Kuchnia otwarta na salon – jak urządzić? Najlepsze rozwiązania
Otwarta kuchnia ma swoje zalety. To świetny sposób, by powiększyć przestrzeń. Dlatego aneksy kuchenne często spotykamy w małych mieszkaniach. Właściciele większych apartamentów czy domów także chętnie wybierają to rozwiązanie. Dzięki niemu mogą przygotowywać posiłki, nie tracąc kontaktu z innymi domownikami lub gośćmi.
Kuchnia połączona z salonem jest zawsze „na widoku”. Nabiera przez to bardziej reprezentacyjnego charakteru. Przy urządzaniu takiego pomieszczenia estetyka gra równie ważną rolę jak funkcjonalność. Trzeba pamiętać o wizualnej spójności całej strefy dziennej. Meble kuchenne powinny pasować do wystroju salonu.
Jak oddzielić funkcjonalnie kuchnię od salonu?
Nawet gdy kuchnia i salon zajmują wspólną przestrzeń, aranżacja pomieszczenia powinna uwzględniać podział na strefy funkcjonalne. Innymi słowy, trzeba znaleźć osobne miejsce na wypoczynek, gotowanie i spożywanie posiłków.
Jeśli masz szafki kuchenne ustawione wzdłuż jednej ze ścian w pokoju, możesz zaakcentować przestrzeń kuchni stosując inny rodzaj wykończenia podłogi. Najbardziej praktyczne będą gresowe płytki, ułożone w pas o szerokości ok. 100-120 cm przed frontami mebli. Dalej – w części wypoczynkowej możesz wykończyć podłogę panelami lub drewnem.
Zaplanuj wyspę kuchenną
Dobrym sposobem oddzielenia kuchni od salonu jest wyspa albo półwysep. Wszystko zależy od układu pomieszczenia oraz metrażu, jakim dysponujesz. Pamiętaj, że aby móc wygodnie korzystać z wyspy, powinno się zachować przynajmniej 90 cm (a najlepiej 100-120 cm) odstępu od szafek. Jeśli nie masz tyle miejsca, lepiej zdecydować się na półwysep lub – inaczej mówiąc – wyspę ustawioną przy ścianie.
Możesz ją wykorzystać jako dodatkowy blat kuchenny, miejsce do przechowywania albo zaaranżować tam barek śniadaniowy z hokerami. Po szkole dzieci mogłyby przy nim odrabiać lekcje, a Ty miałabyś je na oku, przygotowując obiad.
Wysoki barek oddzielający kuchnię od salonu ma jeszcze jedną ważną zaletę. Zasłania rozgardiasz, który zwykle towarzyszy gotowaniu. Utrzymanie porządku w otwartej kuchni to niezwykle ważna kwestia, zwłaszcza podczas odwiedzin rodziny czy znajomych. Pomogą w tym różnego typu organizery do zawieszenia na ścianie, postawienia na blacie czy półkach kuchennych.
Stół z krzesłami w przestrzeni jadalnej
Wolisz tradycyjny stół z krzesłami do kuchni zamiast wyspy? Kącik jadalniany pomiędzy kuchnią a salonem to także świetny pomysł na rozdzielenie stref wypoczynku i przygotowywania posiłków.
Rozkładany stół przyda się, jeśli masz do dyspozycji większą przestrzeń i chcesz organizować przyjęcia. Na co dzień będzie służyć domownikom jako miejsce wspólnych posiłków, gier planszowych, odrabiania lekcji itp. Od czasu do czasu, po rozłożeniu, będzie można przy nim także ugościć znajomych.
Wystrój kuchni musi być dopełnieniem aranżacji salonu
Niezależnie od tego, na jaki układ otwartej kuchni się zdecydujesz, musisz pamiętać, aby jej wystrój harmonizował z aranżacją pokoju dziennego. Aby uniknąć estetycznych zgrzytów i pomyłek, postaw na jeden styl i spójną kolorystykę.
