Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Oświetlenie w salonie. Jak prawidłowo oświetlić salon?

2023-08-16
Oświetlenie w salonie. Jak prawidłowo oświetlić salon?

To tutaj nierzadko pracujemy na home office, dzieciaki odrabiają lekcje, a wieczorami próbujemy odpocząć po ciężkim dniu z książką lub przy odcinku ulubionego serialu. Salon to także często jadalnia oraz miejsce, w którym oddajemy się naszemu ulubionemu hobby. Co to oznacza, jeśli chodzi o planowanie oświetlenia? Logistyczny koszmar.

Na szczęście w Bromarkt umeblowaliśmy i oświetliliśmy niejeden salon, jeśli więc właśnie przeglądasz ofertę kinkietów i zaczynasz dochodzić do wniosku, że chodzenie „spać z kurami” i życie zgodnie z rytmem dziennego światła może być najlepszą opcją – przychodzimy z pomocą.

Dzięki naszym poradom Twój salon będzie idealnym miejscem do pracy i wypoczynku!

Najważniejsze zasady w projektowaniu oświetlenia salonu

Jest kilka zasad, którymi warto się kierować, planując oświetlenie salonu. Przede wszystkim:

  • oświetlenie salonu ma warstwy – jak cebula (albo ogry) – planując zakup lamp, musisz wziąć pod uwagę sufit, ściany, oświetlenie stołowe i podłogowe. Poza tym typy światła w salonie możemy podzielić na nastrojowe, zadaniowe, akcentujące, a czasem też dekoracyjne,
  • barwa światła ma ogromne znaczenie – w przypadku salonu wielofunkcyjnego musisz stworzyć aranżację świetlną w taki sposób, żeby w strefie wypoczynkowej barwa żarówek sprzyjała relaksowi, a w strefie roboczej – ułatwiała pracę,
  • lampy do salonu muszą być dopasowane do wystroju – to pomieszczenie reprezentacyjne, więc trzeba zwracać uwagę na każdy detal.

Jak odpowiednio rozmieścić oświetlenie w salonie

Plan oświetlenia salonu będzie nostalgicznym powrotem do lekcji techniki i tworzenia rzutu pomieszczenia. Brzmi onieśmielająco? Nie martw się, to bardzo proste!

LARIX LAMPA WISZĄCA CHROMOWY 3X40W E27 KLOSZ BIAŁY

LARIX LAMPA WISZĄCA CHROMOWY 3X40W E27 KLOSZ BIAŁY

Na pewno masz w domu plan mieszkania – jeśli tak, wyciągnij go, znajdź salon, a następnie podziel go na papierze na strefy funkcjonalne oraz zaznacz na nim meble i inne ciężkie obiekty.

Drugi krok to oznaczenie źródeł światła w miejscach, które chcesz wyróżnić. Czyli na przykład w kąciku biurowym, kąciku wypoczynkowym, strefie jadalnianej. Postaraj się, żeby każda część pomieszczenia była oświetlona – unikaj pozostawiania ciemnych kątów. Oczywiście może się okazać, że będziesz potrzebować kilku dodatkowych gniazdek i przełączników – ale to inwestycja w Twoją wygodę!

Zaplanuj oświetlenie górne

Oświetlenie górne będzie oświetleniem głównym, musi więc być największe, najsilniejsze oraz w miarę równomierne. To nie problem, jeśli Twój salon ma symetryczny kształt – wtedy możesz postawić na lampę wiszącą lub, jeszcze lepiej, modny żyrandol.

W przypadku, gdy projektanta pomieszczenia nieco poniosła fantazja, dobrym rozwiązaniem będą halogeny sufitowe lub listwy z ruchomymi lampami. W ten sposób zagospodarujesz sufit i bez problemu oświetlisz pokój.

Nie zapominaj też o dobraniu odpowiedniej temperatury barwowej. Górne światło powinno być „miękkie”, przyjemne i ciepłe, sprzyjać relaksowi i umilać korzystanie z pomieszczenia.

Zaplanuj oświetlenie dla części wypoczynkowej

Co będziesz robić w części wypoczynkowej? Uwaga, generalizujemy – zapewne czytać, oglądać telewizję, organizować spotkania ze znajomymi. We wszystkich tych sytuacjach będziesz potrzebować odpowiedniego oświetlenia. Jakiego?

Postaw na kinkiety lub, jeśli masz na nie miejsce, lampy podłogowe. Dobrze doświetlony kącik wypoczynkowy będzie nie tylko bardziej funkcjonalny, ale też przytulniejszy.

