Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Standardowe wymiary szafek kuchennych - jak wpływają na funkcjonalność?

2024-02-05
Standardowe wymiary szafek kuchennych - jak wpływają na funkcjonalność?

Szukasz idealnych szafek kuchennych? Wybierając tego typu meble kuchenne o standardowych wymiarach, wprowadzasz do swojej kuchni ład, porządek, a przede wszystkim estetykę. Twoja kuchnia stanie się również bardziej funkcjonalna i w pełni dopasowana do Twoich potrzeb.

Planujesz aranżację kuchni, która będzie wnętrzem praktycznym i estetycznym jednocześnie? Zacznij od poszukiwania praktycznych mebli kuchennych. W pierwszej kolejności powinny być to szafki kuchenne o standardowych wymiarach. Zobacz, jak ten wybór może wpłynąć na funkcjonalność Twojej kuchni. Poznaj też wymiary najbardziej popularnych typów szafek jak np. szafki wiszące, szafki stojące czy też szafki pod zabudowę sprzętu kuchennego.

Wymiary szafek kuchennych a rozmiar kuchni

Decydując się na standardowe szafki kuchenne, możesz zamienić swoją kuchnię we wnętrze zapewniające wygodę oraz funkcjonalność na wysokim poziomie. Tego typu meble kuchenne są niezwykle uniwersalne, co oznacza, że równie dobrze będą one wyglądały w dużej i przestronnej kuchni, jak i w mniejszym pomieszczeniu kuchennym.

Poszukiwanie idealnych szafek rozpocznij od pomiaru pomieszczenia. Najważniejsze dane to: wysokość i długość ścian.

Po drugie uwzględnij też gabaryty sprzętu, jaki znajdzie się w Twojej kuchni. Standardowo są to:

 • piekarnik: 60 lub 90 cm szerokości, ale na rynku możemy też znaleźć piekarniki o szerokości 45 cm do małych kuchni;
 • zmywarka: 60 lub 45 cm;
 • zlewozmywak: 45 cm, 50 cm, 60 cm, 80 cm szerokości;
 • lodówka jednodrzwiowa: 60 cm szerokości; lodówka dwudrzwiowa: 90 cm szerokości,
 • mikrofalówka: 60 cm szerokości,
 • okap: 55-90 cm szerokości.

Aranżując kuchnię, zadbaj także o właściwe: ilość i ulokowanie Twoich szafek. Ich rozmieszczenia najlepiej dokonasz uwzględniając strefy: przygotowywania żywności (lodówka), gotowania (kuchenka, piekarnik, mikrofala) oraz zmywania (zlew / zmywarka). W ten sposób kuchnia nabierze jeszcze bardziej praktycznego charakteru, a Tobie będzie o wiele łatwiej się w niej poruszać.

Musisz pamiętać, że standardowe wymiary szafek kuchennych różnią się między sobą i zależą od rodzaju danego mebla. Te różnice wynikają głównie z przeznaczenia szafek, jak i ich konstrukcji.

Przeczytaj na blogu:

Aranżacja kuchni na poddaszu - jak ją urządzić?

Kuchnia bez górnych szafek. Dowiedz się, jak ją funkcjonalnie urządzić

Wymiary szafek kuchennych stojących

Podstawowy typ szafek, jakie powinny znaleźć się w Twojej kuchni to szafki kuchenne stojące.

Typowe szafki kuchenne otwarte i zamknięte

Najważniejszym parametrem w przypadku wyboru szafek stojących jest ich wysokość. Powinna ona być dopasowana do wzrostu użytkowników, co znacznie ułatwi im pracę przy blacie roboczym. Wysokość typowych szafek kuchennych wynosi 82 – 87 cm wraz z cokołem. Aby dać sobie szansę na idealne dopasowanie tego parametru do Twoich potrzeb, postaw na szafki z regulowanymi nóżkami.

Szafka typu cargo 20 cm EMMA

Szafka typu cargo 20 cm EMMA

Szafki Cargo

Ten rodzaj szafek jest niezwykle przydatny w kuchni i ułatwia znacząco zachowanie w niej porządku. Gwarantuje też łatwiejszy dostęp do przechowywanych w niej rzeczy. Standardowe wymiary tego typu mebli prezentują się następująco:

 • szerokość – zazwyczaj wynosi ona 60 cm; ale możesz spotkać się również szafkami o takich szerokościach jak: 15 cm, 20 cm, 30 cm, 40 cm, 50 cm, 80 cm, 100 cm, a nawet 120 cm;
 • wysokość – szafki podblatowe ok. 82 cm; szafki midi 120 – 140 cm; szafki maxi (dedykowane do wysokiej zabudowy) 170 – 210 cm.

Szafki do zabudowy AGD

Ich wymiary należy dobierać do rozmiaru posiadanego sprzętu, wtedy będziesz mieć pewność, że będą one pasowały idealnie, czym podkreślą estetykę Twojego wnętrza.

Szafki pod zabudowę piekarnika i mikrofali

Szerokość standardowo wynosi tu 60 cm, 70 cm lub 90 cm. Jeśli chodzi o dwa pozostałe parametry to prezentują się one następująco:

 • wysokość 72 cm; 
 • głębokość 50 cm.