Jak dobrać fronty kuchenne
Meble do kuchni połączonej z salonem możesz dobrać tak, aby stapiały się z otoczeniem. To bardzo popularny trend w ostatnim czasie. Postaw na proste, gładkie fronty w kolorze ścian, wtedy kuchnia stanie się niemal niewidoczna. Taki efekt uzyskasz np. sięgając po nowoczesne meble z kolekcji ACELSIO.
Możesz też obrać przeciwny kierunek i wyodrębnić przestrzeń przygotowywania posiłków na zasadzie kontrastu. Jeśli chcesz zwrócić uwagę na strefę kuchni, dobierz fronty w kolorze kontrastującym z odcieniem ścian.
Ciemne szafki z kolekcji DENIS sprawdzą się w przestronnej kuchni, do której dociera dużo naturalnego światła. Dzięki nim pomieszczenie nabierze elegancji i reprezentacyjnego charakteru.
Meble do małej kuchni powinny mieć raczej jasne, najlepiej błyszczące fronty – białe, szare lub z dekorem z jasnego drewna. Wtedy wnętrze wyda się optycznie większe. Zestawy mebli kuchennych w stylu klasycznym i prowansalskim, np. IRMA, SENILIA czy ADELE, dodają pomieszczeniu przytulności.
Ciekawym i modnym pomysłem jest łączenie różnych kolorów szafek. Najlepiej, gdy dolne są ciemniejsze (np. szare, granatowe lub w kolorze drewna), a górne jaśniejsze (białe, kremowe) – tak jak w kuchni MILANO. To pozwala zachować lekkość aranżacji.
Wybierz odpowiedni blat kuchenny
Dobrze dobrane blaty kuchenne mają ogromne znaczenie zarówno dla funkcjonalności, jak i estetyki wnętrza. Muszą być trwałe, łatwe do utrzymania w czystości, a zarazem eleganckie i dopasowane do stylu pomieszczenia.
Laminat, drewno, kamień, konglomerat czy spiek – każdy z tych materiałów ma swoje zalety i wady, które musisz indywidualnie rozważyć przed podjęciem ostatecznej decyzji.
Jeśli zaś chodzi o kolory, to obowiązują podobne zasady jak przy kuchennych frontach. Kiedy chcesz ukryć kuchnię, postaw na blaty w tym samym odcieniu co drzwiczki szafek. Aby zaakcentować strefę gotowania, zróżnicuj barwę mebli i blatów. Z jasnoszarymi szafkami pięknie kontrastują np. grafitowe płyty. Drewno pasuje w zasadzie do wszystkiego.
Nowoczesne kuchnie modułowe do aranżacji małej i dużej kuchni
Meble kuchenne w systemie modułowym stwarzają ogromne możliwości aranżacyjne. Warto po nie sięgnąć niezależnie od metrażu, jakim dysponujesz.
W bogatej ofercie sklepu Bromarkt.pl znajdziesz kolekcje w wielu różnych stylach: nowoczesnym, minimalistycznym, klasycznym, loftowym czy retro. Bez trudu dobierzesz meble do kuchni harmonizujące z wystrojem salonu.
W każdej serii masz do wyboru różnego typu szafki stojące i wiszące w kilku rozmiarach. Mogą być wyposażone w praktyczne szuflady, półki kuchenne albo wygodne kosze cargo ułatwiające przechowywanie i utrzymanie porządku. Niektóre kolekcje dają też możliwość indywidualnego skonfigurowania kolorystyki frontów.
Potraktuj poszczególne elementy danej serii jak klocki i zbuduj z nich komplety mebli kuchennych, najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb i układu pomieszczenia. Systemy modułowe to dobra alternatywa dla szafek na wymiar. Ich zaletą jest niższa cena oraz krótszy termin realizacji w porównaniu do mebli na zamówienie.