Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wersalka, sofa, kanapa - czym się od siebie różnią?

2023-06-13
Wersalka, sofa, kanapa - czym się od siebie różnią?

Obecnie większość salonów meblowych często używa określenia „wersalka”, „sofa” czy „kanapa” zamiennie. Choć funkcja tych mebli jest bardzo podobna, istnieją między nimi pewne różnice – nie tylko w budowie i konstrukcji, ale też funkcjonalności.

Jeśli szukasz wyposażenia do salonu lub pokoju gościnnego, sprawdź, jakiego mebla wypoczynkowego szukać!

Kanapa – czym się charakteryzuje? Jaka jest jej historia?

Tradycja kanapy jest bardzo długa. Nazwa mebla wywodzi się z języka włoskiego, a konkretnie od słowa „cassapanca”, które oznacza skrzynię w charakterystycznym, włoskim stylu. Taki mebel znano już w czasach starożytnych, a współczesny kształt miękkiego siedziska zaczął przybierać ok. XVII wieku. Skrzynię zaczęto bowiem pokrywać tapicerką. W kolejnych latach doszły do tego oparcia czy poręcze.

Dziś kanapa ma swój konkretny szkielet. Wyposażona jest w oparcie sięgające do połowy pleców lub szyi siedzącej na niej osoby. W zależności od modelu może na niej usiąść kilka osób. Niektóre warianty dostępne na rynku mają także funkcję spania. Najczęściej wystarczy wysunąć siedzisko i składane oparcie, aby stworzyć płaszczyznę do komfortowego wypoczynku.

Kanapa z funkcją spania IKARIA

Kanapa z funkcją spania IKARIA

Ta funkcja często okazuje się bardzo praktyczna. Jeżeli mieszkasz w kawalerce i nie możesz sobie pozwolić na oddzielną sypialnię, będzie to mebel 2 w 1 – w dzień spełni rolę typowej kanapy do krótkiego odpoczynku, zaś w nocy posłuży Ci za łóżko. To także dobre rozwiązanie na przyjęcie gości na nocleg.

Jeśli masz zatem dylemat – sofa czy kanapa – zastanów się dobrze nad swoimi potrzebami. Co do zasady, ta pierwsza raczej nie nadaje się do przekształcenia w łóżko.

Sofa a kanapa – na czym polega subtelna różnica?

Kanapa i sofa – czym jeszcze się różnią te dwa meble wypoczynkowe? Powszechnie uważa się, że historia sofy ma swój początek w kulturze tureckiej. Jest to tapicerowany mebel, który w wersji tradycyjnej wyposażony jest w owalne oparcie. Nie ma tutaj poręczny, ale miękkie wałki.

Sofa zawieszona jest raczej nisko nad podłogą, dlatego idealnie nadaje się do dziennego relaksu. Co ciekawe, do XIX wieku pojawiała się raczej w zaciszu kobiecych sypialni czy buduarów. Dopiero później weszła na ogólnodostępne salony, w czasach, kiedy półleżąca pozycja już nikogo nie deprymowała.

Sofa rozkładana do salonu CARMEN

Współcześnie sofy nie zawsze mają finezyjne kształty oparcia. Właśnie dlatego dość często myli się je z kanapami. Sofa wciąż jednak uchodzi za bardziej elegancki mebel, głównie ze względu na brak funkcji spania. Choćby z tego powodu ich projektanci mogą popuścić wodze fantazji i pozwolić sobie na wymyślne kształty i dodatki.

Jeśli taką designerską sofę połączy się w salonie z odpowiednimi fotelami czy stolikiem kawowym, efekt może być naprawdę imponujący.

W tym zestawieniu kanapa jest mniej szykowna, ale za to bardziej funkcjonalna

Wersalka – czym się różni od kanapy i sofy?

W tej kategorii w sklepach meblowych można znaleźć również wersalkę. Czy sofa i kanapa znacznie się od niej różnią? Wersalki to meble, których stałym elementem jest skrzynia na pościel i dwie ramy pokryte tapicerką. Tworzą one siedzisko i oparcie, które można rozłożyć na płasko. Łatwo je rozpoznać właśnie ze względu na stałą konstrukcję.

Wersalka rozkładana z pojemnikiem na pościel ELEGANCE

Wersalka rozkładana z pojemnikiem na pościel ELEGANCE

Wersalki zazwyczaj nie są wyposażane w podłokietniki, chociaż w niektórych modelach można zobaczyć ażurowe poręcze. Jeśli chodzi o budowę wersalki, niektóre mają specjalnie wyprofilowane siedzisko, którego brzegi są nieco uniesione.

Kanapa, sofa, wersalka – możliwości w aranżacji miejsca do wypoczynku jest całkiem sporo. Wersalkę można uznać za mebel pośredni między kanapą a tapczanem. Zazwyczaj jest przeznaczona dla maksymalnie trzech osób (jeśli chodzi o siedzenie) i stwarza dwa dodatkowe miejsca do spania.

Jaki mebel wypoczynkowy wybrać – sofę, kanapę czy wersalkę?

Sofa czy kanapa? A może wersalka sprawdzi się najlepiej w Twoim mieszkaniu? Wszystko zależy od jego metrażu, ale także Twoich potrzeb. Jeśli przestrzeń mieszkalna jest ograniczona, często najlepiej sprawdzają się rozwiązania wielofunkcyjne, a więc w tym przypadku kanapa lub wersalka.

Jeśli możesz pozwolić sobie na jeden mebel wypoczynkowy, wybierz którąś z nich, aby w razie potrzeby móc zamienić ją w wygodne łóżko. Zwłaszcza jeśli często przyjmujesz na noc gości. Kupując elegancką kanapę czy wersalkę, zyskujesz dodatkowe miejsce noclegowe.

Natomiast wszędzie tam, gdzie chcesz stworzyć po prostu wygodne miejsce do siedzenia, stylowa sofa sprawdzi się doskonale. Nie będzie miała ona funkcji spania, ale brak mechanizmu do rozkładania sprawi, że cały mebel zachwyci lekkością konstrukcji, smukłością i elegancją.

Podczas zakupów pamiętaj zatem o różnicach, jakie dzielą kanapę, sofę i wersalkę. Weź pod uwagę nie tylko ich funkcjonalność czy wielkość – pamiętaj, aby dobrać wypoczynek do stylu, w jakim chcesz urządzisz pomieszczenie. Dzięki temu nawet sporych rozmiarów kanapa będzie prezentowała się estetycznie i zachęcała do wypoczynku.

W BroMARKT podpowiemy Ci, jaki design sprawdzi się Twoim przypadku oraz które modele dadzą Ci satysfakcję z jakości wykonania i komfortu użytkowania!

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023

Polecane

pixel