Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kuchnia z jadalnią. Dowiedz się, jak ją urządzić!

2023-02-14
Kuchnia z jadalnią. Dowiedz się, jak ją urządzić!

Kuchnia z jadalnią i salonem jako jedna, otwarta przestrzeń, to dziś zdecydowanie najpopularniejsze rozwiązanie w nowych mieszkaniach. Choć urządzenie takiego wnętrza bywa wyzwaniem, ma ono mnóstwo zalet. Wśród nich te najważniejsze – nawet mała kuchnia z jadalnią może wyglądać świetnie i być w 100% funkcjonalna.

W artykule znajdziesz najważniejsze wskazówki oraz pomysły ze sklepu Bromarkt.pl, który oferuje kuchnie modułowe idealne do aranżacji kuchni z salonem i jadalnią.

Zobacz także Kuchnie modułowe – czym są? Poznaj zalety kuchni systemowej

Zaplanuj przestrzeń i strefy w kuchni z jadalnią

W każdym projekcie otwartego wnętrza kluczowe jest rozplanowanie poszczególnych funkcji. W salonie z jadalnią i kuchnią będą to strefa wypoczynku (meble wypoczynkowe w salonie), strefa gotowania i przygotowywania posiłków (zabudowa kuchenna) oraz strefa jadalniana (stół i krzesła).

Zobacz także Jak zaplanować ergonomicznie kuchnię, aby osiągnąć optymalną funkcjonalność?

Strefa gotowania

Jeśli chcesz połączyć kuchnię z jadalnią na jednej przestrzeni, najlepszy układ mebli kuchennych dla Ciebie to:

  • układ jednorzędowy, czyli kuchnia na jednej ścianie, a tuż obok niej stół i krzesła;
  • kuchnia jednorzędowa + wyspa/półwysep z wysokimi krzesłami;
  • kuchnia w kształcie litery L (czyli kuchnia narożna), a na środku, pomiędzy kuchnią a salonem, stół oraz krzesła;

Projektując zabudowę kuchenną, koniecznie musisz wziąć pod uwagę dwie ważne zasady: zasadę trójkąta roboczego oraz zasadę 5 stref funkcjonalnych, zgodnie z którą trzeba ustawić meble kuchenne i sprzęty AGD.

Na czym polega zasada trójkąta roboczego?

To najważniejsza zasada ergonomii w kuchni. Oddaje ona sposób, w jaki korzysta się z tego pomieszczenia. Najpierw sięgasz do lodówki po produkty, potem myjesz je i przygotowujesz, a na końcu pieczesz/gotujesz/smażysz.

Jeśli zaplanujesz kuchnię w taki sposób, nie będziesz musiał/a się po niej niepotrzebnie kręcić, co skróci czas przygotowywania posiłków.

Jak urządzić kuchnię zgodnie z zasadą trójkąta roboczego? Trzy najważniejsze urządzenia kuchenne (lodówka, zlewozmywak, płyta/kuchenka) powinny tworzyć na planie Twojej kuchni wierzchołki trójkąta. Boki trójkąta należy zagospodarować przy pomocy blatów roboczych i ciągów szafek wiszących oraz stojących.

Na czym polega zasada 5 stref funkcjonalnych w kuchni?

Uzupełnieniem zasady trójkąta roboczego w projekcie kuchni jest podział zabudowy kuchennej na 5 stref funkcjonalnych (patrząc od lewa do prawa).

  • Strefa zapasów: powinna być umiejscowiona jak najbliżej wejścia do kuchni od jego lewej strony. Tutaj wypakowujemy produkty i chowamy je w szafkach czy specjalnych półkach typu cargo. To miejsce na makarony, kasze, pieczywo, cukier itd. Tu także powinna stanąć lodówka.
  • Strefa przechowywania: miejsce, w którym trzymasz garnki, patelnie, kubki, talerze, sztućce itd. Meble kuchenne w tej strefie muszą mieć więc dużo półek (najlepiej typu cargo), pojemnych szuflad z wkładami oraz miejsca na drobny sprzęt AGD i kuchenne akcesoria.
  • Strefa zmywania: musi stanąć tu zlewozmywak oraz bateria kuchenna. Pod szafką jest miejsce na kosz na śmieci i pojemniki do segregacji odpadów. Tutaj też powinna znaleźć się szafka na detergenty potrzebne w kuchni.
  • Strefa przygotowywania posiłków: tu podstawą jest duży blat roboczy oraz miejsce na podręczne akcesoria – jak deski do krojenia, noże itd. Mogą też znaleźć się tu produkty takie jak kawa, herbata, sól, cukier, przyprawy, zioła w podręcznych pojemniczkach. Meble do kuchni w tej strefie trzeba więc wyposażyć w pojemne szuflady oraz otwarte półki.
  • Strefa gotowania: znajduje się tu płyta grzewcza i piekarnik, nad nimi okap. Niezbędny jest też blat roboczy do odstawiania garnków i patelni. Tu jest miejsce na kuchenkę mikrofalową oraz – jeśli tak Ci jest wygodniej – na pojemną szafkę na garnki, rondle, naczynia żaroodporne i blachy do pieczenia.

