Styl loftowy - czym się charakteryzuje - jak urządzić wnętrze w stylu loft?
Wielkie okna, surowa aranżacja, naturalne materiały i kontrastujące kolory - tak w uproszczeniu można opisać styl loftowy. To rozwiązanie cieszy się ogromną popularnością już od lat 70 XX wieku i wygląda na to, że nieprędko straci na zainteresowaniu.
Jeśli również zaliczasz się do grona wielbicieli oszczędnego, lecz urzekającego prostotą stylu loftowego, ten artykuł jest dla Ciebie! To kompleksowy przewodnik po tej estetycy, z którego pomocą urządzisz idealne wnętrze à la loft.
Przeczytaj na blogu: Modne wnętrze w 2024 roku – co będzie trendy?
Styl loft - czym się charakteryzuje?
Chyba najbardziej charakterystyczny dla loftu jest otwarty plan. Jego echem we współczesnej aranżacji wnętrz są salono-kuchnie, ale wnętrze loftowe wprowadza ten zabieg architektoniczny na zupełnie nowy poziom.
W oryginalnym stylu loftowym ściany, czy też raczej ścianki działowe to absolutna ostateczność. To sprawia, że nawet niewielkie pomieszczenie zaaranżowane w ten sposób wydaje się optycznie większe i przestronniejsze.
Ponieważ lofty powstawały oryginalnie w budynkach pofabrycznych, większość z nich miała wysokie sufity, które zwiększały poczucie przestrzeni. W mieszkaniach w blokach jesteśmy oczywiście nieco ograniczeni pod tym względem, ale możemy optycznie podnieść sufit, na przykład stosując wysokie meble i wertykalne linie.
Kolejnym ważnym szczegółem loftowej estetyki są odsłonięte elementy konstrukcyjne, takie jak rury, kable czy znamienne dla tego stylu ceglane ściany. We współczesnym wydaniu możemy osiągnąć podobny efekt, wybierając na przykład minimalistyczne lampy wyglądające jak kable z żarówką oraz stosując ozdobne cegły, układane na ścianach.
No właśnie, cegły - loftowy wystrój kocha przemysłowe materiały. Beton, metal, drewno, szkło - w takim wnętrzu nie może ich zabraknąć!
Meble Salle do salonu i pokoju
W przypadku loftu mile widziane są też duże, aluminiowe okna, najlepiej ze szprosami. Jeśli ogranicza Cię metraż i zalecenia wspólnoty budowlanej, wystarczą dwa punkty z trzech. Ważne jest jednak, żeby wnętrze było dobrze oświetlone naturalnym światłem.
Całości stylu loftowego dopełniają minimalistyczne meble. Najlepiej metalowe lub wykonane z połączenia metalu i drewna. Powinny mieć proste formy oraz podstawowe kolory, które dobrze wpiszą się w charakter wnętrza.
Kolory i materiały we wnętrzach stylu loft
Kolorystyka i materiały w loftowych wnętrzach powinny dopełniać ich przemysłową estetykę, ale również ocieplać aranżację i dodawać surowemu pomieszczeniu przytulności. Oto kilka najpopularniejszych kolorów oraz materiałów stosowanych w projektach w tym stylu.
Neutralne kolory – projekty loftów bardzo często wykorzystują neutralną paletę kolorów, zdominowaną przed odcienie bieli, szarości i beżu. Taki dobór barw pozwala wzmocnić poczucie przestrzeni i światła w pomieszczeniu o otwartym planie, a dodatkowo jest uniwersalnym tłem dla pozostałych elementów aranżacji.
Industrialne akcenty – odważne plamy barw nawiązujących do przemysłowej przeszłości loftu, takie jak goła cegła czy metalowe orurowanie sprawiają, że całość, za sprawą zastosowanych mocnych kontrastów, staje się wielowymiarowa i interesująca. Takie akcenty często wprowadza się z użyciem mocnych kolorów, jak na przykład czerń, ciemna szarość czy granat. Dodają one pomieszczeniu głębi i nieco dramatyzmu.
