Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czyszczenie kanapy - jak wyczyścić sofę? Dlaczego warto prać regularnie?

2024-06-06
Czyszczenie kanapy - jak wyczyścić sofę? Dlaczego warto prać regularnie?

Chcesz, aby Twoja kanapa materiałowa jak najdłużej zachwycała swoim wyglądem? Dbaj o jej regularne czyszczenie i dobieraj rozważnie środki oraz metody, aby doprowadzić ją do idealnej czystości.  Zastanawiasz się, czym najlepiej czyścić kanapę materiałową, aby jej nie uszkodzić? Wiele zależy w tej kwestii od rodzaju tapicerki, ale i od doboru odpowiedniego środka. Sprawdź nasz krótki poradnik na temat sprawdzonych sposobów i metod czyszczenia kanapy w zaciszu własnego domu.

Dowiedz się także kiedy najlepiej zamówić profesjonalne czyszczenie swojego mebla, aby ten zachował swój wygląd na długo. Zobacz też, dlaczego warto dbać o czystość kanapy nie tylko wtedy, kiedy pojawiły się na niej zacieki, plamy, czy też innego rodzaju zabrudzenia. 

Czyszczenie kanapy - powinieneś robić to regularnie

Co Ci da regularne czyszczenie kanapy? Przede wszystkim w ten sposób usuniesz zalegające na niej kurz, czy zwierzęcą sierść. Dzięki temu Twój meble będzie prezentował się znacznie lepiej. To ważne zwłaszcza gdy znajduje się on w centralnym punkcie salonu, czy innego pomieszczenia.

Utrzymywanie kanapy w czystości jest także ważne ze względów zdrowotnych. Tym sposobem ograniczasz obecność wszelkiego rodzaju alergenów, a także pozbywasz się resztek jedzenia, czy naskórka lub włosów. Ma to spore znaczenie szczególnie, gdy kanapa nocą pełni funkcję łóżka.

Wygodna sofa z funkcją spania codziennego NATA

Wygodna sofa z funkcją spania codziennego NATA

Po trzecie czyszcząc mebel systematycznie odświeżasz go. Pozwala to:

  • usunąć z powierzchni kanapy wszelkie pozornie niewidoczne zabrudzenia zwłaszcza te, które dotarły do trudno dostępnych miejsc;
  • pozbyć się nieprzyjemnego zapachu.

Ponadto na czystej kanapie o wiele przyjemniej się wypoczywa.

W jaki sposób najprościej możesz codziennie dbać o swoją kanapę? Wystarczy w tym celu użyć odkurzacza. Jeśli kanapa jest skórzana, to dodatkowo możesz zetrzeć z niej kurz używając miękkiej ściereczki.

Przeczytaj na blogu: Wersalka, kanapa czy narożnik, czyli pomysły na aranżację strefy wypoczynku

Rodzaj tapicerki a pranie kanapy

Zanim rozpoczniesz pranie swojej kanapy upewnij się z jakiego materiału została wykonana. Dlaczego to takie ważne? Otóż poszczególne rodzaje tapicerki wymagają użycia odpowiednich środków. Jeśli tego nie dopilnujesz możesz uszkodzić delikatne włókna, a tym samym zniszczyć obicie kanapy i skutecznie skrócić żywotność mebla.

Jakie są rodzaje tapicerki i jakimi środkami je najlepiej czyścić?

Najbardziej popularne typy obicia kanap to:

  • welur – nadaje kanapie ekskluzywnego charakteru poprzez efekt mieniącego się koloru; jest przy tym niezwykle miękki i delikatny; pranie welurowych kanap najlepiej wykonać przy miękkiej ściereczki – pierwsza faza oraz środków do prania delikatnych tkanin; możesz też wykorzystać mieszankę wody i amoniaku (4 łyżki amoniaku/1 l wody); zanim przystąpisz do prania dokładnie odkurz całą kanapę;
  • tkanina sztruksowa – charakteryzuje się ona przyjemną i miłą w dotyku fakturą; sztruks jest odporny na mechacenie i ścieranie, a także cechuje go łatwość w utrzymaniu w czystości; sztruksowe kanapy najlepiej oczyszczać miękkimi szczotkami oraz używać do ich prania specjalnych preparatów;
  • tkanina baranek – jest to materiał, który zachwyca swoim delikatnym wyglądem; jest też bardzo przyjemny w dotyku; ten rodzaj tkaniny należy prać przy wykorzystaniu środków hypoalergicznych typu szare mydło lub szamponu do wełny;
  • ekoskóra – nadaje kanapie eleganckiego wyglądu. Czym wyczyścić kanapę skórzaną ? Do jej prania polecana jest woda z dodatkiem szarego mydła.

