Kuchnia z wyspą lub półwyspem – to rozwiązanie podoba się każdemu. Zobacz dlaczego!
Kuchnie z wyspą kojarzy się przede wszystkim z dużymi, przestronnymi pomieszczeniami, najczęściej połączonymi z salonem i jadalnią w jedną, otwartą całość. Ale nawet jeśli dysponujesz mniejszym metrażem, możesz stworzyć ciekawą aranżację kuchni z wyspą!
W artykule znajdziesz najważniejsze wskazówki oraz inspiracje z modnymi kuchniami modułowymi ze sklepu Bromarkt.pl.
Jakie zalety ma kuchnia z wyspą?
Klasyczne i nowoczesne kuchnie z wyspą mają wiele zalet. Oto najważniejsze z nich.
- Więcej przestrzeni roboczej do dyspozycji
Każda, nawet mała kuchnia z wyspą to dodatkowy blat roboczy, a więc więcej miejsca do gotowania i przygotowywania posiłków. Łatwiej będzie Ci rozłożyć talerze, garnki, przybory kuchenne czy deskę do krojenia.
- Więcej przestrzeni do przechowywania
Wyspa lub półwysep to dodatkowy moduł z szafkami, szufladami, wyposażeniem typu cargo. Najlepiej przechowywać w nich akcesoria i sprzęty, których używasz naprawdę często: patelnie, garnki, brytfanny, inne naczynia. W szufladach znajdzie się z kolei miejsce na drobniejsze akcesoria oraz sztućce.
- Wyspa to centralny punkt kuchni, gromadzący wokół siebie mieszkańców i gości
Nic tak nie zbliża i nie zachęca do spędzania czasu razem, jak dobrze zaprojektowana wysepka w kuchni. Przy wyspie lub półwyspie możesz nawet podać szybkie śniadanie czy kameralną kolację. Niezbędne będą więc wygodne i stabilne wysoki stołki, czyli hokery.
Z kolei podczas imprezy wyspa kuchenna staje się naturalnym centrum, które jak magnes przyciąga do siebie wszystkich Twoich gości.
- Możliwość zainstalowania nowoczesnego sprzętu AGD
Nowoczesna kuchnia z wyspą daje dużo fajnych opcji na montaż urządzeń AGD. Dobry pomysł to płyta grzewcza, a także piekarnik. Niektórzy instalują na wyspie także zlewozmywak oraz baterię kuchenną – wtedy najlepiej zaprojektować w tej strefie także kosze do segregacji odpadów oraz np. młynek na odpady.
Nad wyspą obowiązkowo musi zawisnąć okap kuchenny. Wyspowe okapy są najczęściej designerskie i reprezentacyjne, ponieważ widać je z każdej strony.
Zobacz także Kuchnie modułowe – czym są? Poznaj zalety kuchni systemowej
Nowoczesne meble kuchenne z wyspą zwykle mają proste fronty, bez frezowań i ramek, ewentualnie z modnymi teraz ryflowaniami. Spotyka się rozwiązania bezuchwytowe lub subtelne, prawie niewidoczne podchwyty. Kluczem jest też dobrze wyglądający, efektowny blat.
Pamiętaj, że wyspa to doskonale widoczny element zabudowy kuchennej. Wybierz meble do kuchni o nowoczesnym charakterze. Nasz pomysł to np. biała kuchnia z wyspą, którą możesz skonfigurować z mebli kuchennych systemowych z kolekcji Acelsio od Bromarkt.pl. Są nowoczesne, lekkie, wizualne i absolutnie ponadczasowe.
Otwarta i zamknięta kuchnia z wyspą?
Czy zabudowa kuchenna, której elementem jest wyspa lub półwysep, sprawdzi się bardziej w otwartej, czy zamkniętej przestrzeni? O wiele popularniejszym rozwiązaniem jest otwarte wnętrze, czyli aneks kuchenny z wyspą. Jakie są zalety takiego rozwiązania? Otwarta kuchnia wygląda nowocześnie i reprezentacyjnie. Sprawia, że wnętrze jest przestronniejsze i wizualnie większe, a także jaśniejsze (więcej światła naturalnego wpada tu z okien). Co więcej, otwarta kuchnia z wyspą to idealny przepis na to, by cała rodzina mogła spędzać czas razem. Osoby siedzące w salonie doskonale widzą i słyszą, co dzieje się w kuchni, mogą też pomagać w gotowaniu. Otwarte kuchnie z wyspą kochają zwłaszcza rodzice małych dzieci!
Jakie meble kuchenne z oferty Bromarkt.pl będą idealne do roli otwartej kuchni z wyspą? Takie, które są lekkie wizualnie i maksymalnie pasują do zabudowy salonu. Co powiesz na zestaw mebli kuchennych Vera z ryflowanymi frontami? Kuchnia w takim typie w 100% wpasuje się w wystrój pokoju dziennego!
Czy otwarta kuchnia z wyspą ma jakieś wady i ograniczenia? Niestety tak. Wyspa sama w sobie zajmuje dosyć dużo miejsca i nie w każdym pomieszczeniu da się ją zamontować. W małej kuchni z wyspą najczęściej inwestorzy i projektanci decydują się na montaż wyspy przy ścianie. W ten sposób z wyspy powstaje półwysep, a małe wnętrze robi się bardziej funkcjonalne.
Zobacz także Kuchnia otwarta na salon – jak urządzić? Najlepsze rozwiązania
Duża kuchnia z wyspą teoretycznie może funkcjonować jako oddzielne zamknięte pomieszczenie, choć w praktyce z takiego rozwiązania raczej się nie korzysta. Wyspa to mebel łączący pokój z salonem – wstawianie jej do zamkniętej przestrzeni sprawia, że użytkuje się ją po prostu rzadziej, a jej potencjał nie jest wykorzystany.
