Wymiary łóżek jednoosobowych - jaki rozmiar łóżka do sypialni wybrać?
Jaki rozmiar łóżka wybrać dla jednej osoby? Czy da się połączyć komfort snu z zaoszczędzeniem miejsca w niewielkiej sypialni? Sprawdzamy!
Standardowe wymiary łóżek jednoosobowych
Łóżka jednoosobowe posiadają ustandaryzowane wymiary w celu zapewnienia kompatybilności z materacami i pościelą. Choć mogą one różnić się w zależności od regionu i standardów przyjętych w danym kraju, istnieją powszechnie akceptowane rozmiary. Najczęściej spotykanymi są:
-
łóżko pojedyncze standardowe, które ma około 90 cm szerokości i 190 - 200 cm długości. Jest to najczęściej występujący rozmiar łóżka tego typu, odpowiedni dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych.
-
łóżko pojedyncze XL - około 100-110 cm x 200 cm. Ta wersja łóżka oferuje nieco większą przestrzeń do spania, co jest wygodne dla osób o większym wzroście lub dla tych, którzy wykonują dużo ruchów w czasie snu.
-
łóżko pojedyncze typu półtora, czyli 140x200 cm. To rozwiązanie stanowi połączenie łóżka jednoosobowego i łóżka dwuosobowego.
Wymiary te mogą oczywiście różnić się też w zależności od producenta, na rynku znajdziemy także niestandardowe opcje, które są dostosowywane do konkretnych potrzeb klienta.
Jaka szerokość łóżka dla jednej osoby będzie odpowiednia?
Wybór odpowiedniej szerokości łóżka dla jednej osoby zależy głównie od indywidualnych potrzeb oraz oczywiście dostępnej przestrzeni w sypialni. Standardowa szerokość łóżka jednoosobowego, wynosząca około 90 cm będzie wystarczająca dla większości osób, zwłaszcza tych o drobniejszej budowie ciała. Dla osób o większej posturze lub tych, którzy potrzebują dodatkowej przestrzeni na spanie (na przykład przyzwyczajonych do spania w łóżku małżeńskim), polecany jest rozmiar 100-110 cm.
Łóżko tapicerowane 90x200 biały mat/dąb artisan EVO
Jak wspomniano wyżej, istnieje również kwestia dostępnej przestrzeni w sypialni. W przypadku mniejszych pomieszczeń, łóżko o standardowej szerokości będzie najbardziej praktycznym rozwiązaniem, które pozwoli na swobodne poruszanie się, a także umieszczenie w sypialni dodatkowych elementów, takich jak szafka nocna.
Przeczytaj na blogu:
Łóżko do sypialni – jakie wybrać, aby dobrze nam się spało?
Jaki wybrać rozmiar łóżka do sypialni? Poznaj wymiary łóżek
Rozmiar łóżka do małej sypialni
Jeśli nasza sypialnia charakteryzuje się niewielkim metrażem, przed zakupem łóżka musimy ustalić priorytety. Jeżeli w pomieszczeniu mają znaleźć się też inne meble, takie jak szafa, szafka nocna czy toaletka, warto postawić na standardowe, jednoosobowe łóżko. Pod warunkiem, że jesteśmy w stanie się na takim wyspać - w innym wypadku, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup nieco większego łóżka i rezygnacja z dodatkowych elementów wystroju sypialni. W tym pomieszczeniu to sen powinien być na pierwszym miejscu!
Jakie łóżko jednoosobowe do dużej sypialni?
Wybór łóżka do dużej sypialni jest zdecydowanie bardziej elastyczny. Po pierwsze, wielkość sypialni pozwala na eksperymentowanie z różnymi rodzajami i rozmiarami łóżek. Warto rozważyć pojedyncze łóżko XL (ok. 100-110 cm szerokości) lub nawet łóżko typu półtora (120-140 cm szerokości), aby zapewnić sobie maksymalny komfort spania.
Kolejną kwestią jest estetyka. Duża sypialnia oferuje możliwość wyboru łóżka, które będzie stanowić centralny punkt wnętrza. Łóżka tapicerowane, z ozdobnymi wezgłowiami czy baldachimem dodadzą wnętrzu ciekawego klimatu.
Łóżko do pokoju młodzieżowego 90x200 cm LENCE
Jeśli duża sypialnia ma pełnić też inne funkcje, warto zastanowić się nad zakupem łóżka z wbudowanymi szufladami czy pojemnikiem na pościel, aby optymalnie wykorzystać przestrzeń.
Jak wybrać łóżko dla dzieci i nastolatków?
Wybór odpowiedniego łóżka dla dzieci i nastolatków wymaga uwzględnienia zarówno ich potrzeb rozwojowych, jak i praktycznych aspektów związanych z metrażem i funkcjonalnością sypialni najmłodszych. Oto mała ściągawka:
-
Rozmiar łóżka. Standardowe łóżko jednoosobowe o szerokości około 90 cm będzie odpowiednie dla większości dzieci, ale starsze nastolatki mogą potrzebować nieco więcej centymetrów.
-
Bezpieczeństwo. W przypadku małych dzieci, warto rozważyć łóżka zabezpieczone barierkami, zapobiegającymi upadkowi dziecka podczas snu. Dla zapewnienia bezpieczeństwa kluczowa jest solidna i stabilna konstrukcja - taka, która przetrwa na przykład szalone bitwy na poduszki.
-
Funkcjonalność. Sprytne rozwiązania będą bardzo pomocne zwłaszcza w przypadku małych sypialni, które mają być dodatkowo współdzielone. Łóżka piętrowe, łóżka wysuwane lub te z wbudowanymi szufladami na pościel będą niezastąpione w przypadku, kiedy w pokoju musi zmieścić się jeszcze biurko.
-
Jakość. Ważne jest, aby łóżko było wykonane z wysokiej jakości materiałów, które zapewniają trwałość na lata.
-
Estetyka. Przy zakupie łóżka do pokoju dziecięcego należy wziąć pod uwagę upodobania pociechy. Dzięki temu stworzymy jej przyjazne miejsce do wypoczynku. Wśród opcji dostępnych na rynku znajdziemy łóżka z wygodnymi pojemnikami na zabawki, czy też łóżka tematyczne, które mogą stymulować wyobraźnię i zainteresowania dziecka.