Przestrzeń przyjazna spotkaniom na Zoomie
Spotkania na Zoomie, Google Meet czy Skypie stały się naszą codziennością. Za pomocą kamerki łączymy się nie tylko z szefami czy współpracownikami, ale też ze znajomymi czy z lekarzami. Jeśli zależy Ci na wizerunku osoby profesjonalnej i rzeczowej, zadbaj o odpowiednią aranżację otoczenia. O czym pamiętać w takim wypadku? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym poradniku.
Spotkania na Zoomie - jakie znaczenie ma przestrzeń?
Od kiedy w marcu 2020 roku pandemia koronawirusa zamknęła nas w domach i zmieniła tryb naszej pracy z biurowej na domową, większość czasu spędzamy przy biurku, przed ekranami komputerów. Na Zoomie czy innych komunikatorach łączymy się ze współpracownikami, odbywamy narady z szefem, bierzemy udział w rekrutacji do nowej pracy, konsultujemy się z lekarzami czy “spotykamy się” ze znajomymi. Rozmowy online stały się elementem naszej codzienności i wszystko wskazuje na to, że pozostaną z nami na dłużej.
Warto więc zastanowić się, czy zrobiliśmy absolutnie wszystko, co niezbędne, żeby nasze wirtualne rozmowy odbywały się bezproblemowo i w najbardziej przyjaznej atmosferze.Poza oczywistymi aspektami, takimi jak odpowiedni sprzęt czy łącze internetowe, które gwarantuje najlepszą jakość rozmów, koniecznie weź też pod uwagę otoczenie. Jakie znaczenie ma przestrzeń, w jakiej przebywamy podczas rozmów na Zoomie? To oczywiste: przede wszystkim pozwala nam się odseparować od innych domowników, o ile przebywają z nami w jednym pomieszczeniu. Dodatkowo umożliwia oddzielenie się od pozostałych stref domu, które mogą sprzyjać naszej dekoncentracji (np. szafki kuchenne skrywające kuszące łakocie czy telewizor z dostępem do Netflixa).
Przeczytaj na blogu: Jak zaaranżować miejsce do pracy zdalnej w domu?
Co ważne, przestrzeń przyjazna spotkaniom w komunikatorach internetowych to także takie miejsce, które po prostu dobrze wygląda, stanowiąc dla nas estetyczne tło. Nie wiesz, jak zaaranżować takie otoczenie? Oto kilka pomysłów.
Biurko z szufladami Denis
Znajdź odpowiednie miejsce w domu
Ważne rozmowy na Zoomie czy Skypie optymalnie byłoby prowadzić w profesjonalnie urządzonym gabinecie, do którego drzwi są zawsze zamknięte dla innych domowników w godzinach pracy. W takim miejscu bez wstydu można się połączyć z kontrahentami czy potencjalnym przyszłym zwierzchnikiem, ewentualnie dodając nowoczesnej meblościance nieco charakteru, na przykład eksponując na półce grafikę utalentowanego znajomego, dyplomy, zdobyte certyfikaty, reprodukcję znanego dzieła sztuki czy wieszając stylowy kwietnik z rośliną.
Zobacz meble biurowe
Jeśli jednak nie możesz sobie pozwolić na zorganizowanie tego typu przestrzeni, postaraj się znaleźć najlepszy kompromis, na przykład organizując sobie “biuro” w jadalni czy pokoju dziennym. Sprawdź, czy masz bezproblemowy dostęp do gniazdek i organizerów z dokumentami, czy innych przyborów. Warto też zwrócić uwagę na to, co znajdzie się za Twoimi plecami podczas rozmowy. A to oznacza, że w tym miejscu płynnie przechodzimy do tła!
Zadbaj o tło
Tło ma niebagatelne znaczenie dla tego, jak jesteśmy odbierani. Będąc nawet najlepiej przygotowani do rozmowy o pracę czy burzę mózgów ze swoim zespołem stracimy w oczach interlokutora, jeśli podczas spotkania na Zoomie za naszymi plecami widoczny będzie bałagan albo domownik w piżamie, robiący sobie kanapki na śniadanie. Warto też zadbać o to, żeby każdy (a zwłaszcza dziecko) w trakcie godzin Twojej pracy miał możliwość swobodnego przechodzenia do łazienki, kuchni czy drzwi wyjściowych.
Zwróć też uwagę, że nadmiar elementów czy głębia przestrzeni w tle może nieco dekoncentrować Twojego rozmówcę. Wykorzystaj prosty trik na zamknięcie tego dystansu, poprzez ustawienie za plecami stylowego parawanu (znowu wracają do łask!) czy nowoczesnej meblościanki z szafą. Zrób porządek na półkach, sprawdź, czy eksponujesz na nich tylko te przedmioty, które dodają Ci klasy i powagi, przejrzyj widoczne na wierzchu książki. Jak pewnie wiesz, diabeł tkwi w szczegółach, a czasem niepozorny detal może wpłynąć na to, jak będziemy odbierani przez innych.
Regał na książki Denis
Przemyśl kąt padania światła
Jak przeprowadzić bezproblemowe spotkanie na Zoomie? Oprócz ciszy w domu ułatwiającej koncentrację na rozmowie i przemyśleniu tła, warto wziąć też pod uwagę kwestię źródła światła. Powinno padać z boku, doświetlając Twoją twarz, ale jednocześnie Cię nie oślepiając. Mrużenie oczu czy zasłanianie się ręką przed promieniami słonecznymi nie jest dobrym pomysłem i nie przystoi podczas bardziej formalnych rozmów.
Przeczytaj na blogu: Aranżacja biura w domu - inspiracje i sprawdzone pomysły
Wykluczone jest też siadanie z komputerem w takich miejscach, w których światło pada z tyłu. Pamiętaj o tym, że łagodne, miękkie, rozproszone światło sprawia, że prezentujesz się lepiej, młodziej, bardziej atrakcyjnie. Czasem, a już na pewno wieczorami, może być niezbędne małe wsparcie w postaci lampki ustawionej na biurku obok nas. Wybierając tę optymalną, weź pod uwagę wysokość, na jakiej będzie ulokowana żarówka - światło powinno padać mniej więcej na wysokości naszego wzroku, inaczej będzie tworzyć nieestetyczne (i lekko upiorne) cienie na twarzy.
Jak widzisz, przestrzeń, w której się znajdujesz podczas spotkań na Zoomie czy Skypie ma niebagatelny wpływ na to, jak mogą odbierać Cię inni ludzie. Warto się wysilić i wyczarować najlepszy efekt, również ze względu na swój komfort