Domowe sposoby na wyczyszczenie kanapy

Domowe metody na to, aby skutecznie wyczyścić kanapę materiałową lub skórzaną z tłustych plam i usunąć zabrudzenia sprowadzają się do wykorzystania niedrogich składników kuchennych. Mowa tu o soku z cytryny,  sodzie oczyszczonej, occie, czy oleju. Zobacz, jak możesz z ich wykorzystaniem wyczyścić kanapę domowymi sposobami.  

  • Mieszanka wody z sodą i cytryną

    Taka mikstura nie tylko pozwoli pozbyć się uciążliwych plam z tapicerki. Środek doskonale sprawdzi się również, jako odświeżacz do kanapy, pozostawiając na jej powierzchni delikatny orzeźwiający zapach.

    Aby przygotować tą mieszankę potrzebujesz: 1 litr ciepłej wody, łyżkę sody oczyszczonej oraz soku z jednej cytryny lub kilku kropel olejku cytrynowego. Do czyszczenia użyj miękkiej gąbki.

  • Woda i szare mydło

    Ta mieszanka to idealny środek do usuwania powierzchniowych zabrudzeń. Rozpuść mydło w letniej wodzie i nanieś je na miękką bawełnianą szmatkę. W ten sposób nie tylko usuniesz brud, ale również sprawisz, że tkanina obiciowa nie zmieni swojej struktury i zachowa swoje właściwości.

  • Oliwa i ocet

Roztwór powstały z tych dwóch składników pozwoli na usunięcie nawet trudnych i zaschniętych plam z powierzchni skórzanych kanap. Dodatkowo zakonserwuje i odświeży tapicerkę, co wpłynie korzystnie na żywotność mebla.

  • Specjalne detergenty

W przypadku bardzo trudnych do wywabienia plam lub silnych zabrudzeń najlepiej sięgnąć po specjalne środki do czyszczenia tapicerki meblowej. Dostępne są one w postaci płynów, koncentratów do samodzielnego przygotowania, a także w formie wygodnych w użyciu pianek oraz sprayów. Zanim użyjesz danego specyfiku, sprawdź dokładnie do jakiego rodzaju tapicerki jest przeznaczony!

  • Płyn do mycia naczyń

Delikatny płyn do mycia naczyń, który dodasz do wody to najprostszy sposób odświeżenia kanapy. To bardzo ekologiczna i prosta metoda. Zwilż duże prześcieradło – najlepiej bawełniane – powstałą mieszanką i przykryj nim kanapę na kilka godzin. Następnie odkurz ją, by pozbyć się niechcianej wilgoci i gotowe.

Przeczytaj na blogu: Kanapy z funkcją spania codziennego – jak wybrać odpowiednią?

Nie zniszcz tapicerki kanapy. O tym musisz pamiętać

Poznaj 4 ważne i proste zasady, dzięki którym Twoja kanapa będzie lśniła czystością, ale i zachowa swój wygląd:

  • Do czyszczenia kanapy w domu nie stosuj środków, które posiadają w swoim składzie: alkohol, naftę, wybielacz, amoniak bądź rozpuszczalnik - takie preparaty mogą uszkodzić tkaninę obicia, a w niektórych wypadkach (jak np. ekoskóra) doprowadzić do popękania.
  • Przy pozbywaniu się zaschniętych plam lub starych zabrudzeń nie używaj szczotek z ostrym włosiem, bo grozi to rozerwaniu materiału. Zamiast tego wcześniej namocz zabrudzenie wodą z dodatkiem mydła bądź delikatnego płynu.
  • Staraj się zawsze czyścić tapicerkę zgodnie z układem włosia. Czyszczenie pod włos spowoduje przeniknięcie brudu w głębsze warstwy tkaniny. Rób to przy pomocy miękkiej szczotki lub gąbki.
  • Gdy sięgasz po środki chemiczne do prania tapicerki, zawsze stosuj się do wskazań i zaleceń producenta.

Kiedy warto skorzystać profesjonalnych usług prania kanapy?

Jeżeli obawiasz się, że samodzielne czyszczenie kanapy może jej tylko zaszkodzić lub masz do czynienia z dużym, bądź starszym zabrudzeniem, skorzystaj z usługi, jaką jest profesjonalne pranie kanap. Jest to jedna z najbezpieczniejszych metod pozbycia się z obicia kanapy trudnych plam, ale i na staranne jej odświeżenie.

Firmy zajmujące się praniem kanap, posiadają odpowiednie do każdego rodzaju tapicerki środki. Wiedzą dokładnie, czego użyć, by nie zniszczyć materiału, jakim jest pokryta Twoja kanapa. Mogą również przeprowadzić fachowe czyszczenie parowe kanapy.

Poza tym ich wiedza, doświadczenie i umiejętności sprawią, że Twój mebel nie straci swoich walorów estetycznych i będzie Ci służył jeszcze przez wiele długich lat.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2024

Polecane

pixel