Trend aranżacyjny - lagom we wnętrzach
Trendy wnętrzarskie, podobnie jak w przypadku mody, zmieniają się jak w kalejdoskopie. Wiele jest jednak takich, które w kolejnych sezonach nie tracą na popularności, bo mają ponadczasowy charakter. Jednym z nich jest lagom. Co to za tendencja? Czym się charakteryzuje i do jakich wnętrz pasuje? Zobacz, dlaczego warto ją oswoić!
Lagom - Szwedzi uczą, jak należy żyć
Nie od dziś wiadomo, że Skandynawowie wiodą prym wśród liczących się na świecie trendsetterów. Wywodzący się z chłodnej północy minimalizm od lat cieszy się niesłabnącą popularnością, a duńska filozofia hygge kolejny sezon pomaga żyć milej, przytulniej, w zgodzie z naturalnym rytmem. Teraz do trendów wylansowanych przez Szwedów dodać należy kolejny - lagom. To filozofia życia w zgodzie z przyrodą, unikanie skrajności, rezygnacja z pędu za wyimaginowanymi celami, które nie pozwalają cieszyć się życiem.
Przeczytaj na blogu: Jak urządzić salon – inspiracje i pomysły na aranżacje
Samo słówko „lagom” pochodzi od szwedzkiego powiedzenia: „lagom är bäst”, oznaczającego „akurat”, „w sam raz”, „tyle, ile potrzeba”. Lagom można przenieść nie tylko na codzienne umiarkowanie w swoich oczekiwaniach i ambicjach, ale też… do wnętrz. Jak zaaranżować dom w zgodzie z trendem lagom? Przekonaj się, jakie to proste.
Trend lagom we wnętrzach - czym się charakteryzuje?
Jak można się domyślać, trend lagom we wnętrzach opiera się na tych samych założeniach, co sama filozofia życia określana tym mianem. To nienachalna prostota, naturalność, oszczędność w korzystaniu z różnego rodzaju środków, od kolorów na ścianach i tekstyliów, po ilość zdobień.
Pomieszczenie w duchu lagom ma dokładnie tyle elementów, ile potrzeba do swobodnego funkcjonowania - nie więcej. Liczą się nie tylko wygodne, praktyczne meble, ale też ekologiczne rozwiązania (takie jak chociażby energooszczędne oświetlenie czy baterie solarne). Lagom tym różni się od hygge, że w dużo większym stopniu stawia na efektywne rozwiązania, które przekładają się nie tylko na chwilową przyjemność, ale też na długofalowy komfort życia. Stworzenie domu według zasad lagom, również w centrum dużego miasta, wymaga nieco konsekwencji, nie jest jednak bardzo trudne. Oto co musisz wiedzieć, żeby w ogóle móc się do tego zabrać.
Jak stworzyć dom w duchu szwedzkiego lagom?
Marzysz o domu zaaranżowanym według filozofii lagom? Pierwszą, najważniejszą rzeczą jest oczywiście inwestycja w ekologiczne żarówki LED, energooszczędne sprzęty AGD czy kolektory słoneczne - według własnych możliwości finansowych. Jeśli chodzi o meble, powinny być przede wszystkim trwałe, solidne - takie, których nie trzeba będzie wymieniać po roku. Najlepiej sprawdzą się funkcjonalne meble systemowe składające się z kilku elementów do dowolnego ustawienia w pomieszczeniu.
Stawiaj na spójną, stonowaną kolorystykę, na przykład 2-3 bazowe barwy urozmaicone ciekawą fakturą (na przykład naturalnym drewnem, cegłą). Unikaj przeładowania wnętrza nadmiarem drobiazgów i efektownych zdobień. Nie oznacza to jednak, że w grę wchodzi wyłącznie ascetyzm! Wybierz lampy o ciekawej formie, niebanalne krzesła dodane do klasycznego drewnianego stołu, a na komodzie do salonu wyeksponuj ładne papierowe lampiony na świece czy godną uwagi ceramikę.
We wnętrzarskim trendzie lagom bardzo ważne są też naturalne, przyjazne zdrowiu tekstylia. Len, bawełna, bambusowe płótno, skóra czy wełna powinny zagrać główną rolę jako zasłony, narzuty, kapy, okrycia. Nie zapomnij o roślinach - samodzielnie uprawianych na parapecie czy tarasie ziołach, warzywach, kwiatach. Zainwestuj w minimalistyczny kwietnik albo samodzielnie wypleć makramy, w których na przykład paprocie będą się prezentować świetnie.
Nowoczesne meble do salonu Modern 37
Dom, który sprzyja dbaniu o siebie
O czym warto jeszcze wiedzieć? W filozofii lagom istotne jest kompleksowe, holistyczne dbanie o siebie, swoją kondycję psychofizyczną. W mieszkaniu utrzymanym w zgodzie z jej założeniami nie może zabraknąć dobrze wyposażonej i komfortowej łazienki, w jakiej z przyjemnością oddasz się zdrowotnym i upiększającym zabiegom czy kąciku do uprawiania sportu (na przykład jogi bądź pilatesu). A skoro o zdrowiu mowa, to nie można pominąć także idealnie zaaranżowanej kuchni, w której łatwo o odzyskanie spokoju podczas gotowania smacznych, wzmacniających posiłków. Solidne, ale tanie meble kuchenne, które ułatwiają odnalezienie się w przestrzeni to rozwiązanie, na które Szwedzi kochają się decydować.
Przeczytaj na blogu: Jak oddzielić kuchnię od salonu - sprawdzone sposoby
Dom w duchu szwedzkiej filozofii lagom? To możliwe również w Polsce! Wystarczy zastosować kilka trików omówionych w naszym poradniku i rozejrzeć się za meblami systemowymi czy szafkami kuchennymi, które pozwolą wprowadzić do domu ład i harmonię. Poczuj, jak wpływa na Twoją psychikę otoczenie, w którym żyjesz każdego dnia!