Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaka głębokość szafy?

2022-10-20
Jaka głębokość szafy?

Pojemna szafa to jeden z podstawowych elementów wyposażenia sypialni, pokoju dziennego, biura czy hallu. Ten praktyczny mebel ma pomieścić ubrania, tekstylia i najpotrzebniejsze akcesoria, dlatego musi mieć odpowiedni gabaryt. Zapewniają to odpowiednie wymiary, a szczególnie głębokość, ponieważ decyduje o tym, jak wiele rzeczy zmieści się w szafie, a do tego ile miejsca zajmie w pokoju. Dlatego podpowiadamy Ci, jaka głębokość szafy jest najlepsza.

Czy głębokość szafy ubraniowej wpływa na jej funkcjonalność?

Głębokość szafy ubraniowej decyduje o tym, jak mebel będzie się prezentować w pomieszczeniu, ile miejsca zajmie, a także, jak wiele przedmiotów, ubrań i tekstyliów pomieścisz w środku. Dlatego głębokość ma ogromny wpływ na funkcjonalność szafy oraz danego pokoju. W końcu mebel może zajmować całą ścianę, wnękę czy też stanowić jedynie fragment wolnej przestrzeni. Poza tym podczas wyboru głębokości szafy weź pod uwagę kilka czynników:

  • przeznaczenie szafy – zastanów się, co chcesz przechowywać w szafie, czy mają to być książki, ubrania, pościel, a może wielkogabarytowe przedmioty, ponieważ ma to wpływ na to, jak duża powinna być szafa, żeby można było z niej wygodnie korzystać;
  • miejsce, jakie chcesz zagospodarować – jeśli chcesz ustawić szafę w dużym pomieszczeniu, to możesz kierować się przede wszystkim swoją wygodą, ale większy problem jest w małych pokojach, gdzie głębokość przekłada się na ilość miejsca, jakie zajmuje ten mebel, rozmiary mogą też być ograniczone przez głębokość wnęki.

duża szafa na ubrania 180cm dąb sonoma cube - jaka głębokość szafy

Duża szafa na ubrania 180cm dąb Sonoma CUBE

Jaka głębokość szafy na ubrania jest najwygodniejsza w zależności od sposobu zamykania?

Szafy mogą różnić się między sobą nie tylko gabarytem, stylem i kolorem, ale również sposobem ich zamykania. Koniecznie weź pod uwagę ten aspekt, gdy chcesz zagospodarować przestrzeń w pokoju, ponieważ ma to wpływ na głębokość tego mebla.

Minimalna głębokość szafy przesuwnej

Bez wątpienia jednym z najczęściej wybieranych mebli są szafy z przesuwnymi drzwiami, ponieważ pozwalają zagospodarować trudno dostępne miejsca – nawet za drzwiami, w rogu pokoju czy we wnękach. Do minimalnej głębokości musisz doliczyć ok. 10 cm, ponieważ tę przestrzeń zajmują szyny, prowadnice oraz tor jezdny – te elementy znajdują się wewnątrz szafy. Dlatego minimalna głębokość szafy przesuwnej powinna wynosić 50 cm. Taki model sprawdzi się nawet w wąskich pomieszczeniach.

Standardowa głębokość szafy z uchylnymi drzwiami

Klasyczne szafy z uchylnymi drzwiami zapewniają jeszcze więcej wolnej przestrzeni w porównaniu do modeli z przesuwnymi drzwiami. Szczególnie gdy weźmiesz pod uwagę głębokość wewnętrzną i zewnętrzną. W końcu uchylne drzwi wymagają odjęcia jedynie ok. 2 cm – to przestrzeń potrzebna do zamocowania zawiasów.

Jaka jest maksymalna, standardowa i minimalność głębokość wnętrza szafy?

Zazwyczaj przyjmuje się, że minimalna głębokość szafy powinna mieścić się przedziale między 30 a 40 cm. To dobre rozwiązanie, gdy chcesz maksymalnie wykorzystać wolną przestrzeń. Pamiętaj tylko, że w tym przypadku możesz przechowywać jedynie złożone ubrania. Dlatego niezbędnym elementem wyposażenia są szuflady i półki. Jeśli zależy Ci na obecności drążków, to musisz wybrać taki system, który pozwoli na wieszanie ich przodem do Ciebie.

Oczywiście możesz też zdecydować się na szafę na wymiar, a wtedy jeszcze bardziej dostosujesz jej głębokość do wolnej przestrzeni. Ułatwi Ci to również umieszczenie szafy pod schodami, we wnęce czy narożniku pokoju.