Zestaw mebli do salonu ALMAS
Kolory ziemi – pozwalają nieco złagodzić industrialny charakter wnętrza i ocieplają aranżację. Bardzo często w projektach loftów wykorzystuje się naturalne drewno oraz rośliny. Ciepłe odcienie brązów sprawiają, że wnętrze, choć surowe, nie jest zimne, a przytulne i zapraszające. Z kolei zielone akcenty wprowadzają do aranżacji powiew świeżości.
Jeśli chodzi o materiały, najbardziej charakterystyczna dla wnętrz w stylu loftowym jest odkryta cegła. Dodaje przestrzeni faktury, charakteru i ciepła. Co więcej, naturalna uroda cegły wprowadza rustykalny kontrast dla oszczędnych, industrialnych elementów i wnętrz.
Zaraz po cegle najważniejszy jest beton. Betonowe ściany i podłogi doskonale nawiązują do industrialnej przeszłości stylu. Co więcej, jest to też rozwiązanie bardzo praktyczne. Polerowane, cementowe podłogi są trwałe, łatwe w konserwacji i pielęgnacji, a także wprowadzają do wnętrza nowoczesną, minimalistyczną estetykę.
Jednak czymże byłby loft bez metalu? To może nie dominujący, ale kluczowy materiał. Metalowe belki i kolumny oraz klatki schodowe lub, jeśli miejsce nie pozwala na tak pełne rozmachu akcenty, dekoracyjne dodatki, jak lekkie oprawy czy meble są obowiązkowymi elementami w loftowych wnętrzach. Surowa stal, szczotkowane aluminium i poczerniałe żelazo użyte do wykończenia wnętrza doskonale uzupełniają industrialny charakter przestrzeni.
Na koniec nie zapominajmy o szkle. Duże okna oraz szklane przepierzenia w sporej mierze decydują o charakterze loftowej aranżacji, pozwalając naturalnemu światłu bez przeszkód napływać do wnętrza. Ze szkła mogą być wykonane również blaty stolików kawowych i dekoracyjne akcesoria, które wprowadzą do projektu nutę wyrafinowania.
Meble w stylu loft
Meble loft w ogromnej mierze odpowiadają za komfort i funkcjonalność loftowego wnętrza. Powinny być wygodne, ale też nawiązywać swoim charakterem do aranżacji. Świetnie sprawdzą się dodatki w stylu vintage, najlepiej oryginalne, ale te nawiązujące do tej estetyki również będą świetnym wyborem.
Dobrym rozwiązaniem będą otwarte regały i półki, które nie zaburzą aranżacji przestronnego wnętrza, a przy tym świetnie wpiszą się w ducha minimalizmu.
Zestaw mebli do salonu LUNO
Co do siedzisk, tutaj można zadziałać na zasadzie kontrastu, ale wciąż warto stawiać na proste formy i nie wychodzić poza przyjętą paletę kolorystyczną. Doskonałym rozwiązaniem będzie obszerna narożna sofa, na przykład w kształcie litery U, w kolorze szarym albo czarnym lub, jeśli chcesz wprowadzić do wnętrza plamę koloru, ceglastym lub ochry.
Do sofy możesz dobrać stoliki kawowe z drewna i metalu lub szkła, a całość uzupełnić wygodnymi pufami albo wygodnymi fotelami typu bean bag. W ten sposób przełamiesz też surowość wnętrza.
Styl loftowy - jakie dodatki wybrać?
Jeśli chodzi o dodatki, podobnie jak meble, powinny one dodawać wnętrzu przytulności. To właśnie z ich pomocą możesz stworzyć odpowiednią atmosferę. Świetne będą różnego rodzaju plakaty, zwłaszcza filmowe z lat 70 i 80, poza tym czarno białe zdjęcia, oryginalne pamiątki z podróży no i oczywiście rośliny doniczkowe.
W loftach pięknie wyglądają też tekstylia. Postaw na naturalne materiały, takie jak lniane zasłony, wełniane koce i poszewki na poduszki z bawełny.
Mieszkanie w stylu loft - jak je urządzić?
A jak to wygląda w praktyce? Poniżej znajdziesz kilka inspiracji dla poszczególnych pomieszczeń!