Lampa chromowana wisząca Ozzo 5xE14

Lampa chromowana wisząca Ozzo 5xE14

Zadbaj o to, żeby źródła światła znalazły się w takich miejscach, gdzie będą najbardziej użyteczne. Na przykład jeśli lubisz siedzieć z książką w fotelu – zawieś przy nim kinkiet lub postaw obok niego lampę podłogową.

Co do barwy światła – tutaj również wybieramy ciepło. Możesz jednak postawić na mocniejsze żarówki, zwłaszcza w kąciku do czytania.

Zaplanuj oświetlenie nad częścią jadalnianą

Część jadalniana to bardzo często również miejsce, w którym dzieci odrabiają lekcje, a dorośli pracują lub oddają się swoim ulubionym rozrywkom – jak majsterkowanie czy układanie puzzli. Dlatego musi być dobrze oświetlona.

Warto zacząć od zawieszenia lampy nad stołem – doskonale sprawdzi się listwa lub halogeny, które oświetlą cały blat. Takie modele znacząco poprawią funkcjonalność tej strefy. Jeśli masz na to miejsce, możesz pokusić się o montaż dodatkowych kinkietów na ścianie.

Przeczytaj na blogu: Jak wybrać oświetlenie do jadalni i stworzyć przytulne wnętrze?

W części jadalnianej temperatura światła powinna być ciepła lub, jeśli stół w jadalni nie służy domownikom tylko do spożywania posiłków, neutralna. Wciąż staramy się zachować przyjemną atmosferę, ale też stawiamy na funkcjonalność!

Nie zapomnij o lampach podłogowych i stołowych

Wspomniane już lampy podłogowe oraz stołowe to doskonałe oświetlenie pomocnicze. Są mobilne, eleganckie, funkcjonalne, a dodatkowo można je ustawić wszędzie tam, gdzie akurat potrzebne jest więcej światła.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, lampy podłogowe można ustawić przy sofie czy fotelu. Poza tym sprawdzą się też do rozjaśniania ciemnych kątów. Lampy stołowe możemy postawić na blacie stolika kawowego lub etażerki oraz oczywiście na biurku.

Warto uwzględnić takie „mobilne” źródła światła w projekcie salonu. Gwarantujemy, że chętnie będziesz z nich korzystać! Co więcej, to właśnie z ich pomocą możesz adaptować poszczególne strefy zgodnie ze swoimi potrzebami!

Lampa podłogowa Denis glamour złoty detal

Lampa podłogowa Denis glamour złoty detal

Przykładowo kiedy chcesz dać odpocząć plecom podczas pracy i przenieść się z laptopem na sofę, wystarczy, że postawisz obok lampę z żarówką o zimnym świetle i stworzysz w ten sposób atmosferę do działania. A kiedy masz ochotę poczytać książkę przy stole w jadalni i trochę się zrelaksować – postaw obok lampkę emitującą ciepłe światło w kolorze zachodzącego słońca.

Jak oświetlić duży salon?

Podczas planowania oświetlenia w dużym salonie największą uwagę należy zwrócić na wspomniane już strefy funkcjonalne. Obszerne pomieszczenie prawdopodobnie będzie wielozadaniowe, dlatego szczególnie starannie dobierz lampy i lampki do poszczególnych „kącików”. Pomoże Ci w tym wspomniany wcześniej plan!

Przeczytaj na blogu: Jak urządzić salon z aneksem kuchennym?

Poza tym możesz zdecydować się na oświetlenie akcentujące i punktowe – na przykład na półce ze zdjęciami czy w biblioteczce. W ten sposób stworzysz przytulną atmosferę i dodatkowo rozjaśnisz duże wnętrze.

Jak zaplanować oświetlenie małego salonu?

W małym salonie światło może stworzyć lub zniszczyć pomieszczenie. Nie żartujemy! W przypadku niewielkich pomieszczeń dobre oświetlenie jest szczególnie ważne, ponieważ każdy ciemny kąt będzie je dodatkowo optycznie pomniejszał.

Dlatego zadbaj o to, żeby lampka znalazła się wszędzie tam, gdzie jest taka potrzeba. Przy aranżacji wykorzystaj do maksimum światło dzienne (zresztą ta uwaga dotyczy planowania każdego wnętrza!) oraz przyłóż szczególną uwagę do rozmieszczenia lamp i barwy żarówek.

Oświetlenie salonu to temat rzeka. Ale mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom uda Ci się stworzyć wnętrze łączące przytulność i funkcjonalność!

A jeśli szukasz estetycznych lamp – zapoznaj się z naszą ofertą. W Bromarkt z pewnością znajdziesz modele, które pięknie uzupełnią Twój pokój dzienny.

pixel