Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Twardy materac - dla kogo jest zalecany? Jak wybrać odpowiedni?

2023-11-06
Twardy materac - dla kogo jest zalecany? Jak wybrać odpowiedni?

Podobno spanie na twardym jest zdrowe! Ale, jak to często bywa, owszem, jest zdrowe, ale nie dla wszystkich. Są osoby, które zdecydowanie zyskają decydując się na twardszy model, a są też takie, które powinny zdecydować się na lepsze dopasowanie. Oczywiście poza generalnymi wytycznymi i zaleceniami, istnieją też osobiste preferencje – równie ważne, jak informacje z poradników. Kto powinien zdecydować się materac twardy? Podpowiadamy!

Twardość materaca – dobierz go do swojej wagi

Przede wszystkim twardość materaca dobiera się do swojej masy ciała. Jak wiemy z fizyki, im większa masa obiektu (czy w tym przypadku człowieka), tym silniej działa na niego siła grawitacji. To oznacza, że jeśli ważysz nieco więcej, prawdopodobnie będziesz potrzebować solidniejszego i mocniejszego wsparcia.

Miękki materace, użytkowane przez cięższą osobę, nie tylko szybciej się odkształci i straci swoje właściwości, ale również nie będzie dla niej korzystny pod względem zdrowotnym. Nadmierne uginanie w wybranych odcinkach ciała może prowadzić do rozwoju dolegliwości bólowych, a w dłuższej perspektywie – poważniejszych problemów zdrowotnych.

Dlatego jeśli ważysz powyżej 80 kg, zdecyduj się na materac twardy, a nawet materac bardzo twardy. Pamiętaj jednak, że wybór powierzchni spania warto skonsultować również z ortopedą lub fizjoterapeutą. Zwłaszcza jeśli już cierpisz na problemy z kręgosłupem czy ze stawami.

Twardy materac - kto powinien na nim spać?

Kto jeszcze, oprócz osób o większej masie ciała, skorzysta wybierając twardy albo średniotwardy, oznaczany również jako H3, materac? Jedną z grup są miłośnicy spania na plecach. Jeśli lubisz pozycję "na wznak", materac o mniejszej elastyczności może być dla Ciebie dobrym wyborem. Większa twardość zapewni Twojemu kręgosłupowi odpowiednie, naturalne ułożenie, a przy tym zapobiegnie zapadaniu się części lędźwiowej.

Modele materacy o zwiększonej twardości są również często polecane osobom cierpiącym na bóle kręgosłupa oraz stawów. Podobnie jak osobom śpiącym na plecach, tak również im twardsza powierzchnia spania zapewnia lepsze wsparcie oraz ułożenie.

Materac kieszeniowy z kokosem 180x200 VEGAS

Materac kieszeniowy z kokosem 180x200 VEGAS

Twardsze materace zalecane są także... Osobom śpiącym na brzuchu. Dzięki nim ciało śpiącego nie zapada się i jest ułożone w optymalnej pozycji. Mniejsza elastyczność łóżka zapobiega nadmiernemu wyginaniu się kręgosłupa.

Przeczytaj na blogu: Twardość materaca – co oznaczają symbole H1, H2, H3 i H4?

No i oczywiście z twardych materacy mogą korzystać te osoby, które po prostu lubią tego typu podparcie. Jeśli wolisz twardsze łóżko, dobrze się na nim wysypiasz i nie masz rano problemów z plecami, to jak najbardziej możesz z niego korzystać, nawet jeśli jesteś osobą drobnej budowy lubiącą spać na boku.

Twardy materac a wpływ na zdrowie kręgosłupa

Twardy materac może pomóc w problemach z kręgosłupem, ale, niestety, w niektórych przypadkach może także zaszkodzić. Kiedy warto wybrać twardszy model?

Jeśli śpisz na boku, istnieje szansa, że lepszym wyborem dla Ciebie będzie bardziej miękki materac. Zbyt twardy materac może prowadzić w tym przypadku do nadmiernego wygięcia kręgosłupa. Również w przypadku niektórych osób śpiących na brzuchu, zwłaszcza tych o niżej masie ciała, bardziej miękka powierzchnia łóżka może być korzystniejsza.

Przeczytaj na blogu: Jaki materac do spania wybrać?

Poza tym materac o dużej twardości, chociaż jest dobrym wyborem dla osób cierpiących na bóle stawów, może nie sprawdzić się u chorych na artretyzm i inne choroby zapalne tych struktur. Jak widać, żeby zapewnić sobie komfortowy sen, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników!

Na co zwrócić uwagę wybierając twardy materac?

W ofertach producentów materace często są oznaczane symbolami H1, H2, H3 i H4 – oznaczają one stopień twardości materaca.

  • H1 – to materac miękki,
  • H2 – materac średnio-miękki,
  • H3 – materac o średniej twardości,
  • H4 – materac twardy.

Jeśli więc zależy Ci na odpowiedniej miękkości materaca, zwróć uwagę na tę informację. Poza oznaczeniem, kupując materac, warto wiedzieć również, czym został wypełniony. Za twardsze uważa się materace sprężynowe oraz z kokosem. Za miękkie – materace lateksowe i materace piankowe. W ofertach sklepów, w tym również BroMARKT, możesz znaleźć także modele hybrydowe, materace dwustronne i ortopedyczne, o różnych strefach twardości, co pozwala na jeszcze lepsze dopasowanie.

Popularnym wyborem jest też materac kieszeniowy, w którym każda sprężyna jest umieszczona w indywidualnej "kieszeni", dzięki czemu działa niezależnie od pozostałych. Materace kieszeniowe są na ogół średnio twarde i dobrze sprawdzają się w przypadku par, ponieważ nie przenoszą drgań.

Przeczytaj na blogu: Jak urządzić sypialnię? Inspiracje i pomysły na aranżację sypialni od BroMARKT

Jeśli zależy Ci na dodatkowych właściwościach materaca, jak na przykład antyalergiczność, warto wybrać wkład kokosowy lub połączenie sprężyn z lateksem czy pianką – takie wypełnienie łączy zalety obu rozwiązań, a przy tym zapobiega rozwojowi bakterii i drobnoustrojów.

Dla osób, które chcą poprawić twardość materaca, na przykład w wynajmowanym mieszkaniu, dobrym zakupem będzie też twarda mata lub topper – to tani sposób na dopasowanie łóżka do swoich preferencji! No i na koniec pamiętać, że jeśli chcesz zapewnić sobie optymalny komfort snu, nie bez znaczenia jest także stelaż łóżka – w końcu to na nim wspiera się cały materac.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2023
pixel