Mała garderoba - dowiedz się jak urządzić!
Mała garderoba = duże wyzwanie? Nie musi tak być! Najważniejsze to określić swoje potrzeby i wszystko odpowiednio zaplanować. Nie wiesz jak? Sprawdź nasze inspiracje. To prawda, że niewielki metraż nakłada pewne ograniczenia, a każda kobieta chciałaby mieć garderobę niczym Carrie Bradshaw z „Sex and the city. Niemniej nawet najmniejsza garderoba może być poręczna, funkcjonalna, stylowa, a przede wszystkim może pomieścić ubrania i dodatki, pomagając zachować w mieszkaniu porządek i harmonię.
Projekt małej garderoby – co powinien zawierać? Kluczowe wskazówki
Nasz cel? Zaprojektować wymarzoną garderobę. Na początek:
- Należy dokładnie zagospodarować miejsce, by maksymalnie wykorzystać całą przestrzeń. Tutaj liczy się każdy centymetr przestrzeni. Dobrze, by było to osobne pomieszczenie, choć oczywiście można również wydzielić miejsce w sypialni lub przedpokoju. W przypadku domku jednorodzinnego dobrym rozwiązaniem jest mała garderoba na poddaszu.
- Kolejna kwestia to ustalenie rozmiaru garderoby. Do swobodnego przechowywania ubrań i obuwia minimalne wymiary wnętrza powinny wynosić 3,5-4 m2. Taka garderoba, wbrew pozorom, pomieści również dodatki typu apaszka, krawat, biżuteria.
- Odpowiednio przemyślana zabudowa meblowa. Już na wstępie projektowania garderoby warto zaplanować, jakie meble się w niej znajdą. Idealnym rozwiązaniem są szafy przesuwne. Jest to mebel, który w sprytny i wygodny sposób wykorzysta każdy centymetr przestrzeni.
Jeśli wnętrze nakłada na nas ograniczenia, zamiast dwóch szaf czy komód lepiej sprawdzi się jedna, ale „inteligentna” i dobrze przemyślana szafa przesuwna, z systemem wysuwanych szuflad, półek i drążków na wieszaki, w których można przechować bieliznę i dodatki, a także płaszcze, marynarki, sukienki itp. Każda, nawet najmniejsza przegródka, znajdzie zastosowanie.
Przeczytaj na blogu: Projektowanie garderoby - najważniejsze zasady dotyczące aranżacji wnętrza garderoby
W związku z tym należy się zastanowić, ile półek i szuflad przyda się do komfortowego przechowywania. Sprawdź rozwiązania proponowane przez Bromarkt i wybierz dopasowane do własnych potrzeb.
- Wentylacja – bardzo często pomijany element podczas planowa małej i wąskiej garderoby, a tak bardzo potrzebny. Gdy jej zabraknie, w pomieszczeniu może pojawić się pleśń i towarzyszący jej zapach stęchlizny.
- Dobre oświetlenie – planując przestrzeń do przechowywania, obowiązkowo musisz je uwzględnić, najlepiej jasne i docierające do każdego zakamarka pomieszczenia.
- Lustro – bez niego ani rusz! Zastanów się więc, czy wolisz szafę z wbudowanym lustrem (wygodne rozwiązanie 2w1 oszczędzające przestrzeń), czy lustro na ścianie garderoby.
Duża szafa na ubrania dąb craft biały IKAR
Mała garderoba w sypialni
Czy w małej sypialni można zaaranżować garderobę? Oczywiście, że tak! Jest to rozwiązanie, które doskonale sprawdza się w praktyce, ponieważ to właśnie po wstaniu z łóżka, zanim pójdziemy pod prysznic, wybieramy ubrania.
Najłatwiejszym sposobem na wydzielenie przestrzeni do przechowywania ubrań jest ukrycie jej za stylową zasłoną lub ażurowym parawanem. Świetnie sprawdzą się też lamele, które święcą triumfy w ostatnim czasie. Dobrze, by tzw. zasłonka była utrzymana w stylu sypialni, wówczas będzie tworzyć z nią spójną całość.
Można też zaprojektować małą garderobę, oddzielając ją od reszty ścianką działową (sprawdzi się w przypadku sypialni o większym metrażu) lub drzwiami przesuwnymi – w nowoczesnej przestrzeni pięknie zaprezentują się drzwi przeszklone lub drzwi przesuwne z lustrem, które dodatkowo optycznie powiększą i rozświetlą wnętrze.
Przeczytaj na blogu: Garderoba w sypialni - jak urządzić? Pomysły i aranżacje
W urządzaniu małej garderoby przydadzą się funkcjonalne rozwiązania, jak wysuwane szuflady i systemy półek ściennych w postaci praktycznych regałów. Na pewno przydadzą się wieszaki. Ich nigdy za dużo, zwłaszcza jeśli w domu jest dużo kobiet.
Najbardziej praktyczne będą wieszaki swobodnie wiszące na drążku pod sufitem. Takich drążków można zamontować nawet kilka. Dzięki temu zyskasz wolną przestrzeń pod nimi, ustawiając tam pudełka z butami lub skrzynie na ubrania sezonowe. Można również skorzystać ze specjalnych wieszaków stojących - na ubrania, które warto mieć pod ręką.
W przypadku naprawdę ograniczonej przestrzeni warto wykorzystać miejsce pod łóżkiem. Pojemniki do przechowywania bez problemu pomieszczą tekstylia lub będą dodatkową strefą do składowania ubrań sportowych czy sezonowych.