Salon w stylu loft
Salon w stylu loft powinien być jasny i przestronny. Oczywiście, jeśli urządzasz mieszkanie w bloku, uzyskanie takiego efektu może być pewnym wyzwaniem, ale zapewniamy, że da się osiągnąć doskonałe rezultaty również przy ograniczonym metrażu!
Zestaw mebli do salonu VIVIENNE
Na ścianach możesz wykorzystać tynk dekoracyjny w naturalnym, szarym lub jasnoszarym kolorze. Na podłodze świetnie sprawdzą się panele winylowy imitujące naturalne drewno lub płytki ceramiczne z betonu, możesz też pokusić się o naturalne klepki, co ociepli wnętrze. W tym wariancie postaw na długie deski, które optycznie powiększą przestrzeń.
Co do mebli, postaw na te o otwartej konstrukcji oraz modele wykonane z metalu lub z drewna i metalu. W BroMARKT znajdziesz nawet całą kolekcję o wdzięcznej nazwie LOFT. ;)
Kuchnia w stylu loft
W kuchni w stylu loftowym możesz wykorzystać odsłoniętą cegłę. Świetnie sprawdzi się jako tylna ścianka za blatami kuchennymi. Do tego, żeby zachować charakter wnętrza, połącz ją z gresem, terakotą lub kamieniem naturalnym. Idealnym dodatkiem będzie też metalowy zlew i stylizowane na industrialne akcenty, jak kran i kurki.
Meble kuchenne MELA
Całość doskonale uzupełni nasza zabudowa loftowa MELA. Prosta, oszczędna w formie zabudowa z frontami w kolorach dąb artisan, dąb sonoma lub białym to prosty przepis na efektowny rezultat!
Przeczytaj na blogu: Modna kuchnia w 2024 – nie przegap najnowszych trendów
Sypialnia w stylu loftowym
Loftowa sypialnia może być wyjątkowo przytulna. Minimalistyczny charakter będzie działał kojąco na zmysły, a przemyślane akcesoria wprowadzą do niej odpowiedni klimat. I tutaj możesz postawić na podłogę w odcieniu szarości, do tego warto pokusić się o ceglaną ścianę - możesz jednak pomalować ją na kolor biały lub beżowy.
Meble Modern do sypialni
Całość świetnie uzupełnią nasze meble z kolekcji MODERN lub LOFT. Obszerne łóżko kontynentalne z pojemnikiem i szafa z lustrzanymi drzwiami pięknie dopełnią klimatu wnętrza. Do tego długa lniana zasłona, wełniany, wzorzysty dywan i pościel z surowej bawełny, które przełamią surowy klimat loftu, i gotowe!
Przeczytaj na blogu: Jak urządzić sypialnię? Inspiracje i pomysły na aranżację sypialni od BroMARKT
Łazienka w stylu loftowym
Łazienka w stylu loftowym aż prosi o zastosowanie w niej betonu architektonicznego! Możesz zrobić w nim całe pomieszczenie lub połączyć go z naturalnym drewnem. Do tego pięknie będzie wyglądać kabina prysznicowa ze szkła wzmocnionego geometrycznymi szprosami.
Uzupełnij całość blatem (na przykład szarym HAVANELI), pasującą do niego umywalką - świetnie sprawdzi się nablatowa - oraz oczywiście meblami (doskonałym wyborem będą te z kolekcji COUNTRY).
Meble Country do łazienki
Styl loftowy a styl industrialny - kluczowe różnice
Pojęcia styl loftowy i industrialny są często używane zamiennie, jednak, choć są to bardzo podobne estetyki, to jednak istnieją między nimi pewne różnice.
Przede wszystkim wnętrza industrialne mają charakter bardziej ogólny i nie mają tak sztywnych wyznaczników, jak estetyka loft, co sprawia, że łatwiej wprowadzić je do pomieszczeń nieposiadających pożądanych cech (duże okna, wysokie sufity).
Style różnią się także pochodzeniem. Loft został ukształtowany przez porzucone pofabryczne przestrzenie, podczas gdy industrial ucieleśnia ducha samych fabryk oraz skupia się bardziej na elementach aranżacyjnych.
Mimo różnic, są to jednak style bardzo do siebie zbliżone i chętnie wykorzystywane w nowoczesnych, funkcjonalnych aranżacjach.