Projektowanie garderoby - najważniejsze zasady dotyczące aranżacji wnętrza garderoby
Oddzielna garderoba na odzież to obecnie coraz częstszy trend rodem z amerykańskich filmów. Co ważniejsze, aby ją stworzyć nie musisz posiadać oddzielnego pomieszczenia. Możesz ją stworzyć w przedpokoju lub przeznaczyć na nią fragment innego wnętrza. Wcześniej musisz przygotować szczegółowy projekt garderoby, który zapewni jej funkcjonalność, a jednocześnie zadba o Twoje potrzeby.
Marzy Ci się wygodna, funkcjonalna, a przy tym stylowa garderoba, w której pomieścisz wszystkie swoje ubrania oraz dodatki do nich? Nie wiesz, od czego rozpocząć projektowanie garderoby Twoich marzeń? Sprawdź nasze porady i stwórz wygodną oraz praktyczną przestrzeń na miarę Twoich oczekiwań.
Projekt garderoby - umiejscowienie garderoby
Projekt garderoby najlepiej zacząć od decyzji o jej umiejscowieniu. Wybierając miejsce na garderobę, zwróć uwagę na to, aby:
- było ono łatwodostępne dla wszystkich jej użytkowników;
- nie utrudniało korzystania z innych pomieszczeń;
- zapewniało minimum intymności – jeśli planujesz stworzenie garderoby wraz z przebieralnią.
Zazwyczaj garderoby umieszczane są w bliskim sąsiedztwie z łazienką lub sypialnią bądź też między dwiema sypialniami. W obiektach wielokondygnacyjnych najczęściej garderoby aranżowane są na piętrze bądź na poddaszu. Jeśli posiadasz dużą i przestronną sypialnię bądź dysponujesz innym większym pomieszczeniem, z powodzeniem możesz przeznaczyć ich fragment na stworzenie wygodnej garderoby.
Przeczytaj na blogu:
Garderoba w sypialni - jak urządzić? Pomysły i aranżacje
Wymiary i rozmiar garderoby
Praktyczna garderoba powinna być też odpowiednio przestronna, co zagwarantuje Ci swobodne i korzystanie z niej. Projektując jej wnętrze, kieruj się następującymi zasadami:
- całkowita minimalna powierzchnia garderoby powinna wynosić ok. 3,5 – 4 m2;
- zalecana szerokość wejścia do garderoby powinna wynosić ok. 80 cm;
- odległość między szafą a ścianą powinna wynosić ok. 100 – 150 cm;
- idealna głębokość szaf do garderoby powinna wynosić ok. 60-70 cm, a ich zalecana wysokość to 150-180 cm (pamiętaj, że będziesz w niej trzymać nie tylko bluzki czy spodnie, ale również dłuższą odzież jak kurtki, czy płaszcze).
Strefy w garderobie
Aranżując garderobę musisz przede wszystkim zadbać o to, aby była ona jak najbardziej użyteczna. Dobrze zaprojektowana garderoba to taka, która posiada wydzielone strefy, czyli oddzielne miejsca do przechowywania:
- odzieży;
- okryć wierzchnich;
- bielizny;
- obuwia;
- dodatków do ubrań – takich jak np.: apaszka, paski, szaliki itp..
Ważne jest przy tym, żeby każda z tych stref była łatwodostępna oraz panował w niej ład i porządek. Zadanie wydzielonych stref polega również na wprowadzeniu do jej wnętrza estetyki.
Oświetlenie w garderobie
Dobrze przygotowany projekt garderoby powinien również uwzględnić jej odpowiednie oświetlenie. Powinno być jasne i docierać do każdego zakamarka garderoby w takim samym stopniu. Tym sposobem bez trudu znajdziesz potrzebne Ci w danym momencie rzeczy.
Duża szafa na ubrania 280 cm LOFT
W tym celu możesz wykorzystać bardzo praktyczne i cieszące się niezwykłą popularnością taśmy LED. Ten rodzaj oświetlenia, nie tylko będzie równomiernie rozprowadzać światło wewnątrz garderoby, ale stanie się również jej funkcjonalną dekoracją. Ponadto niezaprzeczalną zaletę tego źródła światła stanowi jego energooszczędność.
Projektowanie garderoby a wentylacja
Niezwykle ważnym krokiem w projektowaniu garderoby jest zadbanie o sprawny system wentylacyjny. Dlaczego to takie istotne? Wentylacja w garderobie zapobiegnie powstawaniu wilgoci, co w efekcie ustrzeże przechowywane w niej ubrania i inne rzeczy przed zniszczeniem. Poza tym pozbędziesz się przykrego zapachu stęchlizny. Twoim rzeczom niegroźna będzie również pleśń.
