Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Rodzina na zdalnym, czyli jak przystosować mieszkanie do nauki i pracy zdalnej?

2020-11-10
Rodzina na zdalnym, czyli jak przystosować mieszkanie do nauki i pracy zdalnej?

Praca w trybie zdalnym, nauka za pośrednictwem kamerki - dom staje się dziś prawdziwym centrum dowodzenia. Jak zorganizować w nim przestrzeń, żeby pogodzić potrzeby każdego domownika i zapewnić mu spokój oraz możliwość koncentracji? Poznaj sprawdzone podpowiedzi ekspertów.

Nowe mieszkanie na nowe wyzwania?

Rodzice pracujący na home office, zdalna nauka dzieci, brak możliwości wyjścia z laptopem chociażby do zacisznej kawiarni, żeby dokończyć projekt… Pandemia przyniosła ze sobą konieczność odpowiedniej organizacji miejsca w domu - tylko w ten sposób można pogodzić potrzeby wszystkich domowników i stworzyć takie przestrzenie, które pomogą każdemu poczuć się swobodnie, skoncentrować się, przeprowadzić ważną rozmowę online czy spokojnie uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych. Małżeństwa z dziećmi w wieku szkolnym coraz częściej rozglądają się za większymi mieszkaniami (również biorąc pod uwagę, że praca w trybie zdalnym może stać się normą nawet po zakończeniu pandemii). Nie jest to jednak koniecznie - nawet na niewielkim metrażu można zastosować sprytne rozwiązania, które zaprowadzą w mieszkaniu porządek i oddzielą strefy do pracy i nauki dla rodziców i dla dziecka. Jakie patenty aranżacyjne i nie tylko polecają eksperci? 

Sprytna przestrzeń 

Pierwszy krok to „podzielenie się” przestrzenią. Jeśli oboje rodzice pracują w trybie home office, raczej nie powinni realizować swoich zadań w tym samym pomieszczeniu - mogą sobie wzajemnie przeszkadzać. Jeśli to tylko możliwe, jedno z nich powinno skorzystać z sypialni czy gabinetu, a drugie - przygotować dla siebie miejsce w pokoju dziennym przy pomocy nowoczesnych mebli do salonu i sprytnych akcesoriów (na przykład organizerów czy punktowych lampek). Ważna uwaga? Miejsce do pracy powinno mieć zapewniony dostęp do światła dziennego oraz do kontaktów. Zastanów się, czy nie da się wyczarować go w Twoim domu, w miejscu, którego dotąd w ogóle nie brałaś pod uwagę, na przykład w pralni, z której domownicy rzadko korzystają, czy na poddaszu. 

W przypadku dziecka sprawa jest dość prosta - miejsce do nauki należy zorganizować w jego pokoju. Konieczne będzie dobre oświetlenie i odpowiednie biurko, na którym będzie miejsce nie tylko do postawienia laptopa, ale też zrobienia notatek w zeszycie. Meble do pokoju dziecięcego, w jakie warto zainwestować to też wygodne, anatomicznie zaprojektowane krzesło oraz nowoczesne meblościanki czy regały, na których można ułożyć wszystkie szkolne niezbędniki: książki, zeszyty ćwiczeń czy przybory.

Półka wisząca Modern

Rozwiązania, które ułatwiają życie

W czasie nauki i pracy zdalnej warto wykorzystać różnego rodzaju rozwiązania, które sprawią, że wykonywanie obowiązków nie będzie męczące. Wystarczy wymienić tu chociażby praktyczne przedłużacze wpuszczane w meble, które pozwolą zapanować nad chaosem plączących się pod nogami kabli. Zastanów się też nad tym, jak podzielić biurko bądź stół w pokoju dziennym, żeby znalazło się na nim miejsce na komputer, ale też na dokumenty czy książki. Jeśli w pracy wykorzystujesz większą płaszczyznę (na przykład rysujesz rzuty architektoniczne), zastanów się nad zainwestowaniem w dodatkowy blat, który możesz w godzinach pracy rozkładać na praktycznych koziołkach.

Nie zapomnij też o przygotowaniu odpowiedniej przestrzeni do telekonferencji czy lekcji zdalnych dziecka - odpowiednie, profesjonalne tło, na przykład w postaci ładnej meblościanki z szafą, na której uporządkujemy książki i drobne bibeloty to zawsze dobry pomysł. Dzięki temu poczujemy się bardziej komfortowo i nie będziemy zastanawiali się, co widzą nasi rozmówcy za naszymi plecami. Rośliny zielone w mieszkaniu nie mają co prawda bezpośredniego przełożenia na naszą efektywność, ale naukowcy przekonują, że ich widok pomaga się skupić i uniknąć stresu. To też piękna dekoracja, która powinna znaleźć się w naszym telekonferencyjnym tle!

Szafka pod telewizor Greg

Wyznaczanie granic 

Przestrzeń jest już zorganizowana i uporządkowana? Teraz pora na kolejny krok, czyli ustalenie ze wszystkimi domownikami nowych zasad współdziałania. Ze względu na niecodzienną sytuację, w jakiej znaleźli się zarówno rodzice, jak i dzieci, trzeba szczególnie respektować swoją przestrzeń, prawo do prywatności i czas. Umówcie się, że w godzinach zajęć lekcyjnych czy pracy nie przeszkadzacie sobie wzajemnie, a kontaktujecie się tylko wtedy, kiedy jest to niezbędne. Jeśli mamę czy tatę czeka ważna narada online, czy dokończenie istotnego zadania, dzieci powinny mieć pod ręką swoje ulubione książki i zabawki, a w szafkach kuchennych - przekąski czy soki. A po skończonej pracy obowiązkowa powinna być wspólna zabawa i spędzanie ze sobą jak największej ilości czasu!

Nawet małe mieszkanie można dostosować do tego, żeby nauka czy praca zdalna w przypadku każdego domownika odbyła się bezproblemowo. Zastosuj nasze sprawdzone  porady, a zarówno rodzice, jak i dzieci, będą z przyjemnością myśleć o kolejnym dniu.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020

Polecane

pixel