Jakie meble wybrać do dużej kuchni z wyspą? Przy większym metrażu możesz poszaleć z kolorystyką! Co powiesz na czarno-białą zabudowę ze wstawkami z drewna? Zwróć uwagę na kolekcję nowoczesnych mebli kuchennych Denis z oferty sklepu Bromarkt.pl. Do wyboru masz tu aż cztery kolory frontów, w tym najmodniejszy teraz czarny kolor.
Ergonomiczna i funkcjonalna kuchnia z wyspą. Jak ją zaplanować?
Czego nie może zabraknąć w projekcie kuchni z wyspą? Przygotowaliśmy kilka najważniejszych wskazówek!
Zobacz zestawy mebli kuchennych w naszym sklepie.
Przyrządzanie pokarmów i gotowanie w kuchni z wyspą
Wyspa w kuchni może pełnić kilka różnych funkcji. Najpopularniejsza opcja to zaprojektowanie jej w taki sposób, aby można było przygotowywać przy niej potrawy oraz je gotować, piec czy smażyć. Oznacza to, że do wyspy musisz dociągnąć prąd, a jeśli chcesz zamontować na niej także zlew i baterię – podłączyć wodę i kanalizację.
Zlewozmywak i płyta grzewcza powinna znaleźć się ok. 30 cm od brzegu wyspy. Nie umieszczaj tych sprzętów obok siebie, pozostaw między nimi blat roboczy szeroki na co najmniej 60 cm. Jeśli chcesz, aby przy wyspie można było spożywać posiłki, pamiętaj, że pojedyncza osoba potrzebuje ok. 40x60 cm przestrzeni, by móc swobodnie zjeść. Stołki barowe najlepiej dobrać tak, by dało się je nieco wsunąć pod wyspę.
Ważna wskazówka! Zaplanuj na wyspie kilka gniazdek elektrycznych! Do włączenia płyty, blendera, opiekacza, ale także do ładowania baterii w komórce.
Oświetlenie w kuchni z wyspą
Jak oświetlić kuchnię z wyspą? Inspiracji jest mnóstwo, ważne, aby odpowiednio doświetlić blat roboczy. Ciekawą opcją są okapy z oświetleniem – to sprzęt dwa w jednym, funkcjonalny i dekoracyjny zarazem.
Producenci oświetlenia oferują spory wybór pięknych, designerskich lamp wiszących, które doskonale nadają się nad wyspę. Warto zaszaleć i wybrać model z efektem wow!, który przyciągnie wzrok i „zbuduje” całą aranżację.
Zwróć jednak uwagę na wysokość pomieszczenia – lampa wisząca powinna mieć klosze zamontowane w taki sposób, aby dwie siedzące po przeciwnych stronach osoby widziały siebie swobodnie (klosz nie może wisieć na wysokości wzroku).
Wyspę warto wyposażyć także w dodatkowe oświetlenie – kinkiety (w przypadku półwyspu) oraz różnego typu taśmy ledowe i podświetlenia. Do oświetlenia konkretnych obszarów, jak blat roboczy czy płyta, przyda się dyskretne oświetlenie punktowe.
Jaki okap nad wyspą wybrać?
Jeśli na Twojej wyspie przewidujesz płytę grzewczą, koniecznym elementem wyposażenia jest okap z pochłaniaczem powietrza lub (lepiej) z wyciągiem i przewodem wentylacyjnym. Wyciąg możesz pozostawić widoczny (np. w kuchni industrialnej) lub zabudować. Jeśli decydujesz się tylko na pochłaniacz, wystarczy podłączenie do prądu.
Okapy wyspowe najczęściej mają kształt okrągłej tuby (walca), prostokąta, kwadratu, dysku. Ciekawą opcją są okapy wyspowe wyposażone w dodatkowe półki na kwiaty doniczkowe czy książki kucharskie.
Wymiary kuchni a wyspa. O czym pamiętać?
Wyspa to rodzaj zabudowy kuchennej, który wymaga określonej przestrzeni. Musisz zapewnić co najmniej 120 cm pomiędzy wyspą a pozostałymi elementami kuchni. Jeśli przy wyspie planujesz wysokie stołki do siedzenia, przestrzeń ta powinna być jeszcze większa – co najmniej 140 cm. Chodzi o to, by dokoła wyspy można było się swobodnie poruszać.
Jakie wymiary powinna mieć sama wyspa kuchenna? Absolutne minimum to 60x60 cm. Jeśli na wyspie ma znaleźć się płyta i/lub zlewozmywak – potrzebujesz wyspy o rozmiarach co najmniej 120x80 cm.
Zobacz także Jak zaplanować ergonomicznie kuchnię, aby osiągnąć optymalną funkcjonalność?
Gdzie szukać pomysłów na kuchnię z wyspą? Zamiast mebli na wymiar, które są kosztowne i na które trzeba długo czekać, rekomendujemy meble kuchenne systemowe ze sklepu Bromarkt.pl. Możesz dobrać je zgodnie ze swoimi potrzebami, a z poszczególnych modułów skomponować każdy układ kuchenny, w tym także kuchnię z wyspą lub półwyspem.
Do małej kuchni z wyspą wybierz prostą, ponadczasową kolekcję, jak np. nowoczesna kolekcja Bono, z frontami dostępnymi w czterech uniwersalnych kolorach, w tym w naturalnym dębie. A jeśli marzy Ci się duża kuchnia z wyspą w stylu klasycznym czy prowansalskim, czeka na Ciebie np. kolekcja Style 1, z szafkami w bieli i w kolorze dębu, oraz cała gama innych pomysłów!