Szafa przesuwna z lustrem 250 cm LOFT MAX z półkami i drążkami
Rozwiązaniem będzie oświetlenie LED, które jest energooszczędne i zapewnia mocne światło, dzięki czemu ułatwia skompletowanie stylizacji i znalezienie odpowiednich dodatków.
Mała garderoba w przedpokoju
Chcąc urządzić garderobę na przedpokoju, warto wybrać jedno z dwóch rozwiązań:
- Klasyczną szafę z szufladami i przestronnymi półkami – te pierwsze ułatwią uporządkowanie i przechowywanie drobnych przedmiotów, jak rękawiczki, apaszki, biżuteria. Półki z kolei pomieszczą obuwie, spodnie, T-shirty czy swetry. Warto zwrócić uwagę na szafę z solidnym drążkiem na wieszaki, dzięki czemu płaszcze, marynarki czy sukienki zawsze będą wyglądały nienagannie.
- Małą garderobę z siedziskiem, wyposażoną w wieszaki, które pomogą utrzymać porządek, półki na obuwie i szuflady. W przypadku maleńkiego przedpokoju dobrze jest wybrać garderobę z lustrem. Im większe, tym lepiej. Pomoże w przygotowaniach do wyjścia z domu, a przy okazji optycznie powiększy wnętrze.
Szafa przesuwna z szufladami i lustrem 180 cm ARTI
Przeczytaj na blogu: Szafa w przedpokoju. Jaka sprawdzi się najlepiej?
Mała garderoba w pokoju na poddaszu
Szczęśliwi ci, co dysponują poddaszem. To idealne miejsce, by urządzić małą garderobę. Skosy? I na nie jest sposób, zwłaszcza jeśli wykorzystamy zasadę ustawiania mebli w szeregu malejącym. Szafa, słupek, komoda, mniejsze szafki ustawione od największej do najmniejszej optymalnie wykorzystają przestrzeń ze skosami.
Pod bardzo niskimi skosami, poza szafkami, idealnie sprawdzą się komody. Miejsce, które ewentualnie zostanie między meblami lub meblami i skosami, warto zagospodarować akcesoriami, takimi jak półki na obuwie, organizer na lżejsze ubrania itp.
Aranżacja garderoby na poddaszu powinna być dopełniona odpowiednim oświetleniem. O ile za dnia światła nie zabraknie, bo będzie wpadać przez okna w dachu, o tyle wieczorem lub w przypadku, gdy poddasze nie ma okien, rozmaite źródła światła będą niezbędne. Poza oświetleniem górnym, proponujemy zadbać o oświetlenie mebli, np. kinkietami lub halogenami. Interesującym i praktycznym rozwiązaniem są też podświetlane lustra.
Przeczytaj na blogu: Jak dobrać odpowiednią szafę przesuwną do pokoju?
Kreatywne przechowywanie – o tym musisz pamiętać w małej garderobie
Mała garderoba rządzi się swoimi prawami. Nie może w niej zabraknąć takich mebli i akcesoriów, jak:
- szafa z drzwiami przesuwnymi, półkami i szufladami – podłużne półki sprawdzą się do przechowywania torebek, z kolei wysuwane szuflady pomieszczą bieliznę (szuflady płytsze) i ubrania (szuflady głębsze),
- szafa wnękowa, o ile niewielka przestrzeń posiada wnękę do zabudowania,
- komody z szufladami,
- stojak na ubrania z półką – na wieszakach można zawiesić sukienki, koszule, marynarki, płaszcze. Półka z kolei przyda się do przechowywania butów.
Szafa przesuwna 280 cm z lustrem biały połysk TOP
Jeśli chodzi o przydatne akcesoria, świetnie sprawdzą się:
- organizery do szuflad – m.in. na paski, okulary i biżuterię,
- wiszące organizery, które można przyczepić do drążka w szafie, obok wiszących ubrań,
- przeźroczyste pudełka na buty i akcesoria – można przykleić do nich karteczki, by łatwiej było znaleźć to, czego się szuka,
- pojemniki na odzież sezonową typu płaszcze, kurtki zimowe lub mało przydatne rzeczy – koniecznie je opisz,
- różnego rodzaju haczyki, które może przymocować zarówno wewnątrz szaf, jak również na zewnętrznej ich części, a nawet na ścianach,
- wieszaki klasyczne oraz specjalne wieszaki na apaszki, krawaty i paski.
W przypadku ograniczonej przestrzeni, do przechowywania na ścianie można wykorzystać drzwi. Wbrew pozorom drzemie w nich niemały potencjał. To świetne miejsce, by zamontować na nich haki – na torebki, szaliki, apaszki, krawaty itp. Można na nich również zawiesić organizer na drobniejsze elementy stroju, tak by mieć je na wyciągnięcie ręki.
Zbyt mało miejsca na letnie spodnie i krótkie spodenki? Z powodzeniem można je powiesić na haczykach przymocowanych do drzwi szafy.
W dobrej organizacji szafy w małym pokoju przydadzą się worki próżniowe – sprawdzą się do ubrań sezonowych z dużą objętością, takich jak kurtki i płaszcze puchowe.
I na koniec akrylowe szuflady – jeden z ciekawszych pomysłów dotyczących przechowywania rzeczy. Ich dużą zaletą jest to, że z łatwością zobaczysz, co w nich jest, bez otwierania szafy i sprawdzania każdej przegródki.