluzywny sposób. Będzie pasować do stylowych mebli, dużego łóżka i pięknych, welurowych zasłon. Ale żyrandole pasują też do małych sypialni.
Przeczytaj na blogu: Garderoba w sypialni – jak urządzić garderobę?
Chcąc uzyskać oryginalny efekt, warto postawić na duży żyrandol o niecodziennym kształcie, który będzie głównym elementem dekoracyjnym przykuwającym uwagę. Na przykład żyrandol na długim łańcuchu, ze złotymi ramionami i ozdobnymi, szklanymi kloszami idealnie wpasuje się w nowoczesną aranżację sypialni z elementami stylu loft i rustykalnego.
Połączenie złotych akcentów z butelkową zielenią, bielą i drewnianymi wykończeniami mebli będzie wyglądać bardzo gustownie i estetycznie.
Jakie lampki nocne na stoliki?
Lampki nocne stojące na stolikach lub szafkach nocnych tuż przy łóżku to nieodzowny element każdej prawdziwej sypialni. Są bardzo praktyczne – zapewniają dodatkowe doświetlenie w strefie łóżka, gdzie możesz czytać książkę czy rozwiązywać krzyżówki przed snem.
Dwie takie same lampki po obu stronach łóżka zapewniają spójność aranżacji i wyglądają stylowo. Lampki nocne stanowią dodatkowe, punktowe źródło oświetlenia w sypialni. Pozwalają stworzyć przyjemny nastrój, a ich nieco przytłumione światło nie razi w oczy.
Lampka nocna Impresja E27 60W
Lampki nocne dostępne w naszym sklepie są wykonane między innymi z metalu, tworzywa sztucznego, ceramiki, szkła, betonu architektonicznego czy drewna. Będą pasować do wielu stylów aranżacji wnętrz, zarówno nowoczesnych, jak i klasycznych.
Przeczytaj na blogu: Jaką lampkę nocną wybrać do sypialni?
Lampka nocna ze zdobionym kloszem lub oprawą będzie nie tylko źródłem światła, ale także elementem dekoracyjnym sypialni.
Kinkiety zamiast lampki nocnej
Ciekawą alternatywą dla klasycznej lampki nocnej stojącej są kinkiety montowane nad szafką nocną. Takie rozwiązanie pozwala na lepsze zagospodarowanie dostępnego miejsca. Kinkiet zapewni punktowe oświetlenie przydatne podczas wieczornego relaksu.
Jednocześnie nie zajmie miejsca na szafce nocnej, na której możemy położyć telefon do ładowania, książkę czy okulary. Kinkiety montowane na ścianie pasują do małych wnętrz urządzonych w nowoczesnym stylu.
Kinkiet 1xE27 czarna loft VARIO
Będą prezentować się szczególnie atrakcyjnie nad podwieszanymi szafkami nocnymi – stworzą spójną aranżację odznaczającą się lekkością i optycznie powiększającą wnętrze. Ale można je zamontować także na ścianach bocznych, w celu podświetlenia i uwydatnienia elementów ozdobnych, na przykład wiszących zdjęć i obrazów.
Lampy podłogowe w sypialni – idealna dla większych wnętrz
Do większych sypialni z kilkoma oknami lub wyjściem na taras świetnym pomysłem na dodatkowe oświetlenie do sypialni będą stojące lampy podłogowe. Klasyczne lampy podłogowe mają długi, prosty uchwyt i klosz, ale obecnie do wyboru są różne modele, pasujące zarówno do tradycyjnych, jak i nowoczesnych wnętrz.
Lampa stojąca podłogowa może być kupiona w zestawie z lampą wiszącą, kinkietami i lampkami nocnymi. Taki zestaw stworzy bardzo spójny efekt dekoracyjny i nada sypialni konkretny styl.
Lampa podłogowa Tegola matowa czarno-złota
Bardzo modne są na przykład lampy stojące w stylu loft. Mają nieco surową formę, gdyż zamiast dekoracyjnego klosza posiadają dużą, ozdobną żarówkę. Lampa wykonana z metalu malowanego na czarny mat będzie idealnie kontrastować z jasnymi ścianami oraz meblami z drewna.
Przeczytaj na blogu: Szafki nocne – jak dobrać do łóżka i stylu sypialni?
Lampa podłogowa w sypialni może oświetlać rogi pomieszczenia. Jej delikatne, nieco rozproszone światło zapewni nastrojową atmosferę sprzyjającą bliskości i odprężeniu. Przy takim nieco stłumionym świetle można odpocząć, a nawet zasnąć.
Barwa światła w sypialni – zdecydowanie ciepła
Dobierając rodzaj oświetlenia do sypialni, należy pamiętać nie tylko o jego mocy, czyli natężeniu, ale też temperaturze barwowej. Zasadniczo wyróżniamy barwę zimną i barwę ciepłą światła, a parametr ten wyraża się w jednostce Kelwin (K).
Przeczytaj na blogu: Jak urządzić sypialnię? 6 porad, które pomogą Ci w aranżacji
Barwa zimna sprzyja skupieniu i koncentracji, zaś ciepła pomaga się zrelaksować. Z tego względu w sypialni powinno dominować światło ciepłe i niezbyt intensywne – optymalne będzie światło o poziomie 3300 K.
Zadbaj o spójność aranżacji i dekorację światłem
Dobierając oświetlenie do sypialni, weź pod uwagę, jak możesz dodatkowo upiększyć tę strefę domu. Choć w sypialni spędzasz stosunkowo niewiele czasu, jest ona bardzo ważna dla Twojego samopoczucia.
Istotne więc jest, by każdy element wyposażenia sprzyjał wypoczynkowi. Oświetlenie pełni kluczową rolę. Dobierz więc lampy pasujące stylem i kolorystyką do sypialni. Zadbaj o to, by światło nie było zbyt intensywne, ale ciepłe i otulające.