Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak podzielić pokój dla dzieci na dwie strefy?

2022-04-11
Jak podzielić pokój dla dzieci na dwie strefy?

Aranżacja pokoju dla dziecka to wyzwanie. Dotyczy to szczególnie starszego dziecka, które potrafi już powiedzieć swoje zdanie. Jeszcze więcej trudności pojawia się przy urządzaniu pokoju dla dwójki dzieci. Wielu rodziców zastanawia się, jak podzielić pokój chłopca i dziewczynki. Dylematów jest długa lista przy podziale przestrzeni dla dzieci, u których występuje duża różnica wieku. Jeśli dodatkowo pokój do urządzenia dla dzieci jest mały, nie trudno o zrezygnowanie. Dzieci mogą mieć wspólny pokój i jednocześnie czuć się w nim swobodnie i dobrze… razem. Jak podzielić pokój dzieci?

W pokoju rodzeństwa każdy powinien mieć swoje miejsce

Bardzo często o tym zapominamy, że pokój dzieci powinien być urządzony tak, aby każde z rodzeństwa miało w nim swoją przestrzeń. Czasem jest to bardzo trudne, bo pomieszczenie jest wąskie lub ma mały metraż, jest w nim dużo skosów i wnęk. Niezależnie od tego, jakiej wielkości jest pokój dzieci, należy go zaplanować tak, aby każdy miał w nim swój własny kąt, nie musi być duży.

Przedzielenie pokoju dla dzieci jest bardzo dobrym pomysłem. Okazuje się, że sprawdza się nawet w małych pomieszczeniach dzięki wielu ciekawym patentom. Podział nie musi wcale oznaczać konieczności postawienia ściany. Czasem wystarczy wydzielić dwie strefy za pomocą kolorów lub dekoracji. To w zupełności wystarczy, aby dzieci mogły poczuć swoją odrębność.

Wydaje się, że im dzieci są starsze, tym trudniejsze jest przedzielenie pokoju, ponieważ każdy chce mieć swój własny i taki podział ich nie satysfakcjonuje. Jeśli zmagasz się z takim problemem, to wyobraź sobie, że w jednym pomieszczeniu muszą zamieszkać nastolatek i kilkumiesięczny maluch. Tak, to też się zdarza i rodzice muszą sobie z tym poradzić.

Poznaj nasze sposoby na przedzielenie pokoju dla dzieci. Mamy pomysł zarówno na małą, jak też dużą przestrzeń. Wiemy, jak podzielić pokój dla chłopca i dziewczynki oraz jak podzielić pokój na dwie strefy, kiedy ma w nim zamieszać rodzeństwo przy dużej różnicy wieku.

Łóżko piętrowe z biurkiem Smile 3

Łóżko piętrowe z biurkiem Smile 3

Jak podzielić pokój dzieci kolorami?

To patent, który wykorzystasz w każdym dziecięcym pokoju, również tym małym i wąskim. Nie jest to wyraźne postawienie granicy pomiędzy dwoma strefami, ale pozwalamy każdemu z dzieci zdecydować o tym, jak ma wyglądać ich pokój. Inne upodobania mają dziewczynki, a inne chłopcy. Gusta zmieniają się wraz z wiekiem, a więc starszemu rodzeństwu na pewno podobać się będą inne kolory niż młodszemu.

Zatem jak podzielić pokój na dwie strefy, wykorzystując do tego kolory. Najprościej jest wyznaczyć umowną granicę, która przechodzi przez środek pokoju. Po jednej stronie na ścianie znajdzie się inny kolor, niż po drugiej. Dodatkowo można też udekorować ściany fototapetami, pozostawiając pozostałe w neutralnej barwie – białej, szarej lub beżowej. Wybierając kolory, oczywiście kierujemy się upodobaniami dzieci. Musimy jednak pamiętać, że jest to wciąż jedno pomieszczenie i cała aranżacja powinna być spójna. Jeśli decydujemy się na różne kolory ścian, to meble powinny być takie same, z jednej kolekcji. Przy ścianach, które są jednakowe w całym pokoju, można nieco poeksperymentować z meblami, np. jeden wzór, a dwa różne kolory – szary i drewno lub biel i czerń. Ciekawie będą prezentowały się również różne uchwyty przy szafkach.

Kolorowe meble do pokoju dziecięcego do wydzielenia stref

Zestaw mebli dla dziecka TED 9 - dostępne z dodatkiem koloru wrzosowego, niebieskiego oraz zielonego

Przedzielenie pokoju dla dzieci meblami

Jak podzielić pokój dzieci, aby jednak każde miało zdecydowanie więcej prywatności? Wykorzystaj do tego wysoki regał, komodę lub szafę. To praktyczne rozwiązanie, ponieważ są to meble przeznaczone do przechowywania książek, ubrań, zabawek i rzeczy osobistych. Wypełniając regał książkami lub ozdobnymi pojemnikami i pudełkami, tworzymy "ścianę", przez którą niewidoczne jest to, co się dzieje po drugiej stronie, podobnie jest w przypadku szafy. Jeżeli pokój dzieci ma duży metraż, warto jest zdecydować się na podwójną szafę, dzięki której każdy będzie miał swoją własną i dodatkowo dostęp do niej od swojej strony pokoju.

