Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Salon w stylu industrialnym - 5 zasad aranżacji wnętrza

2021-06-15
Salon w stylu industrialnym - 5 zasad aranżacji wnętrza

Styl industrialny we wnętrzach to jeden z najmocniejszych trendów wnętrzarskich w ostatnim czasie. Wprost z Instagrama i loftowych apartamentów z Nowego Jorku przeniósł się do polskich mieszkań. Jak urządzić salon w tym klimacie? Czym charakteryzuje się industrial? Zapraszamy do lektury!

Salon industrialny - aranżacje, które z powodzeniem stworzysz samodzielnie

Zacznijmy od podstaw. Czym jest styl industrialny i czym się charakteryzuje? To styl kojarzący się z klimatami postprzemysłowymi, którego geneza sięga lat 50. XX wieku, kiedy kryzys gospodarczy zmusił Amerykanów do szukania nowych zastosowań dla fabrycznych budynków, które jeszcze chwilę wcześniej były siedzibami świetnie prosperujących firm. W surowych wnętrzach pojawiały się nie tylko prywatne mieszkania, ale też galerie sztuki, offowe butiki czy kawiarnie. Industrial tak się spodobał, że na dobre zyskał miano jednego z najbardziej interesujących trendów wnętrzarskich w historii. Jego cechami charakterystycznymi jest wspomniana już surowość, brak wykończeń, minimalizm, najczęściej chłodna i ograniczona do minimum kolorystyka, ale też wielka uwaga poświęcona dodatkom o często bardzo fantazyjnych i nad wyraz zaskakujących formach. Jeśli chcesz zaaranżować salon w stylu industrialnym, zastosuj zasady, które szczegółowo teraz omówimy.

Mała biała meblościanka do salonu OLI

Meblościanka do salonu Oli

1. Postaw na surowy minimalizm jako bazę aranżacji

Jedna z naczelnych zasad, którymi należy się kierować, żeby wyczarować pokój dzienny w klimacie nowojorskiego loftu? Postaraj się, żeby baza aranżacji była maksymalnie uproszczona, wręcz surowa. “Gołe” cegły, beton na podłodze, pomalowane na biało ściany będą doskonałym punktem wyjścia do kolejnych etapów. W industrialnym salonie mogą pojawić się nawet takie elementy jak widoczne stropy czy instalacje. Nie ma tu mowy o tradycyjnej meblościance w odcieniu orzecha czy dębu - takie elementy, choć niewątpliwie piękne, odbiorą wnętrzu pożądanej surowości na rzecz domowej przytulności, a nie na takim rezultacie nam zależy. Jeśli decydujesz się na naturalne drewno, to z wyczuciem (do tego wrócimy w punkcie nr 4!).

2. Ogranicz kolory we wnętrzu do stonowanej palety

Efekt surowego minimalizmu form możesz zniweczyć, jeśli użyjesz w stylizacji wnętrza przypadkowych kolorów. Jeśli chodzi o loftowy salon, w grę wchodzą tak naprawdę wyłącznie stonowane, podstawowe kolory albo barwy mniej oczywiste, ale koniecznie delikatnie spatynowane, przygaszone. Wyjdź od bieli, czerni i szerokiego wachlarza szarości, dodaj kroplę beżu, szmaragdu, gołębiego błękitu albo czerwieni. Nie bój się efektu zbyt ciemnego wnętrza - dla industrialu typowe są ciemne ściany, zarówno ceglane, jak i malowane farbą strukturalną w kolorze “betonowej”, ciemnej szarości czy antracytu.

Industrialne meble do salonu dąb artisan OLI

Industrialne meble do salonu Oli

3. Zadbaj o wystarczająco elegancki efekt

Industrialny wystrój salonu może nawiązywać do fabrycznych wnętrz, ale absolutnie nie może wyglądać tak, jakby brakowało Ci budżetu na wykończenie mieszkania. Staraj się przełamać surowość stylizacji eleganckimi elementami w taki sposób, żeby całość bardziej przypominała gustowne wnętrze modnej kawiarni niż… garaż. Przykład? Na tle betonowej ściany ustaw designerską, nowoczesną komodę do salonu, a metalowy regał (to klasyk wśród loftowych mebli) połącz w jedną kompozycję z witryną do salonu o klasycznej formie.

4. Wybierz odpowiednie meble do salonu

Meble industrialne powinny być maksymalnie proste, ale wśród nich mogą znaleźć się również mniej typowe, awangardowe formy przypominające eksponaty z muzeum sztuki współczesnej. Fundamentem aranżacji mogą być proste szafy przesuwne o gładkich frontach, minimalistyczne stoły i krzesła, meblościanki dopasowane kolorystycznie do ścian. Na takim tle pierwsze skrzypce zagrają designerskie fotele ze skóry z lat 70., dębowe stoliki kawowe o ciekawym kształcie, pufy XXL czy metalowe etażerki, często stosowane właśnie jako industrialne meble do salonu. Jak już wspomnieliśmy, możliwe jest zastosowanie elementów z naturalnego drewna, jednak powinny mieć one raczej oszczędną formę. Doskonałym przykładem może być na przykład stolik drewniany na geometrycznym, metalowym stelażu.

Zestaw nowoczesnych mebli systemowych dąb artisan OLI

Zestaw mebli systemowych Oli

5. Zwróć uwagę na faktury

W loftowym salonie tak samo ważne, jak kolory, są też faktury - w końcu to one wybijają się na pierwszy plan w przypadku tak oszczędnych aranżacji. Warto wziąć pod uwagę nie tylko sposób wykończenia większych przestrzeni (przykładowo: charakterystycznie chropowaty beton czy ceglana ściana), ale też strukturalne dodatki. W ich przypadku można się śmiało odnieść do przemysłowej klasyki, na przykład do stalowych koszy, lampionów z perforowanej blachy czy lamp ze szczotkowanego mosiądzu.

Jak widzisz, zaaranżowanie wnętrza salonu industrialnego nie jest trudne, wymaga jedynie wierności pewnym sprawdzonym zasadom, dzięki którym wyczarujesz nie tylko modny, ale też przyjemny w odbiorze efekt.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021

Polecane

pixel