Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zachować work-life balance pracując w domu? Rozwiązania dla lubiących innowacje

2020-09-23
Jak zachować work-life balance pracując w domu? Rozwiązania dla lubiących innowacje

Zachowanie work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym jest zdecydowanie trudniejsze w dobie pracy zdalnej. Jak zorganizować przestrzeń, żeby wydzielić miejsce do pracy i relaksu? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Work-life balance a home office - jak to pogodzić?

Pierwsza połowa 2020 roku zmieniła podejście do wykonywania pracy. Wiele osób musiało się odnaleźć w systemie home office, czyli pracy zdalnej z domu. Biorąc pod uwagę swoich bliskich, którzy w tym samym czasie i na tej samej przestrzeni musieli wykonywać swoje zawodowe czy szkolne obowiązki, można sobie wyobrazić, że nie zawsze było to łatwym zadaniem. Zwłaszcza w kontekście filozofii work-life balance, czyli równowagi między pracą a odpoczynkiem i czasem wolnym. Kiedy nie możemy zamknąć służbowego komputera i wyjść z biura, musimy sobie radzić inaczej, szukając różnych możliwości wydzielenia „strefy gabinetowej” i „kącika do relaksu”.  Jak to zrobić? Warto zacząć od ustalenia, również z innymi domownikami, że w okresie home office panują w domu określone zasady, których dla dobra wszystkich, nie można łamać. Przede wszystkim będą to godziny pracy, podczas których na przykład jadalnia zamienia się w biuro i nie może być wykorzystywana do innych celów czy wzajemne poszanowanie ciszy. Resztę celów pomoże spełnić odpowiednia aranżacja wnętrza i sprytne patenty, które pomogą oddzielić życie zawodowe od prywatnego. 

Regał pod telewizor Greg

Wydzielenie kącika do pracy w domu

Jeśli masz osobny pokój, do którego możesz wstawić biurko, szafki na dokumenty i duży monitor to świetnie. Ale tak naprawdę wcale nie musisz dysponować gabinetem z prawdziwego zdarzenia, żeby na najwyższym poziomie wykonywać swoją pracę zdalnie. Wystarczy mądrze zorganizować kącik do pracy, który pozwoli Ci się skupić i nieco oddzielić od reszty domowników. 

Jeśli organizujesz mały gabinet do pracy zdalnej, powinieneś w przemyślany sposób usytuować biurko. Najlepiej, jeśli będzie się znajdowało pod oknem, gdzie zapewnisz sobie najlepszy dostęp do światła, a dodatkowo będziesz mógł wykorzystać parapety jako przedłużenie biurka. Wszystko, co dzieje się bezpośrednio za Twoimi plecami (bawiące się dzieci, gotujący przy aneksie kuchennym partner) może Cię rozpraszać, dlatego warto oddzielić Twoje miejsce do pracy od reszty salonu na przykład lekką, nowoczesną meblościanką, a w mniejszych pomieszczeniach - regałem czy nawet minimalistycznym parawanem. Takie rozwiązanie zapewni Ci też odpowiednie tło podczas rozmów na Skype, kiedy nie chcesz, żeby Twojego rozmówcę dekoncentrowały osoby znajdujące się z tyłu. 

Przeczytaj na blogu:

Ściana telewizyjna w salonie. Jakie meble wybrać, jak zaaranżować?

Jaka szafka pod telewizor? Porady od Bromarkt

Pamiętaj o tym, że strefa do pracy zdalnej, powinna być maksymalnie zbliżona do autentycznych biurowych warunków, dlatego zapewnij sobie nie tylko potrzebne gadżety (lampkę, organizery, wygodny w obsłudze kalkulator), ale też dostęp do gniazdek elektrycznych, do których będzie można podłączyć komputer, ładowarkę do telefonu czy głośniki. Przedłużacze przecinające pokój wzdłuż i wszerz absolutnie nie będą sprzyjać Twojej wygodzie i nie sprawią, że Twoja praca będzie bardziej efektywna. 

Biurko z półką i szufladą Merkury

Staraj się wykorzystywać mądrze meble (na przykład szafę do salonu bądź szafkę pod telewizor) do swoich zawodowych celów - oczywiście, o ile znajdują się w bezpośredniej odległości od Twojego biurka. Rozpraszanie przedmiotów związanych z pracą po całym domu nie będzie sprzyjać odprężeniu po pracy, bo wszędzie będą o sobie przypominały obowiązki i deadline’y.

Przeczytaj na blogu:

Jak urządzić przytulny salon? Sprawdź inspiracje od BroMarkt!

Kolejna ważna rzecz - wydzielenie strefy do pracy nie oznacza, że nie możesz wprowadzić do niej żadnego przyjaznego elementu. W końcu nad obowiązkami pochylasz się kilka godzin dziennie! Wystarczy zielona roślina, która poprawi Ci nastrój, zdjęcie powieszone nad biurkiem, dyfuzor na olejki aromaterapeutyczne, służące koncentracji czy po prostu możliwość uchylenia okna i wpuszczenia do pomieszczenia świeżego powietrza. 

Domowy gabinet - jakich błędów nie popełniać?

Jeśli chcesz zachować zdrową równowagę między  życiem zawodowym a prywatnym, podczas organizacji miejsca do pracy zdalnej wystrzegaj się kilku błędów. To przede wszystkim upieranie się przy pracy w sypialni czy na miękkiej kanapie przed telewizorem - te miejsca z założenia przeznaczone są na relaks. Oddzielenie stref do odprężenia i maksymalnej koncentracji wymaga Twojego świadomego wysiłku - staraj się ich nie mieszać, wychodząc z założenia, że będzie Ci wygodnie uczestniczyć w szkoleniu online w łóżku. Na krótką metę taka decyzja ma uzasadnienie, ale szybko sprawi, że sypialnia, a więc królestwo relaksu, ciszy i izolacji, zacznie Ci się kojarzyć z obowiązkami i stresem. Unikaj też ustawiania komputera czy dokumentów przy blacie szafki, zamiast przy wygodnym stoliku - absolutną koniecznością jest zajmowanie prawidłowej i zdrowej dla Twojego ciała pozycji.

Zobacz meble biurowe

Wiesz już, jak zorganizować przestrzeń w domu, żeby w 100% sprzyjała pracy, ale też pozwalała Ci po niej odpocząć? Teraz czas na działanie! Zadbaj o odpowiednie oświetlenie, meble i oddzielenie strefy służącej do wykonywania obowiązków od tej, w której możesz się oddać błogiemu nicnierobieniu. Dzięki temu nie tylko łatwiej się skoncentrujesz, ale też szybciej zregenerujesz się po godzinach!

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020

Polecane

pixel