Biała kuchnia – jak ją urządzić? Zobacz nasze inspiracje!
Biała kuchnia świetnie wygląda jako aneks kuchenny i jako zamknięte pomieszczenie. Białe meble powiększają wizualnie niewielki metraż, ale jeśli połączysz je z drewnem, ocieplą też dużą kuchnię. Nic więc dziwnego, że Polacy pokochali białe meble kuchenne!
W artykule doradzamy, jak urządzić i z czym połączyć białą kuchnię. Prezentujemy także modne i niedrogie kolekcje kuchni modułowych z białymi frontami. Wszystkie z pokazywanych rozwiązań kupisz w sklepie Bromarkt.pl.
Białe fronty kuchenne – z czym je łączyć?
Białe kuchnie prezentują się lekko, świeżo i subtelnie. Wnętrze urządzone w taki sposób wydaje się większe, przestronniejsze i jaśniejsze. Meble kuchenne białe poleca się więc do małych mieszkań i pomieszczeń, które są słabo doświetlone.
Zobacz także Kuchnie modułowe – czym są? Poznaj zalety kuchni systemowej
W nadmiarze biały kolor może jednak działać nieco przygnębiająco. Aby uniknąć efektu szpitalnej, sterylnej aranżacji, modną kuchnię białą najlepiej połączyć z innymi kolorami i wzorami. Oto, co będzie najlepszym wyborem:
- jasne drewno, np. różne odcienie dębu – biała kuchnia ocieplona drewnem wygląda przytulnie i rodzinnie;
- ciemne drewno, np. orzech – biała kuchnia z ciemnymi wstawkami prezentuje się elegancko i stylowo;
- czarny kolor – kuchnia w stylu black&white to dziś mocny trend! Czarny może być blat kuchenny lub uchwyty. Inna opcja to część frontów w bieli, a część w czarnym kolorze. Jeśli boisz się, że czerni będzie zbyt dużo, postaw na czarne dodatki;
- szarości – kuchnia szaro-biała pasuje do wnętrz loftowych i nowoczesnych. Fajny pomysł to np. biała kuchnia z szarą podłogą.
Biała kuchnia z drewnem
Najlepszy sposób na ocieplenie i rozjaśnienie wnętrza to kuchnia biało-drewniana. Takie rozwiązanie pasuje do wielu różnych stylów aranżacji. Biała kuchnia ocieplona drewnem kojarzy się przede wszystkim z modną stylistyką skandynawską – właśnie tak wygląda większość kuchni w północnych krajach.
Coś dla siebie znajdą również zwolennicy kuchni boho i stylów odnoszących się do klasyki – rustykalnego, prowansalskiego czy vintage.
Jak wprowadzić drewno do białej kuchni? Najprostsze i dobrze wyglądające rozwiązanie to drewniany blat (lub tańszy i odporny blat laminowany ze wzorem drewna). Najlepiej sprawdza się tu kolor dębu – jest ciepły, jasny i tak ponadczasowy, że będzie pasował zarówno do kuchni białej matowej, jak i tej w połysku.
Zobacz także Jaki stół do kuchni wybrać? Nasze porady i wskazówki oraz stoły do jadalni
Coraz modniejszym rozwiązaniem są teraz także kuchnie z frontami w dwóch kolorach. Białą kuchnię nowoczesną możesz w taki sposób ładnie ocieplić – wystarczy część szafek zamówić z frontami z drewna, a do tego dodać jeszcze blat w tym samym kolorze.
Szukasz pomysłu na kuchnię biały połysk z drewnem? Zobacz kolekcję Agata 1 ze sklepu Bromarkt.pl. Fronty z płyty laminowanej w ciepłym i jasnym kolorze dąb artisan łączą się tu w zgrabną całość z szafkami o frontach wykończonych na wysoki połysk.
Jeśli natomiast kusi Cię pomysł z matową, biało-drewnianą kuchnią, sprawdź kolekcję białych mebli kuchennych Mela. Mają modne matowe fronty i proste formy, a drewno możesz tu łatwo wprowadzić, dobierając dębowy blat lub wykańczając ścianę za blatem drewnopodobnymi płytkami czy płytą laminowaną/MDF.
Biała kuchnia z kolorami
Kuchnia z białymi meblami doskonale wygląda, jeśli wprowadzisz do niej nieco koloru. Co powiesz na ponadczasowe kolory ziemi? To nie tylko drewno, ale także takie odcienie, jak beżowy, kawowy, piaskowy.
Zobacz także Kuchnia z jadalnią. Dowiedz się, jak ją urządzić!
Fajny pomysł to blat kuchenny w takim kolorze, beżowe dodatki, płytki nad blatem lub rozwiązanie z dwukolorową, np. biało-beżową, kuchnią. Beż i kawa z mlekiem pasują szczególnie do białej kuchni nowoczesnej!
Inna dobra opcja to połączenie białych frontów z szarością. Zwróć uwagę na kuchnię retro Kate. Białe fronty szafek wiszących z bardzo modnymi ryflowaniami możesz tu połączyć z szafkami stojącymi w kolorze chłodnej grafitowej szarości. Do tego czarny albo drewniany blat i kuchnia jak marzenie gotowa!
Jeśli jesteś miłośnikiem/miłośniczką mocniejszych kolorów, pamiętaj, że do białej kuchni pasuje właściwie każdy z nich. Polecamy butelkową zieleń, szałwiową zieleń czy miętę – ta ostatnia będzie perfekcyjna w aranżacjach vintage oraz retro. Do kuchni glamour czy modern classic idealnym rozwiązaniem są pastele (zwłaszcza zgaszony róż) oraz złoto.
