Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak łączyć różne tekstury, wzory, materiały i kolory we wnętrzach?

2021-09-20
Jak łączyć różne tekstury, wzory, materiały i kolory we wnętrzach?

Wiele osób ma ochotę przearanżować w ciekawy sposób wnętrze swojego domu, ale obawia się, że bez pomocy specjalisty nie będzie w stanie połączyć kolorów, wzorów czy faktur. Nic bardziej mylnego – nawet jeśli nie jesteś typową “artystyczną duszą”, też możesz zabawić się w dekoratora. O jakich zasadach warto pamiętać, łącząc różne desenie czy odcienie? O tym kilka słów w naszym najnowszym wpisie!

Łączenie różnych elementów w aranżacji – ciekawy pomysł na wnętrze

Na czym polega aranżowanie wnętrz? Najprościej ujmując to zagadnienie – na zestawieniu ze sobą różnych elementów, począwszy od koloru ścian, sufitów i podłóg, a skończywszy na meblach, dekoracjach, tekstyliach. Świetnie urządzone przestrzenie to te, w których te “klocki” składają się w harmonijną i spójną całość, w której przyjemnie się przebywa i która jest nie tylko estetyczna, ale też funkcjonalna oraz wygodna. Żeby wyczarować najciekawszy efekt, warto sięgnąć po różne materiały, tekstury, wzory czy kolory. Często jednak zdarza się, że w obawie przed popełnieniem błędu unikamy zabawy takimi zestawieniami, w rezultacie otrzymując dość zachowawczy wystrój. Są też takie osoby, które chcą skorzystać z wielu możliwości, ostatecznie doprowadzając do wizualnego chaosu. Jak się w tej “zabawie” połapać i zaaranżować wnętrze w stylowy sposób, wykorzystując różne kolory, wzory, materiały i faktury? Postaramy Ci się pomóc, tłumacząc podstawowe zasady na konkretnych przykładach.

Białe meble do salonu połysk LINDA

Meble do salonu Linda

Jak łączyć różne kolory i wzory w jednej aranżacji wnętrza?

Chcesz urządzić wnętrze w stylowy sposób? Przemyśl dokładnie wybór kolorów. Powinien zależeć nie tylko od tego, co Ci się podoba czy od sezonowych trendów, ale też od metrażu pomieszczenia i jego rozkładu czy od rodzaju oświetlenia. Zasadniczo im mniejsze wnętrza, tym jaśniejsze powinny być odcienie, z kolei w przestronnych można sobie pozwolić na ciemniejsze i bardziej wyraziste. Ale w praktyce możliwe jest stosowanie barw na wiele sposobów: warto na przykład najodleglejszą ścianę w wąskim pokoju pomalować na ciemniejszy odcień, żeby ją optycznie zbliżyć do przeciwległej albo w jasnym niedużym pomieszczeniu ustawić ciemne narożniki do salonu czy stoły. A co z samymi kolorami? Jak je dobierać, żeby nie popełnić błędu? Najlepiej stosować barwy z tej samej rodziny kolorystycznej, czyli przykładowo jasną i ciemną zieleń, różne odcienie beżu i brąz czy pomarańcze o różnych stopniach intensywności.

Dobrym pomysłem jest także oczywiście klasyczny kontrast bieli z każdym innym ciemniejszym kolorem lub color blocking, czyli zestawienie kontrastujących ze sobą barw (na przykład fiolet i zieleń). Ten ostatni pomysł sprawdzi się tylko w dużych pomieszczeniach i wtedy, kiedy zastosowane w aranżacji elementy będą miały maksymalnie proste formy. Pro tip ekspertów? Jeśli wybierasz kolorowe ściany, postaw na białe meble albo drewniane – ważne, żeby były neutralne. Z kolei zestawienie nowoczesnej meblościanki w ciekawym kolorze z komodą w zupełnie innej tonacji sprawdzi się pod warunkiem, że ściany będą gładkie i raczej stonowane.

Dokładnie w taki sam sposób możesz postąpić ze wzorami w aranżacji, zwłaszcza tymi na obiciu tapicerowanych mebli czy na tekstyliach. Jeden wzór może dominować we wnętrzu lub podkręcać gładkie, jednolite powierzchnie. Jeśli łączysz kilka printów, koniecznie upewnij się, że stosowane przez Ciebie kształty czy formy są raczej proste – przesada nigdy nie jest dobrym doradcą.

Elegancki szezlong w stylu skandynawskim OTTO

Szezlong Otto

Jak zestawiać materiały i faktury, urządzając wnętrza?

Równie ciekawym zagadnieniem w kontekście urządzania wnętrza jest miksowanie różnych materiałów. W tym przypadku nie skupiamy się jednak na ich kolorach, ale na teksturze, rodzaju wykończenia. Najciekawsze, podobnie jak w przypadku barw, jest tworzenie intrygujących zestawień. Przykładowo meble z połyskiem połączone z matowym dywanem shaggy i ścianą, która pochłania światło, będą strzałem w dziesiątkę. Szafa do przedpokoju z naturalnego, surowego drewna może z kolei pięknie wyglądać z gładkim gresem na posadzce. Podobnie potraktuj też same tekstylia, na przykład układając na gładkim narożniku w salonie kilka poduszek o intrygujących fakturach: puchatych, z frędzlami, pikowanych albo łącząc zasłony z błyszczącej satyny z matowym chodnikiem.

Jak widzisz, łączenie różnych, często kontrastowych elementów w jednej aranżacji wnętrza wcale nie jest takim trudnym zadaniem. Znasz już podstawowe zasady zestawiania faktur, materiałów i kolorów – teraz pozostaje Ci tylko zaplanować nowy wystrój mieszkania i poszukać odpowiednich elementów w naszym sklepie z ekskluzywnymi meblami.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021

Polecane

pixel