W naszej ofercie możesz też znaleźć szafki pod zabudowę obu tych urządzeń jednocześnie, wtedy ich wysokość wynosi ok. 210 cm; a głębokość ok. 57 cm.

Szafki pod zabudowę zmywarki

W przypadku tego typu mebla musisz pamiętać, że nie kupuje się całej szafki, a jedynie jej front. Możesz wybierać między następującymi wymiarami:

 • wysokość – ok. 85 cm;
 • szerokość – ok. 60 cm;
 • głębokość – ok. 60 cm.

Szafki pod zabudowę lodówki

Szafkę pod zabudowę lodówki wybiera się głównie pod wysokość sprzętu. Musisz też zadbać, aby urządzenie nie stykało się bezpośrednio ze ścianą szafki. Zalecana przestrzeń powinna wynosić od 3 do 5 cm. Uwzględnij to podczas doboru odpowiedniej głębokości i szerokości szafki. Standardowe wymiary tego typu mebli to:

 • wysokość – 82 – 202 cm;
 • szerokość – 54 – 69 cm;
 • głębokość – 50 – 60 cm.

Szafki pod zlewozmywak

Szafki pod zlewozmywak to bardzo przydatne i szeroko stosowane rozwiązanie. Produkowane są one w następujących standardowych wymiarach:

 • wysokość – ok. 85 cm;
 • szerokość – odpowiada najpopularniejszym szerokościom zlewów; obecnie najchętniej wybierane są szafki pod zlew o szerokości 60 cm; 80 cm – to opcja dla osób, które chcą wykorzystać swoją szafkę, by przechowywać w niej dodatkowe akcesoria oraz kosz na śmieci; 100 cm – to szafki dedykowane do dużych i przestronnych kuchni.

Wymiary szafek kuchennych wiszących

Nadstawki kuchenne

Standardowo wysokość tych szafek dostępna jest w przedziale – 30 – 80 cm. Szerokość wynosi od 15 – 60 cm; w przypadku gdy decydujesz się na zabudowę wysoką (po sam sufit, co jest obecnie dość popularnym trendem) wybierz szafki w standardzie 60 – 120 cm. Głębokość nadstawek oscyluje między 15 – 60 cm, w przypadku szafek dedykowanych do zabudowy wysokiej wynosi między 25 – 70 cm.

https://bromarkt.pl/pl/products/wiszaca-szafka-kuchenna-80-cm-laura-5364

Wisząca szafka kuchenna 80 cm LAURA

Szafki otwierane do góry

To bardzo praktyczne rozwiązanie, które wpływa na ergonomię w kuchni. Ich standardowe wymiary to:

 • wysokość – od 30 cm – 90 cm;
 • szerokość – 15 cm – 90 cm;
 • głębokość – 30 cm, ale możesz też znaleźć szafki o głębokości wynoszącej 35 cm.

Szafki wiszące otwarte i z drzwiami

Standardowa szerokość tego typu szafek wynosi między 30 – 40 cm i należy ją dobrać indywidualnie do rodzaju przechowywanych akcesoriów. Natomiast głębokość tych szafek może wahać się między 30 – 35 cm. Standardowo wysokość może sięgać od 30 do nawet 120 cm. Pamiętaj przy tym, by wybierając tego typu szafki do kuchni, zachować co najmniej 50 cm odległości między dolną szafką / blatem. To pozwoli Ci na wygodne zagospodarowanie przestrzeni roboczej.

Szafki pod zabudowę okapu

Szafki tego typu w standardzie wynoszą: 60 cm, 80 cm, 90 cm i 100 cm szerokości. Dobierając szafkę do okapu, pamiętaj, aby była ona o kilka cm szersza od samego okapu. Ma to względy praktyczne.

Przeczytaj na blogu:

Kuchnie modułowe – czym są? Poznaj zalety kuchni systemowej

Jak zaplanować ergonomicznie kuchnię, aby osiągnąć optymalną funkcjonalność?

Głębokość szafek kuchennych - postaw na funkcjonalność

Głębokość szafek kuchennych ma również wpływ na funkcjonalność w Twojej kuchni. Chodzi tu przede wszystkim o wygodę w przechowywaniu, ale i dostępności do akcesoriów, czy niektórych naczyń kuchennych. Standardowa głębokość szafek dolnych wynosi 60 cm. Jest to podyktowane głównie faktem, że najczęściej są to szafki do zabudowy sprzętu AGD, a z reguły tego typu urządzenia posiadają szerokość ok. 60 cm.

Jeśli chodzi o głębokość szafek górnych (wiszących) wynosi ona 30 – 35 cm. To wystarczająco dużo miejsca na bezpieczne przechowywanie naczyń typu talerze czy szklanki. Decydując o wymiarach tych szafek, weź pod uwagę nie tylko ilość akcesoriów, ale ich wielkość jak obwód talerzy czy wysokość szklanek. Dzięki starannie dobranym standardowym szafkom Twoja kuchnia stanie się nie tylko bardziej funkcjonalna, ale i przestronniejsza oraz zyska na estetyce.  

Pokaż więcej wpisów z Luty 2024
pixel