Co to jest łóżko kontynentalne - opis i charakterystyka
Zastanawiasz się, jakie łóżko do sypialni wybrać? Mebel, który pozwoli na komfortowy sen, a jednocześnie doda pomieszczeniu eleganckiego sznytu? Odpowiedzią jest łóżko kontynentalne! Sprawdź z nami jego wady i zalety.
Wybór odpowiedniego łóżka ma kluczowe znaczenie dla jakości odpoczynku. To właśnie dzięki niemu efektywnie regenerujemy siły po ciężkim dniu i budzimy się rano, przygotowani na nowe wyzwania. Mało tego - ergonomiczna konstrukcja i odpowiednio dobrany materac wpływają na nasze zdrowie poprzez wspieranie kręgosłupa. Odpowiednio dobrane łóżko determinuje także estetykę i funkcjonalność całej sypialni. Połączenie tych dwóch aspektów bez wątpienia stanowi właśnie łóżko kontynentalne. Widziała je już pewnie większość z nas, natomiast nie każdy wie, co kryje w sobie jego skomplikowana konstrukcja.
Co to jest łóżko kontynentalne?
Łóżko kontynentalne to eleganckie i funkcjonalne rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą wyspać się po królewsku! Historia tego łóżka sięga początków XX wieku w kontynentalnej Europie, gdzie pierwotnie zaczęło się stosować dwie oddzielne ramy i materace, z których jedna, większa, była osadzona na solidnej podstawie, zapewniając użytkownikom wygodę i wsparcie kręgosłupa.
Początkowo, łóżka te były symbolem luksusu, dostępne głównie dla elitarnych grup społecznych. Z czasem, dzięki rozwojowi technologicznemu i zmieniającym się preferencjom konsumentów, łóżka kontynentalne stały się popularne na całym świecie.
Ciekawostką jest fakt, że nazwa "kontynentalna" wynika z tego, że w kontynentalnej Europie to rozwiązanie stało się standardem. W Ameryce Północnej, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, pojawiło się ono nieco później, ale szybko zyskało uznanie ze względu na komfort i elegancję, jakie oferuje.
Łóżko Kontynentalne 160x200 HEKTOR
Charakterystyczną cechą łóżka kontynentalnego jest nie tylko jego wygląd, ale także budowa. Zazwyczaj składa się ono z solidnej ramy, sprężynowego podparcia, materaca oraz często dodatkowej nakładki, co sprawia, że całość daje uczucie wyjątkowego komfortu.
Dzisiaj łóżka kontynentalne dostępne są w różnorodnych stylach i rozmiarach, spełniając oczekiwania zarówno pod względem wygody, jak i estetyki. Ich uniwersalność sprawia, że są one szeroko wykorzystywane zarówno w domach, jak i w hotelach, oferując użytkownikom nie tylko zdrowy sen, ale również luksusowe doświadczenie relaksu i wypoczynku.
Przeczytaj na blogu:
Łóżko do sypialni – jakie wybrać, aby dobrze nam się spało?
Jaki wybrać rozmiar łóżka do sypialni? Poznaj wymiary łóżek
Jak zbudowane jest łóżko kontynentalne?
Łóżko kontynentalne charakteryzuje się specyficzną konstrukcją, która znacznie różni się od standardowych ram łóżek. Jak dokładnie jest zbudowane?
Dolna skrzynia zamiast stelaża
Podstawowym element, odróżniającym łóżko kontynentalne od tradycyjnego, jest zastosowanie dolnej skrzyni zamiast stelaża. Pełni ona rolę stabilnej i solidnej podstawy dla reszty konstrukcji. Na dolnej skrzyni umieszczony jest boxspring, czyli sprężynowa podstawa, która działa jako element podparcia dla materaca. Następnie kładziony jest główny materac - na przykład materac sprężynowy, czy kieszeniowy.
Pojemnik na pościel i wezgłowie
Zastosowanie skrzyni ma też aspekt praktyczny. Często pokryta tkaniną, może być wykonana z drewna lub metalu, zazwyczaj stoi na nóżkach, tworząc obszerny pojemnik na pościel, co stanowi wygodne rozwiązanie pozwalające na przechowywanie dodatkowych kołder, poduszek czy pościeli bezpośrednio pod łóżkiem.
