Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wysokość biurka – jak prawidłowo dopasować do wzrostu?

2023-10-27
Wysokość biurka – jak prawidłowo dopasować do wzrostu?

 Biurko powinno pasować do wystroju wnętrza, do rodzaju pracy, którą zamierzasz przy nim wykonywać oraz oczywiście – do Twojego wzrostu. Bardzo wiele osób spędza przy biurku kilka do nawet kilkunastu godzin dziennie, to sprawia, że szukając nowego mebla tego typu, naprawdę warto zadbać o to, aby był on nie tylko estetyczny, ale także ergonomiczny. A żeby tak było, musi w pełni odpowiadać Twoim rozmiarom!

Jaka jest standardowa wysokość biurka?

Zdecydowana większość populacji osób dorosłych mierzy od 160 do 180 cm wzrostu. To sprawia, że najpopularniejsza wysokość blatu to około 80 cm. Jednak przy takim biurku nie każdemu będzie wygodnie.

Przypominamy, że prawidłowa pozycja przy biurku to:

 • proste plecy, najlepiej wsparte o fotel dopasowany do krzywizny kręgosłupa;
 • uda znajdujące się prostopadle do podłogi oraz pod kątem około 90 stopni w stosunku do górnej części tułowia;
 • przedramiona oparte o blat biurka, również prostopadle do kręgosłupa;
 • stopy leżące płasko na ziemi lub wsparte na podnóżku o kącie nachylenia 15 stopni.

Prawidłowa postawa ciała przy biurku oczywiście nie zniweluje całkowicie długotrwałych skutków siedzenia, ale pomoże Ci znacznie je zmniejszyć. Żeby jednak jej utrzymanie było możliwe, musisz kupić biurko dopasowane do Twojego wzrostu. Jak to zrobić? Podpowiadamy!

Jak dopasować wysokość biurka do wzrostu?

Dopasowanie biurka do Twojego wzrostu jest niezbędne dla Twojej wygody, ale i – zwłaszcza w dłuższej perspektywie – zdrowia. Jeśli nie wiesz, jaka jest optymalna wysokość biurka w Twoim przypadku, nasze porady z pewnością Ci w tym pomogą. Oto, na co warto, a wręcz należy zwrócić uwagę w przypadku biurka do pracy na siedząco oraz biurka do pracy na stojąco.

Nowoczesne małe białe biurko 80 cm KAMIL

Nowoczesne małe białe biurko 80 cm KAMIL

Wysokość biurka do pracy na siedząco

Praca na siedząco to wciąć najpopularniejsza forma pracy biurowej. Nie jest jednak najzdrowsza, dlatego warto zadbać o to, żeby zarówno stół, jak i krzesło były dopasowane do potrzeb pracownika. Jak zmierzyć wysokość biurka do pracy siedzącej? Na szczęście jest to całkiem proste:

 • usiądź na krześle i opuść swobodnie ramiona;
 • następnie poproś kogoś, żeby zmierzył odległość od Twoich łokci do podłogi – na takim poziomie powinien znajdować się blat Twojego biurka.

I tyle! Teraz pozostaje tylko znaleźć mebel o odpowiednich parametrach.

Wysokość biurka do pracy na stojąco

Stojące stanowisko pracy jest normalne w niektórych zawodach, ale w przypadku pracy biurowej wciąż jest całkiem świeżą innowacją. Warto jednak popularyzować biurka do pracy na stojąco, bo mają liczne zalety!

Przede wszystkim ta pozycja w mniejszym stopniu obciąża kręgosłup, pozwala na większe spalanie kalorii oraz pozytywnie wpływa na stopień aktywności pracownika w ciągu dnia. To z kolei przekłada się na obniżenie ryzyka niektórych chorób cywilizacyjnych, jak cukrzyca czy problemy z układem krążenia.