Przedzielenie pokoju dla dziecivzapewnia już mniejszą prywatność, ponieważ jest to mebel stosunkowo niski. Na komodzie mogą się jednak znaleźć wspólne zdjęcia rodzeństwa, dzięki czemu powstanie miejsce łączące wyraźnie dwie strefy. Pokój dzieci możesz również przedzielić łóżkiem piętrowym lub też podwójnym biurkiem.

Biurko z nadstawką nadające się do przedzielenia pokoju

Funkcjonalne biurko z nadstawką Brose 2

Duży pokój podzielony na dwa mniejsze ścianką działową

Łatwiejsze zadanie mają ci rodzice, którzy mogą dla swoich dzieci przeznaczyć duże pomieszczenie. Nie tylko zmieści się w nim więcej mebli i pozostanie dużo wolnej przestrzeni, ale też można taki pokój podzielić na dwa mniejsze. Jak podzielić pokój rodzeństwa z wykorzystaniem ścianki działowej?

Bardzo dobrze sprawdzi się do tego płyta gipsowo-kartonowa. Łatwo się ją montuje, jest stabilna i trwała. Jednocześnie wyróżnia się bardzo dobrymi właściwościami izolacyjnymi. Dużą zaletą płyt gipsowo-kartonowych jest ich dźwiękoszczelność. Przy podzieleniu pokoju za pomocą ścianki działowej można postawić ją krótszą niż długość czy szerokość pokoju i tym samym zostawić przejście. Nawet przy takim rozwiązaniu dźwięk jest wyraźnie stłumiony, co przekłada się na zdecydowanie większą prywatność. W pokoju dzieci bardzo ważnym parametrem jest odporność na uszkodzenia mechaniczne i taka jest płyta gipsowo-kartonowa.

A może przedzielenie pokoju parawanem?

To sposób, który często jest wykorzystywany przy przedzieleniu pokoju wielofunkcyjnego. Doskonale sprawdza się w kawalerkach oraz na otwartej przestrzeni. Parawany występują w wielu wariantach, można kupić już gotowe lub na specjalne zamówienie w dowolnym wzorze, również takim, pasującym do dziecięcego pokoju. Parawan również, podobnie jak ścianka działowa czy też wysokie meble zapewniają dużą prywatność. Składają się one najczęściej z kilku ścianek, które ustawia się dowolnie tak, jak najlepiej nam pasuje. Są parawany z metalowym lub drewnianym stelażem oraz materiałowym wypełnieniem. Zdarzają się też parawany z papierowym wypełnieniem. W ostatnim czasie duże zainteresowanie zyskały parawany w całości wykonane z drewna.

Podzielenie pokoju malucha i starszaka lub nastolatka

To chyba jest największe wyzwanie, jakiemu muszą sprostać rodzice. Jeśli pomiędzy dziećmi jest duża różnica wieku, podział pomieszczenia powinien być bardzo widoczny. Każde z rodzeństwa ma już inne potrzeby, starsze być może jest już w okresie dojrzewania i buntu, podczas gdy młodsze jeszcze budzi się w nocy i wymaga stałej opieki rodzica. Jak podzielić pokój dzieci w takim przypadku?

Na pewno warto postarać się o jego przedzielenie meblem, ścianką działową lub chociaż parawanem. Mało miejsca zajmują też zasłony zawieszone przy suficie na szynie. W pokoju maluszka powinno stanąć łóżeczko, komoda, a także szafka na najpotrzebniejsze rzeczy. Być może przyda się już też miejsce na zabawki. W strefie dla starszaka i nastolatka nie może zabraknąć łóżka, biurka, szafy i regału. Warto, aby meble były takie same, w jednym kolorze, z tej samej serii. Kolory w obu strefach mogą być różne.

Już wiesz, jak podzielić pokój na dwie strefy i zapewnić każdemu z dzieci miejsce dla siebie. W małym pomieszczeniu możesz to zrobić za pomocą kolorów lub praktycznego regału, w większym dobrze sprawdzi się ścianka działowa. Pozwól swoim dzieciom wziąć czynny udział w aranżacji ich pokoju. To bardzo dużo dla nich znaczy, szczególnie jeśli każde będzie mogło wybrać coś tylko dla siebie.

Jak podzielić pokój dla dzieci na dwie strefy
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022

Polecane

pixel