Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak ustawić meble w pokoju dziecka?

2022-07-14
Jak ustawić meble w pokoju dziecka?

Pokój dziecięcy powinien być przede wszystkim funkcjonalny, czyli dobrze spełniający określone zadania. Dzięki temu stworzysz wygodne pomieszczenia, które zachwyca nie tylko wyglądem, ale również praktycznym podziałem na miejsce do nauki, zabawy i wypoczynku. Sprawdź, jak ustawić meble w pokoju dziecięcym, żeby nadać mu tak różnorodny charakter.

Ustawienie mebli w pokoju dziecięcym – 5 porad

Stwórz strefę do nauki

Strefa do nauki to jedna z najważniejszych przestrzeni w pokoju dziecięcym. W końcu to właśnie tam będzie się rozwijać, zdobywać kolejne umiejętności, a przede wszystkim wykonywać swoje obowiązki. Dlatego musisz zadbać o odpowiednie ustawienie mebli w pokoju dziecka, żeby jeszcze bardziej mu to ułatwić i uprzyjemnić. Przede wszystkim postaw na biurko, wygodny fotel i lampkę. Najlepiej, żeby to wyposażenie znalazło się w pobliżu źródła światła, więc zazwyczaj najlepiej sprawdza się przestrzeń w pobliżu okna. Pamiętaj o tym, że strefa do nauki powinna zapewniać swobodny dostęp, co z pewnością zachęci dziecko do jeszcze częstszego korzystania z tego miejsca.

Jeśli urządzasz pokój dla młodszych pociech to, zamiast biurka, możesz postawić na niewielki stolik z wygodnym, ale dość niskim krzesełkiem. Warto, żeby te meble znalazły się w centralnym punkcie pomieszczenia. Wówczas będziesz mieć łatwe dojście do tego miejsca, a tym samym stolik stanie się nie tylko miejscem nauki, ale również wspólnej zabawy np. rysowania, nauki pisania i tworzenia kolejnych historyjek.

Pamiętaj o miejscu na wypoczynek

Jeśli zastanawiasz się, jak ustawić meble w pokoju dziecięcym, to musisz zwrócić uwagę na to, jak ważna jest strefa wypoczynku. To właśnie tam dziecko może odpocząć po trudnym dniu w szkole czy przedszkolu lub po prostu uspokoić się po nadmiarze emocji, intensywnej zabawy bądź kłótni z rodzeństwem. Oczywiście taka strefa służy także do spania, dlatego jednym z najważniejszych elementów jest łóżko. W większości pomieszczeń jedynie ten mebel pozwala na relaks, ale w takim przypadku warto wybrać model z oparciem. Gdy dodasz do tego duże poduszki, to będzie też pełnił funkcję kanapy. 

Poza tym warto dodać dużą poduchę do siedzenia, którą można ustawić na środku sypialni, blisko dywanu, regału z książkami lub okna. Takie miejsce z pewnością spodoba się nastolatkom, a do tego umożliwia czytanie, słuchanie muzyki bądź rozmowę z przyjaciółmi.

Jeśli sypialnia dziecięca jest całkiem spora, to świetnie sprawdzi się fotel z podnóżkiem – można go ustawić w rogu pomieszczenia lub w pobliżu grzejnika. Wtedy stworzysz naprawdę przyjemny kącik do wypoczynku.

Ustawienie mebli TED 8 w pokoju dziecka

Zadbaj o miejsce na zabawę

Zabawa to bardzo ważny element dzieciństwa, więc koniecznie pamiętaj o stworzeniu takiej strefy w sypialni maluchów bądź nastolatków. Przemyślane ustawienie mebli w pokoju dziecka pozwoli Ci na wygospodarowanie osobnej przestrzeni bądź połączenie kilku stref w jedną. W końcu biurko lub stolik nie muszą służyć jedynie jako miejsce do nauki – to samo dotyczy fotela bądź poduchy.

Zauważ, że najlepszym miejscem na zabawę jest centralna część pomieszczenia – tym bardziej że zazwyczaj ta przestrzeń w ogóle nie jest zagospodarowana. Wystarczy, że ułożysz tam wygodny, miękki i kolorowy dywan, a z pewnością zachęcisz dziecko do przebywania w tym miejscu. W przypadku młodszych pociech świetnie sprawdzi się również mata edukacyjna lub puzzlowa. Dzięki niej dziecku na pewno będzie ciepło, gdy będzie się bawił na podłodze.

Ustawienie mebli w pokoju dziecka to nie jest jedyna ważna zasada podczas urządzania tego pomieszczenia. Warto również zadbać o dodanie pojemnych koszy, pudełek czy szafek. W ten sposób zyskasz przestrzeń do przechowywania zabawek. W takim przypadku warto wykorzystać miejsce pod łóżkiem, a także wyposażenie ustawione jedno na drugim. Jednocześnie meble lub akcesoria do przechowywania musi być łatwo dostępne, aby dziecko – bez względu na wiek – mogło w każdej chwili sięgnąć po ulubioną zabawkę.

Jak ustawić meble TED 3 w pokoju dziecka

Praktyczne położenie biurka w pokoju dziecięcym

Skoro ustawienie mebli w pokoju dziecięcym powinno być jak najbardziej praktyczne, to przy oknie ustaw biurko. Tym samym maksymalnie wykorzystasz naturalne światło, a to z pewnością uprzyjemni naukę, czytanie, rysowanie i inne zajęcia. Jeśli nie możesz tam postawić tego mebla, to w takim razie zagospodaruj przeciwległą ścianę. W takim przypadku kluczowe znaczenie ma to, żeby biurko nie znajdowało się tyłem do okna.

Pomimo stałego dopływu naturalnego światła i tak konieczne jest dobre, sztuczne oświetlenie. Najlepiej sprawdzą się punktowe lampy sufitowe oraz lampka biurkowa. Dzięki temu nawet jesienią lub zimą dziecko będzie mogło z łatwością wykonywać swoje obowiązki.

Jak ustawić meble w małym pokoju dziecięcym?

W pokoju dziecięcym powinno znaleźć się naprawdę wiele mebli, które pozwolą stworzyć wygodne strefy, a przede wszystkim umożliwią im bezproblemowy rozwój. Jednak, jakie ma być ustawienie mebli w pokoju dziecka o niestandardowym kształcie lub małej powierzchni? W takim przypadku musisz wykazać się kreatywnością, a przede wszystkim postawić na naprawdę funkcjonalne meble. Poza tym powinieneś połączyć kilka stref, aby ciągle była możliwa nauka, zabawa i wypoczynek.

Ciekawym rozwiązaniem w małym pokoju jest jednolita zabudowa, a także meble wykonywane na wymiar, dzięki temu maksymalnie wykorzystasz wolną przestrzeń. Kolejnym sposobem jest łóżko z antresolą, a pod nią biurko lub duża szafa na ubrania – w ten sposób zaoszczędzisz mnóstwo miejsca.

Zwróć uwagę na to, że w małych pokojach najlepiej, jeśli meble będą się pięły w górę. Poza tym wykorzystaj wszystkie możliwe zakamarki np. strefę pod łóżkiem, gdzie zmieszczą się wygodne szuflady na zimowe ubrania, pościel bądź rzadziej używane zabawki.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022

Polecane

pixel