Ale do rzeczy – jeśli chcesz pracować na stojąco, oto, na co musisz zwrócić uwagę:

 • tak samo jak w przypadku biurka do pracy siedzącej, zaczynamy od łokci. Jednak tym razem stań w pozycji stojącej i opuść luźno ramiona, a następnie zmierz odległość od łokcia do podłogi. Blat biurka powinien znajdować się na takiej wysokości;
 • następnie ustaw monitor laptopa lub komputera w taki sposób, żeby znalazł się na wysokości Twojego wzroku;
 • na koniec rozważ inwestycję w specjalną matę lub dywanik, które pomogą Ci zredukować zmęczenie nóg – pamiętaj, że praca w pozycji stojącej, chociaż znacznie zdrowsza dla kręgosłupa, może obciążać dolne partie ciała!

A co zrobić, jeśli pracujesz w biurze i nie możesz pozwolić sobie na pełną personalizację swojego stanowiska pracy? W takiej sytuacji postaw na ergonomiczne akcesoria, takie jak podnóżek, krzesło z regulacją wysokości, ruchome podłokietniki i zagłówek. Dzięki temu zapewnisz sobie maksimum komfortu oraz możliwość dopasowania pozycji do wysokości blatu.

Biurko dla dziecka – jaka wysokość biurka?

W przypadku biurka dla dziecka wybór wysokości także powinien zależeć od jego wzrostu, a także wieku oraz ogólnego przeznaczenia mebla. Prawdopodobnie Twoja pociecha będzie odrabiać przy biurku lekcje, uczyć się, ale także czytać, rysować czy w końcu grać na komputerze. Jak zadbać o to, żeby w czasie tych aktywności dziecko utrzymywało prawidłową postawę?

Poniżej kilka generalnych wskazówek!

 • O ile to możliwe, wybierz biurko z regulowanym blatem – zaczynamy mocnym akcentem, ale w przypadku dzieci taki mebel to inwestycja! Maluchy szybko rosną, a zakup biurka, którego blat można obniżać i podnosić, pomoże Ci uniknąć konieczności kupowania co roku nowego stołu.
 • Weź pod uwagę wiek dziecka – maluchy mające od 3 do 7 lat zazwyczaj potrzebują biurka o wysokości około 50 cm. Starsze dzieci, 8-12 lat, w zależności od wzrostu mogą korzystać z mebla mającego 61 do 76 cm, a nastolatki powinny mieć blat biurka na wysokości 71 do 76 cm.

Oczywiście te wytyczne są bardzo ogólne, ale pozwolą Ci ustalić, czego dokładnie szukasz. Najważniejsze, żeby dziecku było wygodnie przy biurku oraz żeby blat stolika oferował wystarczająco dużo miejsca do pracy i zabawy. Zobacz biurka dla nastolatka.

Biurko młodzieżowe NELSE

Biurko młodzieżowe NELSE

Wymiary biurka – co wziąć pod uwagę przy wyborze?

Podsumowując – przy wyborze biurka trzeba wziąć pod uwagę wzrost i wiek użytkownika – zwłaszcza w przypadku dziecka, które będzie jeszcze rosnąć. Poza tym weź pod uwagę sposób, w jaki wykonujesz swoją pracę – czy musisz cały czas siedzieć, czy możesz realizować swoje zadania stojąc. A także powierzchnię przestrzeni roboczej, której będziesz potrzebować, żeby wygodnie zmieścić na niej wszystkie niezbędne Ci w ciągu dnia akcesoria.

Przeczytaj na blogu: Jak urządzić pokój młodzieżowy? Praktyczne wskazówki

Na koniec nie można też zapominać, że mało kto ma w domu czy w firmie nieograniczoną przestrzeń, dlatego meble, i biurka nie są tu wyjątkiem, powinny być dostosowane również do rozmiarów pomieszczenia. Niestety, znalezienie idealnego stołu roboczego to niełatwa sprawa, ale zapewniamy Cię, że warto poświęcić na to więcej czasu. To w końcu inwestycja w Twój komfort i zdrowie, która na pewno Ci się zwróci.

A jeśli szukasz wysokiej jakości, wygodnych biurek – zapoznaj się z naszą ofertą! W BroMARKT mamy dla Ciebie szeroki wybór mebli biurowych, idealnych zarówno dla firm, jak i do home office!

Pokaż więcej wpisów z Październik 2023

Polecane

pixel