Zobacz także Kuchnia otwarta na salon – jak urządzić? Najlepsze rozwiązania

Inspiracje na funkcjonalną kuchnię z jadalnią znajdziesz w sklepie Bromarkt.pl. Wszystkie z proponowanych tam kolekcji mebli kuchennych systemowych doskonale nadają się do aranżacji aneksu kuchennego z jadalnią.

Zestaw mebli kuchennych EMILY

Najlepsza opcja do mieszkań w bloku to kuchnia modułowa w ponadczasowym, neutralnym kolorze. Może to być biel (np. z drewnem), beż, kolor kawowy czy jasna szarość. Ciekawą propozycją jest kuchnia modułowa Emily z pięknymi frezami dookoła jasnego frontu.

Nowoczesna kuchnia dąb artisan czarny MILANO

Warto zwrócić uwagę na coraz modniejsze meble do kuchni w kolorze czarnym, idealne do aneksu kuchennego. Taki jest np. nowoczesny zestaw mebli kuchennych Milano. Popularny odcień dębu artisan oraz głęboka czerń to duet, który stworzy nowoczesną, designerską kuchnię.

Strefa jadalniana

W projekcie jadalni najważniejszy jest stół i pasujące od niego krzesła. Co warto wiedzieć o aranżacji jadalni przy kuchni?

  • Na jedną osobę powinno przypadać co najmniej 40x60 cm miejsca przy stole – tyle jest potrzebne, by wygodnie rozłożyć talerze oraz sztućce.
  • Czteroosobowa rodzina powinna mieć stół o rozmiarach ok. 120x80 cm.
  • Minimalna odległość stołu od ściany to 55 cm, ale by naprawdę swobodnie móc odsunąć krzesło, potrzebujesz ok. 75 cm.

Czy do jadalni wybrać stół okrągły czy kwadratowy/prostokątny? Okrągły pomieści więcej osób, ale potrzebujesz więcej miejsca na jego ustawienie. No i nie da się go umieścić przy ścianie, tak jak modelu prostokątnego czy kwadratowego.

Najmodniejsze teraz modele to stoły okrągłe, które mają też tę wielką zaletę, że są bezpieczniejsze dla dzieci (brak kantów).

Jak dobrać wysokość krzeseł do stołu? Idealna odległość siedziska od podłogi to ok. 40-45 cm. Od blatu stołu siedzisko powinno dzielić ok. 30 cm – to tyle, by dało się wygodnie siedzieć i zachować prawidłową postawę ciała.

Funkcjonalna kuchnia z jadalnią. Podsumowanie

Szukając pomysłu na aranżację kuchni z jadalnią, trzeba w pierwszej kolejności przemyśleć funkcjonalność tego pomieszczenia. Warto więc wziąć sobie do serca proponowane przez nas w tym artykule kolejności mebli kuchennych i sprzętów oraz wymiary, wysokości i odległości zarówno w kuchni, jak i w jadalni.

Wygląd, czyli estetyka kuchni, choć też ważna, jest rzeczą drugorzędną. Dopiero gdy masz pewność, że Twój plan na kuchnię z jadalnią jest prawidłowy, warto poświęcić czas na dobór materiałów, koloru frontów, wyglądu uchwytów, tapicerki krzeseł w jadalni.

Dobre oświetlenie przestrzeni

Kuchnia z jadalnią musi być odpowiednio oświetlona. Bardzo ważny jest stały dostęp do światła dziennego. Oprócz tego w kuchni oraz w jadalni musi pojawić się oświetlenie ogólne.

Najczęściej jest to plafon lub lampa wisząca w kuchni oraz lampa wisząca czy żyrandol w jadalni. Uzupełnieniem bywają kinkiety, czyli lampy boczne, wieszane na ścianach.

W kuchni nie może też zabraknąć oświetlenia punktowego. To np. lampki led, reflektorki czy taśmy, które podświetlają blat kuchenny oraz szafki.

Kuchnia z jadalnią musi być spójna stylem i kolorami

Ostatnią kwestią, na którą musisz koniecznie zwrócić uwagę przy urządzaniu kuchni z jadalnią, jest spójność aranżacyjna. Otwarta przestrzeń salonu, jadalni i aneksu kuchennego powinna być zaprojektowana w pełen harmonii sposób. Ważny jest ten sam styl, podobna kolorystyka, dobór dodatków i materiałów oraz np. wzorów drewna.

Świetnie wygląda w takim pomieszczeniu jednolita podłoga – w sklepach znajdziesz szeroki wybór drewnopodobnych płytek ceramicznych, które wyglądają identycznie jak panele czy drewniane deski. Jeśli decydujesz się na podłogę w kuchni odcinającą się od wzoru w salonie czy jadalni, zwróć uwagę, aby te motywy wzajemnie do siebie pasowały.

Białe meble kuchenne w połysku BLANKA 4

Które z dostępnych w sklepie Bromarkt.pl kuchni modułowych będą najlepsze do kuchni połączonej z salonem? Polecamy ponadczasową biel, taką jak w zestawie mebli kuchennych Blanka. Do prostej białej kuchni najlepszym towarzystwem będzie stół z jasnego drewna lub kontrastowy czarny stół z szarymi lub białymi krzesłami.

Kuchnia SILVER Zestaw 5

Wolisz kuchnię w szarościach? Nasz pomysł to nowoczesna kuchnia Silver z frontami w szarym połysku. Taka zabudowa będzie pasować zwłaszcza do wnętrz w stylu glamour.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2023
pixel