Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak urządzić pokój młodzieżowy? Praktyczne wskazówki

2023-05-26
Jak urządzić pokój młodzieżowy? Praktyczne wskazówki

Pokoje nastolatków często wyrażają ich osobowość i zainteresowania, gdyż dzieciaki spędzają w nich sporo czasu. Dlatego urządzenie pokoju młodzieżowego nie należy do najłatwiejszych zadań, zwłaszcza gdy jest on nieduży lub zlokalizowany na poddaszu albo gdy w jednym pokoju mieszka dwoje nastolatków.

Jak wykorzystać dostępną przestrzeń, by zorganizować nastolatkowi strefę do nauki i odpoczynku? Jak urządzić pokój młodzieżowy, aby był nowoczesny, stylowy, a jednocześnie funkcjonalny?

Meble niezbędne w pokoju młodzieżowym

Pokój dla nastolatka służy nie tylko do wypoczynku, ale też nauki czy spotkań towarzyskich. To jego prywatna sfera, w której chce czuć się swobodnie. Wpływ na to ma dobór odpowiedniego umeblowania, które pozwoli podzielić pokój na strefy i uporządkować go pod względem funkcjonalnym.

Łóżko

Wygodne łóżko to niezbędny element wyposażenia każdej sypialni, także pokoju młodzieżowego. Powinno ono posiadać wymiary, które pozwolą nastolatkowi swobodnie na nim leżeć. Z tego względu wielu rodziców decyduje się na zakup łóżka młodzieżowe o wymiarze 90x200.

Do pokoju o większej przestrzeni można wybrać nieco obszerniejsze łóżko o wymiarze 120x200. Będzie ono komfortowe do spania, a w razie potrzeby zmieści się na nim nawet dwójka dzieci.

Nowoczesne łóżko młodzieżowe 120x200 SIREN

Nowoczesne łóżko młodzieżowe 120x200 SIREN

Łóżka młodzieżowe cechują się nowoczesnym wzornictwem i kolorystyką tapicerki oraz funkcjonalnymi rozwiązaniami. Niektóre modele są przeznaczone do ustawienia w rogu pokoju – to znacznie ułatwia zagospodarowanie przestrzeni i sprawdzi się w pokoju na planie kwadratu.

Tego rodzaju łóżka sprawdzą się, gdy w jednym pokoju mieszka dwoje nastolatków, wtedy w każdym z rogów można ustawić pojedyncze łóżko i wydzielić w ten sposób osobne strefy.

Dodatkowo wyposażone są w praktyczne schowki i pojemniki pod łóżkiem, w którym nastolatek może schować książki i zeszyty, gry planszowe, pamiątki z wakacji czy jeszcze inne rzeczy.

Jeżeli pokój nastolatka jest niewielki, można zdecydować się na sofę rozkładaną, która w dzień posłuży za wygodną kanapę do siedzenia, zaś po rozłożeniu w nocy zmieni się w komfortowe łóżko do spania.

Szafa i komoda

Każdy nastolatek musi mieć miejsce do przechowywania ubrań i rzeczy osobistych. Nawet jeśli pokój jest nieduży, urządzając go, warto znaleźć miejsce na stylową szafę i komodę. Szafa młodzieżowa może posiadać szuflady, zamykane półki oraz miejsce na wieszaki lub też pełnić funkcję małej garderoby.

Praktycznym rozwiązaniem są szafy narożne, w których znajduje się więcej przestrzeni do przechowywania i łatwiej je wkomponować w aranżację pokoju młodzieżowego. W połączeniu z komodą z tej samej linii będzie wyglądać spójnie i elegancko.

W pokoju o większej powierzchni można postawić dużą szafę z drzwiami przesuwnymi i lustrem. Z pewnością pomieści ona wszystkie rzeczy nastolatka, a lustro, odbijając wnętrze pokoju, sprawi, że optycznie pomieszczenie będzie wydawać się przestronniejsze.

