Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Przestrzeń przyjazna spotkaniom na Zoomie

2021-02-18
Przestrzeń przyjazna spotkaniom na Zoomie

Spotkania na Zoomie, Google Meet czy Skypie stały się naszą codziennością. Za pomocą kamerki łączymy się nie tylko z szefami czy współpracownikami, ale też ze znajomymi czy z lekarzami. Jeśli zależy Ci na wizerunku osoby profesjonalnej i rzeczowej, zadbaj o odpowiednią aranżację otoczenia. O czym pamiętać w takim wypadku? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym poradniku.

Spotkania na Zoomie - jakie znaczenie ma przestrzeń?

Od kiedy w marcu 2020 roku pandemia koronawirusa zamknęła nas w domach i zmieniła tryb naszej pracy z biurowej na domową, większość czasu spędzamy przy biurku, przed ekranami komputerów. Na Zoomie czy innych komunikatorach łączymy się ze współpracownikami, odbywamy narady z szefem, bierzemy udział w rekrutacji do nowej pracy, konsultujemy się z lekarzami czy “spotykamy się” ze znajomymi. Rozmowy online stały się elementem naszej codzienności i wszystko wskazuje na to, że pozostaną z nami na dłużej. Warto więc zastanowić się, czy zrobiliśmy absolutnie wszystko, co niezbędne, żeby nasze wirtualne rozmowy odbywały się bezproblemowo i w najbardziej przyjaznej atmosferze. Poza oczywistymi aspektami, takimi jak odpowiedni sprzęt czy łącze internetowe, które gwarantuje najlepszą jakość rozmów, koniecznie weź też pod uwagę otoczenie. Jakie znaczenie ma przestrzeń, w jakiej przebywamy podczas rozmów na Zoomie? To oczywiste: przede wszystkim pozwala nam się odseparować od innych domowników, o ile przebywają z nami w jednym pomieszczeniu. Dodatkowo umożliwia oddzielenie się od pozostałych stref domu, które mogą sprzyjać naszej dekoncentracji (np. szafki kuchenne skrywające kuszące łakocie czy telewizor z dostępem do Netflixa). Co ważne, przestrzeń przyjazna spotkaniom w komunikatorach internetowych to także takie miejsce, które po prostu dobrze wygląda, stanowiąc dla nas estetyczne tło. Nie wiesz, jak zaaranżować takie otoczenie? Oto kilka pomysłów.

Biurko z szufladami Denis

Biurko z szufladami Denis

Znajdź odpowiednie miejsce w domu

Ważne rozmowy na Zoomie czy Skypie optymalnie byłoby prowadzić w profesjonalnie urządzonym gabinecie, do którego drzwi są zawsze zamknięte dla innych domowników w godzinach pracy. W takim miejscu bez wstydu można się połączyć z kontrahentami czy potencjalnym przyszłym zwierzchnikiem, ewentualnie dodając nowoczesnej meblościance nieco charakteru, na przykład eksponując na półce grafikę utalentowanego znajomego, dyplomy, zdobyte certyfikaty, reprodukcję znanego dzieła sztuki czy wieszając stylowy kwietnik z rośliną. Jeśli jednak nie możesz sobie pozwolić na zorganizowanie tego typu przestrzeni, postaraj się znaleźć najlepszy kompromis, na przykład organizując sobie “biuro” w jadalni czy pokoju dziennym. Sprawdź, czy masz bezproblemowy dostęp do gniazdek i organizerów z dokumentami, czy innych przyborów. Warto też zwrócić uwagę na to, co znajdzie się za Twoimi plecami podczas rozmowy. A to oznacza, że w tym miejscu płynnie przechodzimy do tła!

Zadbaj o tło

Tło ma niebagatelne znaczenie dla tego, jak jesteśmy odbierani. Będąc nawet najlepiej przygotowani do rozmowy o pracę czy burzę mózgów ze swoim zespołem stracimy w oczach interlokutora, jeśli podczas spotkania na Zoomie za naszymi plecami widoczny będzie bałagan albo domownik w piżamie, robiący sobie kanapki na śniadanie. Warto też zadbać o to, żeby każdy (a zwłaszcza dziecko) w trakcie godzin Twojej pracy miał możliwość swobodnego przechodzenia do łazienki, kuchni czy drzwi wyjściowych. Zwróć też uwagę, że nadmiar elementów czy głębia przestrzeni w tle może nieco dekoncentrować Twojego rozmówcę. Wykorzystaj prosty trik na zamknięcie tego dystansu, poprzez ustawienie za plecami stylowego parawanu (znowu wracają do łask!) czy nowoczesnej meblościanki z szafą. Zrób porządek na półkach, sprawdź, czy eksponujesz na nich tylko te przedmioty, które dodają Ci klasy i powagi, przejrzyj widoczne na wierzchu książki. Jak pewnie wiesz, diabeł tkwi w szczegółach, a czasem niepozorny detal może wpłynąć na to, jak będziemy odbierani przez innych.

Regał na książki Denis

Regał na książki Denis

Przemyśl kąt padania światła

Jak przeprowadzić bezproblemowe spotkanie na Zoomie? Oprócz ciszy w domu ułatwiającej koncentrację na rozmowie i przemyśleniu tła, warto wziąć też pod uwagę kwestię źródła światła. Powinno padać z boku, doświetlając Twoją twarz, ale jednocześnie Cię nie oślepiając. Mrużenie oczu czy zasłanianie się ręką przed promieniami słonecznymi nie jest dobrym pomysłem i nie przystoi podczas bardziej formalnych rozmów. Wykluczone jest też siadanie z komputerem w takich miejscach, w których światło pada z tyłu. Pamiętaj o tym, że łagodne, miękkie, rozproszone światło sprawia, że prezentujesz się lepiej, młodziej, bardziej atrakcyjnie. Czasem, a już na pewno wieczorami, może być niezbędne małe wsparcie w postaci lampki ustawionej na biurku obok nas. Wybierając tę optymalną, weź pod uwagę wysokość, na jakiej będzie ulokowana żarówka - światło powinno padać mniej więcej na wysokości naszego wzroku, inaczej będzie tworzyć nieestetyczne (i lekko upiorne) cienie na twarzy.

Jak widzisz, przestrzeń, w której się znajdujesz podczas spotkań na Zoomie czy Skypie ma niebagatelny wpływ na to, jak mogą odbierać Cię inni ludzie. Warto się wysilić i wyczarować najlepszy efekt, również ze względu na swój komfort

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021

Polecane

Biały regał KLARA I

Biały regał KLARA I

369,00 zł brutto
pixel