A jeśli marzy Ci się kuchnia w stylu nadmorskich rezydencji, czyli w stylu Hamptons, zestaw białe fronty kuchenne z granatem lub mocnym błękitem. Z takimi barwami idealnie zagra np. biała kuchnia Snow. Proste, matowe fronty szafek w nieco skandynawskim klimacie możesz połączyć z tapetą o morskim charakterze lub z mozaiką w marynarskich kolorach. Będzie pięknie!
Kuchnie biały połysk i mat. Jaki styl wykończenia wybrać?
Czy lepiej wybrać kuchnię białą w połysku czy w macie? To zależy! Do niedawna w polskich kuchniach królowały białe meble na wysoki połysk. Teraz coraz częściej pojawiają się meble matowe, polecane szczególnie przez architektów wnętrz jako modniejsze i mniej pretensjonalne.
Kiedy lepiej sprawdzi się biała kuchnia w połysku? Jeśli Twoje pomieszczenie jest niewielkie i ciemne – lśniące fronty lepiej odbijają światło, a więc rozjaśnią kuchnię. Meble na wysoki połysk pasują też do stylu nowoczesnego i glamour.
Zobacz także Kuchnia z wyspą lub półwyspem – to rozwiązanie podoba się każdemu. Zobacz dlaczego!
Jeśli natomiast marzy Ci się klasyczna lub rustykalna kuchnia biała, lepsza opcja to szafki o matowych frontach. Mają one tę zaletę, że mniej widać na nich ślady palców, lepiej maskują też drobne zabrudzenia i zarysowania.
Ostatecznie jednak wszystko sprowadza się do Twojego gustu. Podobają Ci się nowoczesne meble kuchenne na wysoki połysk? Nasza propozycja to np. białe meble kuchenne Acelsio, lakierowane, lekkie wizualnie, ale bardzo solidne. Wolisz modny mat? Sprawdź zestaw mebli kuchennych Adele, z delikatnie frezowanymi ramkami i klasycznymi w stylu uchwytami.
Jakie są zalety i wady białych kuchni
Białe kuchnie mają swoich zwolenników i przeciwników. Przyjrzyjmy się więc wadom i zaletom mebli kuchennych w bieli.
Zalety białych kuchni:
- optycznie powiększają przestrzeń, są więc najlepsze do małych mieszkań;
- rozjaśniają pomieszczenie, sprawdzą się zatem, gdy kuchnia nie ma okna lub gdy po prostu nie jest odpowiednio doświetlona;
- wyglądają czysto, świeżo i schludnie;
- doskonale łączą się z każdym kolorem – nie ma ryzyka, że białe fronty nie będą pasować;
- białe meble są ponadczasowe i pasują do każdego stylu;
- biały kolor to sprawdzony towarzysz nie tylko drewna, ale także kamienia, cegły, szkła, metalu.
Wady białych kuchni:
- jeśli nie zostaną odpowiednio ocieplone, mogą wyglądać smutno i zbyt sterylnie;
- trudniej je utrzymać w czystości, a bałagan w białej kuchni mocno rzuca się w oczy;
- białe fronty, szczególnie te na wysoki połysk, łatwiej zarysować, a ślady takie są mocniej widoczne. Dlatego trzeba zwracać szczególną uwagę na jakość wykonania takich mebli.
Biała kuchnia w różnych stylach
Jedną z największych zalet kuchni w białym kolorze jest to, że pasują do wnętrz w każdym stylu. Wiadomo, najbardziej kojarzą się z lekkim i bezpretensjonalnym stylem skandynawskim. W zasadzie jednak biały kolor zgra się z dowolnym stylem aranżacji.
Zobacz także Kuchnia otwarta na salon – jak urządzić? Najlepsze rozwiązania
Białe kuchnie nowoczesne
Mogą mieć fronty kuchenne na wysoki połysk lub matowe. Wyróżnia je prosta forma – bez ramek, frezowań, przeszklonych frontów czy ażurowych dekoracji. Ciekawym rozwiązaniem są ściany z kuchennych szafek od sufitu do podłogi – często taką ścianę zestawia się z wyspą kuchenną.
Nowoczesna zabudowa kuchenna nie ma wielu ozdób. Liczy się tu designerskie oświetlenie i innowacje technologiczne – jak taśmy ledowe czy elementy rodem z systemów domu inteligentnego. Uchwyty są niewidoczne lub prawie niewidoczne, a kuchnia ma modny, minimalistyczny wygląd.
Ciekawy pomysł na meble kuchenne systemowe w nowoczesnym stylu to np. kolekcja Blanka. Meble z płyty laminowanej łączą biel z szarością, a połysk idealnie sprawdzi się w nowoczesnej kuchni.
Biała kuchnia rustykalna
Styl rustykalny (czyli wiejski) ma wielu zwolenników. Jeśli podoba Ci się taki klimat, z oferty sklepu Bromarkt.pl wybierz modułową kuchnię Irma, dostępną nie tylko w bieli, ale w czterech pięknych odcieniach, w tym w kawowym. Fronty mają wyraźne pionowe frezowania, które pasują do kuchni klasycznej białej, ale także do stylu farmhouse czy innych rustykalnych aranżacji.
Eleganckie matowe wykończenia i bardzo duża liczba elementów, które możesz konfigurować, to największe zalety tej urzekającej kuchni!
Biała kuchnia w stylu prowansalskim
Wśród inspiracji z białą kuchnią nie może też zabraknąć stylu prowansalskiego. Polecamy Twojej uwadze białą kuchnię prowansalską Style. Miłośników stylu rodem z francuskiej prowincji zachwyci tu połączenie białych frontów z korpusem w kolorze dąb artisan.