Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaki stół do salonu i jadalni? Wybierz idealny model

2023-04-04
Jaki stół do salonu i jadalni? Wybierz idealny model

Z jednej strony liczy się design – stół w salonie powinien pasować do pozostałych elementów wystroju. Z drugiej, bardzo ważne są też aspekty praktyczne, ponieważ to one decydują o komforcie użytkowania oraz trwałości mebla.

Dobierz rozmiar do wielkości pomieszczenia

Pierwszym krokiem, który pomoże Ci dobrać najlepszy stół do jadalni, jest określenie, ile miejsca możesz na niego przeznaczyć. Zanim zaczniesz przeglądać dostępne oferty, zastanów się, gdzie chcesz ustawić mebel w pokoju. Odpowiednio dopasowany do metrażu stół pozwoli nie tylko zachować proporcje we wnętrzu, będzie również wygodny w użytkowaniu.

Zacznij od dokładnego zmierzenia wnętrza. Pamiętaj, że przy stole w jadalni muszą jeszcze zmieścić się krzesła, które powinny dać się swobodnie wysunąć. Trzeba też zostawić wolne miejsce dookoła, aby móc wygodnie poruszać się po pokoju. Minimalna odległość stołu od ściany wynosi 60 cm, zaś wokół mebla powinno być przynajmniej 80 cm wolnej przestrzeni.

Dobierz stół do liczby domowników

Myśląc o tym, jak wybrać stół do salonu, trzeba też mieć na uwadze liczbę domowników, która będzie z niego korzystać. Nawet jeśli nie jecie wspólnie posiłków każdego dnia, dobrze jest móc razem usiąść wieczorem przy stole i porozmawiać albo pograć w gry planszowe.

Jaki stół wybrać dla czterech, sześciu, a jaki dla ośmiu osób? Decydująca okazuje się w tym przypadku powierzchnia blatu i to na nią trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę. Każdy powinien mieć do dyspozycji ok. 60 cm szerokości i ok. 40 cm głębokości blatu.

Drewniany stół do jadalni MOTTA

Drewniany stół do jadalni MOTTA

Jeśli więc przy stole ma wygodnie zasiąść czteroosobowa rodzina, mebel powinien mieć co najmniej 120 cm długości. W ofercie sklepu Bromarkt.pl znajdziesz w tym rozmiarze stoły do jadalni z kolekcji MOTTA. Do ich produkcji wykorzystuje się naturalne okleiny oraz drewno bukowe. Prosta, klasyczna forma pasuje do wnętrz w różnych stylach. Co więcej, wybarwienie podstawy oraz blatu stołu możesz dopasować do wystroju pomieszczenia.

Kształt stołu – okrągły, kwadratowy czy prostokątny?

Kształt stołu w salonie czy jadalni jest równie istotny z punktu widzenia estetyki, jak i funkcjonalności.

Stół do salonu NEVENO

Stół do salonu NEVENO

Prostokątny stół w jadalni to klasyka, która nigdy nie wychodzi z mody. Taki mebel pięknie prezentuje się zwłaszcza w przestronnych wnętrzach. Dobrym pomysłem będzie stół rozkładany, np. taki jak NEVENO w ponadczasowym kolorze dąb lefkas. Elegancki mebel wyróżnia solidna, stabilna konstrukcja. Blat o szerokości 90 cm i długości 160 cm pozwoli zasiąść do rodzinnego obiadu nawet ośmiu osobom.

Jeśli nie masz zbyt wiele miejsca w swoim mieszkaniu, zwróć uwagę na stoły kwadratowe. Zajmują mniej miejsca niż te o prostokątnym kształcie. Możesz je ustawić przy ścianie lub w kącie pokoju, a w razie wizyty znajomych wysunąć na środek salonu.

Drewniany stół rozkładany OMIENSS

Drewniany stół rozkładany OMIENSS

Drewniany stół rozkładany OMIENSS to idealna propozycja do małych mieszkań i kawalerek. Na co dzień zajmuje tylko 80x80 cm, a po rozłożeniu powierzchnia blatu zwiększa się do 110x80 cm.

W niewielkim salonie i kąciku jadalnianym sprawdzi się również stół okrągły lub owalny. To bardzo modne rozwiązanie, polecane szczególnie do wnętrz utrzymanych w stylu glamour, skandynawskim oraz vintage.

Okrągłe stoliki prezentują się bardzo efektownie. Są też wizualnie lżejsze, więc nie musisz obawiać się, że zdominują i przytłoczą aranżację. Pamiętaj jednak, by nie stawiać stołu z okrągłym blatem przy ścianie. Trzeba zapewnić do niego swobodny dostęp z każdej strony.