Zauważ, że standardowa głębokość szafy powinna wynosić ok. 55-60 cm. Taki mebel zapewnia największą wygodę użytkowania, a przy tym jest pojemny i pozwala na przechowywanie jeszcze większej ilości rzeczy. Najczęściej właśnie takie szafy znajdziesz w sklepie, a ich wnętrze zagospodarujesz w dowolny sposób. Z łatwością zmieścisz tam drążki na wieszaki, szuflady, półki i organizery, które ułatwiają przechowywanie butów, pościeli, ręczników, szalików itp. Ciekawym rozwiązaniem są też nowoczesne relingi, umożliwiające podnoszenie i opuszczanie.

Zastanawiasz się, jaka głębokość szafy na ubrania jest uznawana za maksymalną? Choć tak naprawdę nie ma tu żadnych ograniczeń, to powinieneś pamiętać o swoim komforcie podczas korzystania z mebla. Dlatego warto wybierać modele o głębokości do 70 lub 75 cm. Jednak nawet w tym przypadku możesz mieć małe problemy z sięgnięciem potrzebnych rzeczy, znajdujących się na najwyższej półce. Warto umieścić na nich sezonowe produkty np. ozdoby świąteczne, a wtedy zyskasz dla nich bezpieczne miejsce.

szafa przesuwna 200cm trufla z lustrem top - standardowa głębokość szafy

Szafa przesuwna 200cm Trufla z lustrem TOP

Głębokość szafy z wieszakami i półkami – czym się różni?

Zależy Ci na tym, żeby Twoje ubrania były pozbawione zagnieceń, a może nie chcesz, aby kurtki czy bluzy zajmowały zbyt wiele miejsca na półkach? W takim przypadku niezbędna jest szafa z drążkiem na wieszaki. Jednak tego typu akcesoria wymagają dodatkowej przestrzeni. Zatem, jaka głębokość szafy na wieszaki będzie najlepsza? Kieruj się standardowymi wymiarami w granicy 55-60 cm – szczególnie gdy planujesz zakup szafy przesuwnej.

Jeśli chcesz, żeby w szafie znalazły się jedynie półki, to nie musisz decydować się na tak głęboką szafę. Doskonale sprawdzi się też znacznie płytszy model z półkami, gdzie położysz złożone ubrania, ręczniki i wiele innych tekstyliów. 

Jak zmierzyć głębokość szafy?

Jeszcze przed zakupem szafy koniecznie zmierz przestrzeń w danym pokoju, jaką chcesz przeznaczyć na ten mebel. Dzięki temu idealnie dopasujesz rodzaj wyposażenia do ilości wolnego miejsca. Później możesz przystąpić do mierzenia głębokości szafy. Najlepiej zacznij od sprawdzenia, ile wynosi zewnętrzna strona boku korpusu mebla. Następnie pomniejsz tę wartość o grubość tylnej ściany szafy – jeśli w ogóle ją ma. Od uzyskanego wyniku odejmij również wymiar systemu zamykania frontów – jeśli ingeruje we wnętrze szafy. W zależności od rodzaju zamykania ta wartość może wynosić od 2 do 10 cm, co ma duży wpływ na głębokość użytkową szafy.

 

Szafa przesuwna 250cm dąb Lefkas Loft

Czym różni się głębokość zewnętrzna od wewnętrznej?

Podczas zakupu szafy na pewno zwracasz uwagę na głębokość, szerokość i wysokość mebla. Pamiętaj jednak o tym, że to jedynie zewnętrzne wymiary, dzięki którym dowiesz się, ile miejsca zajmie dana szafa. Jednak nie odnosi się to do przestrzeni użytkowej. Poza tym ta wartość obejmuje m.in. ścianki, fronty i tylny korpus. Dlatego, gdy chcesz wiedzieć, jaka głębokość szafy na ubrania będzie odnosiła się do wnętrza, to musisz nieco pomniejszyć zewnętrzne wymiary. W tym przypadku weź pod uwagę zarówno szerokość prowadnic, jak i grubość materiału, jaki został wykorzystany do budowy szafy. Wtedy z pewnością otrzymasz ostateczne wymiary.

Zwróć również uwagę na to, że wielu producentów nie wymaga od Ciebie liczenia wewnętrznej głębokości szafy i te wartości są już dostępne w opisie produktów lub na jednym ze zdjęć. W ten sposób przy zakupie od razu możesz wziąć pod uwagę powierzchnię, jaką zajmuje szafa, a także głębokość użytkową tego mebla.

Zainteresować cię może także jaka szafa do sypialni.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2022

Polecane

pixel