Komoda nowoczesna 80 cm JORK

Komoda nowoczesna 80 cm JORK

Do małego pokoju młodzieżowego wybierz natomiast pojedynczą szafę z lustrem o szerokości 110 centymetrów. Lustro optycznie powiększy przestrzeń, a w szafie zmieszczą się wszystkie ubrania młodego człowieka. Postawiona obok komoda z kilkoma szufladami będzie świetnym uzupełnieniem i sprawdzi się do przechowywania bielizny, książek i innych rzeczy.

Tam, gdzie miejsce do przechowywania jest bardzo potrzebne, można postawić na wysoką szafę narożną, która sięgnie do samego sufitu. W ten sposób zyskasz dodatkowe schowki i maksymalnie wykorzystasz przestrzeń.

Regał na książki

Obok szafy i komody warto postawić także otwarty regał na książki. Razem stworzą spójny zestaw pasujący do wnętrza, a regał będzie pełnił dodatkowo funkcję dekoracyjną. Można na nim ustawić nie tylko ulubione lektury, ale też pamiątki z wakacji czy ramki ze zdjęciami.

Wysoki regał to mebel, który daje wiele możliwości przechowywania na stosunkowo małej powierzchni. Będzie więc pasować do małych pokoi. Podobnie swoją rolę spełnią regały w formie półek ściennych. Nie zajmą miejsca na podłodze, natomiast pozwolą jak najlepiej zagospodarować przestrzeń na ścianie.

Biurko

Biurko to bez wątpienia najważniejszy mebel w pokoju młodzieżowym. To właśnie przy biurku nastolatki się uczą, odrabiają lekcje, czytają czy grają na komputerze. Muszą więc mieć wygodne stanowisko do tych czynności.

Biurko młodzieżowe powinno posiadać szafki i szuflady, w których nastolatek będzie mógł trzymać materiały do nauki. Ciekawym rozwiązaniem jest biurko narożne, które po jednej stronie posiada blat, a po drugiej szuflady i półki.

Przeczytaj na blogu: Wysokość biurka – jak prawidłowo dopasować do wzrostu?

Można ustawić je w rogu pokoju pod oknem, zapewniając tym samym dopływ naturalnego światła do tej strefy. Będzie to sprzyjać skupieniu i koncentracji.

Biurko na metalowych nogach MULL

Biurko na metalowych nogach MULL

Innym praktycznym pomysłem może być biurko połączone z regałem. W ten sposób nastolatek zyskuje dodatkowe miejsce do przechowywania różnych rzeczy, a jednocześnie taki mebel zabiera mniej miejsca. Biurka z regałem sprawdzą się do pokoju, w którym mieszka dwoje nastolatków.

Krzesło lub krzesło obrotowe

Do każdego biurka nieodzowne jest także odpowiednie krzesło. Powinno być wykonane z trwałych materiałów, odpowiednio wyprofilowane i o odpowiedniej wysokości. Dzięki temu nastolatek będzie miał prawidłową postawę ciała podczas siedzenia przy blacie.

Krzesła tapicerowane odznaczają się atrakcyjnym wyglądem, pasują zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz. Z kolei popularne krzesła obrotowe zapewnią maksimum wygody i możliwość regulowania poszczególnych parametrów pod indywidualne potrzeby. Będą idealne do pokoju młodzieżowego.

Jak urządzić pokój młodzieżowy w bloku?

Mieszkania w bloku na ogół charakteryzują się niewielkimi przestrzeniami. Pokój dla nastolatka bywa wydzielony ścianką działową z salonu, zatem urządzenie tej przestrzeni wymaga przemyślenia. W niewielkich pokojach warto postawić na minimalizm w urządzaniu. Celem będzie optyczne powiększenie pomieszczenia.