Łóżko kontynentalne 160x200 cm z pojemnikiem na pościel DREAM pudrowy róż
Kolejnym istotnym elementem łóżka kontynentalnego jest wezgłowie, które stanowi ozdobną oraz funkcjonalną część całej konstrukcji. Taki zagłówek może być wykonany z drewna, tapicerowany tkaniną lub skórą. Jest elegancki, ale także umożliwia wygodne oparcie się podczas czytania czy oglądania filmów przed snem.
Materac i materac nawierzchniowy
Dodatkowo, na głównym materacu łóżka kontynentalnego może być umieszczony materac nawierzchniowy, zwany topperem. Jest to cienki materac lateksowy, piankowy lub wykonany z innych materiałów, który poprawia komfort użytkowania poprzez zwiększenie miękkości, regulację temperatury czy dopasowanie do indywidualnych preferencji właściciela.
Przeczytaj na blogu: Jak ustawić łóżko w sypialni?
Łóżko kontynentalne zalety
Łóżko kontynentalne wyróżnia się szeregiem zalet, które sprawiają, że mebel ten jest popularnym wyborem wśród osób poszukujących nie tylko komfortu snu, ale również estetycznego i funkcjonalnego rozwiązania do sypialni.
Niepowtarzalny desing
Jednym z głównych plusów łóżka kontynentalnego jest bez wątpienia ciekawy i niepowtarzalny design. Masywne łoże dodaje wnętrzu elegancji i wyrafinowania, a także sprawia wrażenie bardzo przytulnego i wygodnego (i nie jest to tylko wrażenie). Elementy łóżka mogą być fantazyjnie zdobione, albo minimalistyczne - bez problemu dobierzemy model kompatybilny ze stylem sypialni.
Wysokość spania
Kolejną zaletą jest charakterystyczna dla łóżka kontynentalnego wysokość spania. Dzięki zastosowaniu dolnej skrzyni zamiast tradycyjnego stelaża, łóżko to ma wyższy poziom, co ułatwia wstawanie oraz siadanie, co jest ważne szczególnie dla osób z ograniczoną mobilnością. Wysokość spania jest również ceniona przez wielu użytkowników ze względu na estetyczny wygląd sypialni oraz łatwość w utrzymaniu porządku pod łóżkiem.
Oszczędność miejsca
Oszczędność miejsca to kolejna zaleta, którą oferuje łóżko kontynentalne. Dzięki wbudowanemu pojemnikowi na pościel w dolnej skrzyni, jest idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy cenią praktyczne wykorzystanie przestrzeni.
Tapicerowane boki i wezgłowie
Tapicerowane boki i wezgłowie nadają łóżku przytulnego i jednocześnie eleganckiego charakteru. Możemy wybierać wśród nieskończonej wręcz liczby opcji - od materiałów wzorzystych, przez miękki zamsz, aż po luksusową skórę.
To wszystko sprawia, że swoją prezencją łóżka kontynentalne wręcz zachęcają do natychmiastowego zatopienia się w miękkości materaca i odpłynięcie w krainę spokojnego snu.
Wady łóżek kontynentalnych
Pomimo wielu zalet, łóżka kontynentalne mają także pewne wady, które warto wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o zakupie. Oto, na co warto zwrócić uwagę:
-
waga i gabaryty: łóżka kontynentalne są zazwyczaj cięższe i większe od tradycyjnych ram łóżek, co może być problemem w przypadku małych sypialni, a także sprawiać trudność podczas transportu;
-
cena, bo ten rodzaj łóżka jest zazwyczaj droższy niż standardowe ramy, a to ze względu na bardziej skomplikowaną konstrukcję i materiały użyte do produkcji;
-
wentylacja - ze względu na dolną skrzynię, wentylacja łóżka kontynentalnego może być nieco ograniczona, dlatego nad zakupem powinny zastanowić się osoby cierpiące na alergie na roztocza.
-
trudność w czyszczeniu - tapicerowane boki i zagłówek, choć estetyczne, mogą być trudniejsze w pielęgnacji. Zależy to oczywiście od rodzaju materiału.
-
montaż: ze względu na dużą wagę, montaż, demontaż oraz przemieszczanie łóżka kontynentalnego może wymagać dodatkowej pomocy.