Do najczęściej spotykanych systemów wentylacyjnych w garderobach zaliczają się:
- kratki wentylacyjne;
- osobny kanał wywiewny.
Organizacja wnętrza - co jest ważne?
Idealnie zaprojektowana garderoba wymaga też odpowiedniego zaaranżowania jej wnętrza. Co to oznacza w praktyce? Otóż chodzi o maksymalne wykorzystanie oraz takie zagospodarowanie przestrzeni garderoby, aby:
- zapewnić sobie szybki dostęp do potrzebnych rzeczy;
- ułatwić sobie i zapewnić wygodne korzystanie z garderoby;
- zadbać o komfort korzystania z garderoby.
Odpowiednie uporządkowanie i dostępność
Projektując garderobę, musisz zadbać o właściwe uporządkowanie odzieży oraz wszystkich pozostałych przechowywanych w niej rzeczy. Wszystkie elementy składające się na zawartość garderoby powinny mieć swoje stałe miejsce, co ułatwi ich odnalezienie i dostępność do nich. Ważne, aby były przy tym uporządkowane według jakiegoś jednego schematu. Odzież możesz posegregować, kierując się np. kolorem, przeznaczeniem, częstotliwością noszenia czy porą roku.
Wygoda korzystania
Projektowanie garderoby powinno też obejmować zapewnienie sobie wygodnego korzystania z niej. Dobrym pomysłem mogą okazać się tu pojemne i wysokie szafy przesuwne z rozbudowanym systemem wieszaków, drążków, półek i szuflad.
Wysokiej jakości materiały wykończeniowe
Podczas procesu projektowania garderoby warto też zadbać o dobre jakościowo materiały wykonania mebli w garderobie. Powinny one spełniać następujące warunki:
- oferować wyjątkową trwałość;
- cechować się wysoką odpornością na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, zwłaszcza zarysowania;
- posiadać dużą nośność;
- być przyjemne w dotyku, czyli posiadać gładką fakturę.
Wymienione cechy posiadają takie materiały jak płyta MDF, drewno oraz metal (najlepiej stal nierdzewna).
Aranżacja garderoby i dodatki
Aranżacja wnętrza garderoby powinna też uwzględniać elementy i dodatki, dzięki którym użytkowanie garderoby będzie jeszcze praktyczniejsze, a przy tym wygodniejsze. Zobacz, o jakie akcesoria powinieneś się postarać i dlaczego są takie ważne:
- półki i szuflady
Trudno wyobrazić sobie praktyczną garderobę bez półek i szuflad. Te pierwsze stworzą miejsce do przechowywania odzieży codziennego użytku. Z kolei szuflady z przegródkami mogą posłużyć, jako praktyczny organizer na krawaty, apaszki, skarpetki czy bieliznę.
- drążki i wieszaki
Drążki z wieszakami to kolejny istotny element wyposażenia praktycznej garderoby. Pamiętaj, by zostały one odpowiednio rozmieszczone, czyli odsunięte na tyle od tylnej części szafy, by zapewnić sobie swobodne przeglądanie i wieszanie odzieży.
- pufa lub ławka tapicerowana
Urządzając praktyczną garderobę, zapewnij sobie i wszystkim jej użytkownikom maksymalną wygodę w trakcie korzystania z niej. Zainwestuj w siedziska typu pufa bądź ławka tapicerowana. W ten sposób stworzysz komfortowe miejsce do zakładania butów.
- toaletka lub konsola
Jeżeli Twoja garderoba znajduje się w sypialni, zainwestuj koniecznie w lustro oraz toaletkę, przy których będzie można zadbać pełniej o swój wygląd.
Jak zaprojektować garderobę? Podsumowanie
Odpowiednio zaprojektowana garderoba to nie tylko praktyczne i wygodne miejsce do przechowywania ubrań, obuwia i dodatków do nich. To wnętrze, które może stać się wyjątkową ozdobą Twojego domu czy mieszkania.
Projektując ją i aranżując, musisz mieć na uwadze potrzeby wszystkich jej użytkowników. Pamiętaj też, aby swoim wyglądem – kolorystyką oraz zastosowanymi materiałami - nawiązywała do stylu, w jakim urządzone zostały Twoje mieszkanie lub dom. Tylko wtedy będziesz mieć pewność, że właśnie zaprojektowałeś swoje ulubione miejsce.