Postaw więc na jasne i ciepłe kolory, meble wolnostojące, nie w zabudowie, oraz drobne elementy dekoracyjne, które podkreślą aranżację pokoju młodzieżowego. Wykorzystaj dobrze rogi pokoju i wszelkiego rodzaju wnęki na dodatkowe miejsce do przechowywania.

Jak urządzić pokój młodzieżowy na poddaszu?

Poddasze bywa bardzo wymagającą przestrzenią, jeśli chodzi o aranżacje. Nieregularne kształty pokoju i nierówność sufitu często uniemożliwiają zastosowanie standardowych rozwiązań.

Przy urządzaniu pokoju dla nastolatka weź pod uwagę przede wszystkim ergonomię i bezpieczeństwo. Tam, gdzie sufit ulega obniżeniu, zaaranżuj miejsce do przechowywania poprzez wstawienie regałów, niskich szaf i komód.

Łóżko i biurko powinno natomiast znajdować się w takim miejscu, by nastolatek mógł swobodnie siadać i wstawać, bez ryzyka uderzenia się w głowę o obniżający się sufit. Jeżeli pokój jest nieduży, zadbaj o optyczne powiększenie wnętrza poprzez jasne kolory, ciepłe oświetlenie i duże lustro, na przykład na drzwiach przesuwnych szafy.

Aranżacja pokoju młodzieżowego dla chłopaka

Aranżacja pokoju młodzieżowego dla chłopca powinna uwzględniać jego pasje. Warto postawić na neutralne kolory: biel, czerń, granat, ciemną zieleń czy beż i brąz.

Designerskie meble, nowoczesna lampa wisząca oraz łóżko wykonane z drewna i metalu będą prezentować się modnie i oryginalnie.

Aranżacja pokoju młodzieżowego dla dziewczyny

Urządzenie pokoju dla nastolatki może być nieco łatwiejsze niż w przypadku chłopców. Dziewczyny zwykle lubią przytulne i eleganckie wnętrza, które obecnie są na topie. Tapicerowane sofy, welurowe krzesła i drewniane szafy oraz komody będą idealnie pasować do pokoju młodej kobiety.

Jeśli chodzi o kolorystykę, dobrym wyborem będą odcienie pastelowe przełamane czymś bardziej konkretnym, na przykład dodatkami w odcieniu fuksji, butelkowej zieleni czy złota. Warto też wybrać gustowne dodatki w postaci lamp stojących, dywanu i zasłon w podobnym kolorze, które razem stworzą bardzo przytulną, dziewczęcą przestrzeń.

Oświetlenie w pokoju młodzieżowym

W pokoju nastolatka musi być kilka źródeł oświetlenia, ze względu na różne funkcje tego pomieszczenia. Oświetlenie sufitowe pełniące rolę oświetlenia głównego powinno być niezbyt jasne, nieco zimne i równomiernie rozproszone na cały pokój.

Bardzo ważna jest także lampka stojąca na biurku. Zapewni ona dobre światło do nauki nawet późnym wieczorem. Lampka powinna znajdować się po stronie prawej, jeżeli nastolatek jest praworęczny, aby podczas pisania ręka nie rzucała cienia. Powinna mieć temperaturę barwową na poziomie 4000 K – idealną do skupienia i nauki.

Praktyczna okaże się też lampka stojąca lub ścienny kinkiet przy łóżku. Da stłumione, punktowe światło idealne na wieczór, gdy nastolatek szykuje się do spania lub leży w łóżku i jeszcze coś czyta czy przegląda Internet. Taka lampka może mieć barwę około 3300 K – będzie sprzyjać odprężeniu.

Style wnętrzarskie, które sprawdzą się w pokoju młodzieżowym

Aranżacja pokoju dla nastolatka powinna uwzględniać ich upodobania. Style wnętrzarskie, które chętnie są wybierane przez młodzież, to:

  • styl skandynawski,
  • styl loft,
  • styl rustykalny,
  • styl nowoczesny,
  • styl minimalistyczny.
Pokaż więcej wpisów z Maj 2023
pixel