Okrągły stół rozkładany PALVE

Okrągły stół rozkładany PALVE

Okrągły stół rozkładany PALVE da Ci wiele możliwości aranżacyjnych. Standardowo średnica blatu wynosi 100 cm, zaś po rozłożeniu 130 cm, zapewniając miejsce dla czterech osób. Nogi oraz podstawę stołu wykonano z naturalnego drewna bukowego, blat z płyty MDF oraz naturalnej okleiny dębowej.

Drewniany, metalowy czy szklany – jak dobrać styl blatu do salonu?

Z czego ma być wykonany blat stołu – oto kolejny dylemat, który trzeba rozstrzygnąć. Możesz zdecydować się na drewno, szkło lub metal. Zanim to zrobisz zastanów się, do czego będzie Ci służyć stół w salonie. Czy będziesz przy nim tylko spożywać posiłki? A może chcesz go też wykorzystywać jako miejsce do pracy albo odrabiania lekcji?

Sposób użytkowania stołu ma istotne znaczenie dla wyboru blatu. Jeśli mebel ma pełnić w mieszkaniu wiele funkcji, warto zdecydować się na materiał odporny na użytkowanie, rysy i inne uszkodzenia mechaniczne. Powinien też być łatwy w czyszczeniu.

Skandynawski stół rozkładany ANERS

Skandynawski stół rozkładany ANERS

Największą popularnością cieszą się stoły z blatem z płyty laminowanej lub płyty MDF wykończonej naturalną okleiną. To rozwiązanie praktyczne, a zarazem atrakcyjne cenowo. Możliwość indywidualnej konfiguracji wybarwienia blatu, podstawy i nóg stołu ułatwiają wkomponowanie mebla w aranżację wnętrza. Na przykład rozkładany stół ANERS jest dostępny aż w 11 kolorach!

Stół rozkładany ze szklanym blatem LUNO czarny połysk

Stół rozkładany ze szklanym blatem LUNO czarny połysk

Do nowoczesnej jadalni proponujemy stół LUNO ze szklanym blatem. Prezentuje się niezwykle elegancko i efektownie. Hartowane szkło o grubości 4 mm jest bezpieczne i wytrzymałe, a dodatkowo pięknie mieni się w świetle. Trzeba jednak pamiętać o regularnym czyszczeniu jego powierzchni.

Stół w stylu loftowym KARO

Stół w stylu loftowym KARO

W loftowych wnętrzach świetnie sprawdzą się stoły z metalowymi nogami i drewnianym blatem, takie jak np. KARO. Dębowe drewno jest cieplejsze w odbiorze niż surowy metal. Sprawia też, że aranżacja staje się bardziej przytulna.

Cztery nogi? Nogi pod skosem czy stół na kolumnie?

Jak widać, tu także do wyboru jest kilka możliwości. Na co się zdecydować? Jeśli priorytetem jest dla Ciebie stabilność konstrukcji, wybierz stół na masywnych drewnianych nogach. W ten sposób masz pewność, że mebel nie przewróci się nawet kiedy ktoś nieostrożnie usiądzie na nim z jednej strony albo pies oprze łapy, chcąc sprawdzić, czy jest tam coś dla niego.

Drewniany rozkładany stół do jadalni VELOTTA

Drewniany rozkładany stół do jadalni VELOTTA

Klasyczny stół do jadalni VELOTTA ma dodatkowo zaokrąglony kształt blatu, co pozwala uniknąć bolesnych uderzeń o ostre kanty.

Przy stole, którego konstrukcja wsparta jest na jednej, centralnie umieszczonej kolumnie, wszyscy mogą siedzieć wygodnie i nikt nie skarży się na uwierającą nogę mebla. Takie rozwiązanie jest także wizualnie lżejsze, co przekłada się na odbiór całej aranżacji.

Stół rozkładany do jadalni CALIS

Stół rozkładany do jadalni CALIS

A jeśli szukasz czegoś bardziej designerskiego, zwróć uwagę na stół CALIS. Jego nogi są wykonane z malowanego proszkowo metalu w kolorze czarnym. Ich niekonwencjonalne ułożenie sprawia, że stół natychmiast przyciąga wzrok, stając się główną ozdobą jadalni.

Do stołu należy dobrać odpowiednie krzesła

Wiesz już, jak wybrać stół do jadalni. Teraz pora pomyśleć o krzesłach. Wśród propozycji Bromarkt znajdziesz krzesła do jadalni drewniane i tapicerowane. Bez trudu dopasujesz ich kolor oraz styl do wyglądu stołu, a także pozostałych elementów wystroju mieszkania.

Pamiętaj też, by odpowiednio dobrać wysokość siedziska krzesła do stołu. Jeśli blat jest umieszczony na wysokości ok. 75-77 cm, siedzisko powinno znajdować się ok. 45-50 cm nad podłogą. A jeżeli zdecydujesz się na krzesła z podłokietnikami, zwróć uwagę by nie były zbyt wysokie, tak aby można było dosunąć krzesło do stołu.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023
pixel